Amikor idén augusztusban Münchenben kisorsolták a női kosárlabda Euroliga alapszakaszát, a FIBA még abban bízott, hogy a járvány ellenére normális keretek között lehet megrendezni az eseményt. Ám azok, akik levették a rózsaszín szemüveget, tudták, hogy hamarosan változás lesz a lebonyolításban. Ez így is lett, a 16 résztvevőt 4 darab 4 csapatot tartalmazó csoportba sorsolták. A D-jelű négyesbe így került be a Sopron, a francia Bouges és Landes Basket, valamint a török Galatasaray. Ez a négy csapat egy kört játszik majd Sopronban és egyet januárban valahol máshol. Ez volt a terv, amelyet aztán az utolsó pillanatban megint átírt az élet.
A török Galatasaray játékosai közül többen fertőzöttek lettek, így a FIBA nem engedélyezte az isztambuli együttes soproni utazását.
Így a péntekig tartó minitornán hat helyett három meccset rendeznek, miközben senki sem tudja, hogy mi lesz a Galatasaray három elmaradt mérkőzésének a sorsa.
A magyar bajnokcsapat háttérstábja - Török Zoltán ügyvezető igazgató irányításával - elképesztő munkát végzett, hogy az esemény egyáltalán létrejöhessen.
Kimondani nagyon egyszerű, hogy meg kell alkotni egy buborékot,
amelybe a beköltöző csapatok, játékvezetők, ellenőrök, tévések, újságírók tényleg hermetikusan élnek, csak a hotel és a csarnok között közlekednek, naponta tesztelésen esnek át. Már az utóbi, azaz a mindennapos tesztelés is iszonyatos költségekbe veri a rendezőket, de itt tényleg mindenre figyelni kell. A buboréknak otthont adó hotel személyzete (tehát a szakácsok, a portások) sem mehetnek haza, nekik is alkalmazkodni kell a körülményekhez. Ha a buborékban bárki pozitív tesztet produkál, azonnal elkülönítő szobába teszik. A buborékban lévők nem érintkezhetnek senkivel, csak a csarnok és a hotel között közlekedhetnek.
A hétfői tesztelésen kiderült, hogy az egyik macedón játékvezető pozitív tesztet produkált. Őt azonnal egy elkülönítő szobába tették (ilyen is van a hotelben), ahonnan most 10 napig nem jöhet ki. Az étkezéseit is a szobájában kell megoldania, az ebédjét, vagy a vacsoráját az ajtaja elé teszik le.
Hosszan lehetne még sorolni a szabályokat, amelyek egy éve ilyenkor még értelmezhetetlenek lettek volna. Sőt. Idén januárban e sorok írója még együtt utazott a Sopronnal a lengyelországi és törökországi idegenbeli Euroliga-meccsükre. Nem volt olyan régen, s mégis, mintha az örökkévalóság lenne mögöttünk.
Török Zoltán ügyvezető igazgató az M1 tévécsatornán árult el pár kulisszatitkot: "Készen állunk a rendezésre, bár egy olyan tornát fogunk rendezni, ahol hatványozottan igaz az a tétel, hogy ez majd az utolsó mérkőzés lefújását követően fog igazán eldőlni és bebizonyosodni.
Sokat dolgoztunk és még többet gondolkoztunk azon, hogy hogyan tudjuk tartalommal megtölteni ennek a tornának a követelményrendszerét. Bízom abban, hogy jól sikerül majd.
A versenybírói asztalok női kosárlabdázásban általában egysorosak a pálya mellett. Itt nem egy sor van, hanem kettő. A második sorban szereplő tagok más zónába tartoznak, mint az első sorban szereplők.
Közel 160 ember van karanténban Sopronban azért, hogy ez a rendezvény sikeresen lebonyolítható legyen. Amíg az első soros zsűriasztal tagok, akik a komiszárral érintkeznek, ők a buborékban laknak egy szállodában. A második soros asztalszemélyzet egészen más elbírálás alá esik, ezért van arra szükség, hogy hermetikusan elválasszuk ezt a két sort egymástól. Ez egy apróság a rengeteg közül, aminek meg kell felelnünk az elkövetkezendő egy hét során.
120 ember lakik az egyik szállodában, a Hotel Sopronban, ami a buborék fő helyszíne. Nem csak róluk kellett gondoskodni, hanem a hivatalos személyzet minden tagjáról. Többek között a hotelek személyzetét is buborékban kell tartani, ugyanúgy elzárva élnek, mint a versenyzők.
Ezen keresztül próbáljuk elérni, hogy a hivatalos személyzetet ellátók is mentesek maradjanak a vírustól. Három zóna van a buborékban. A külsőről nem is érdemes beszélni. A buborék belső két zónáját nézve nagyon szigorúan meghatározott, hogy ki hol tartózkodhat a következő hat napban. A FIBA-nak van erre protokollja. Ezt alkalmazzuk mi is." – tette hozzá.
Török Zoltán arról is beszélt az interjúban, hogy a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) a soproni klub több javaslatát is figyelembe vette.
Az elmúlt egy hónapban nagyon sok javaslatot tettünk arra a FIBA-nak, hogy miként lehet tökéletesíteni, pontosítani ezt a rendszert. Óriási nagy öröm, egyben megtiszteltetés számunkra, hogy a rengeteg javaslatunkat elfogadták.
Mondhatom azt, hogy jó néhány újítás lesz. Függetlenül a Galatasaray sajnálatos távollététől, bízom benne, hogy rendezési szempontból jól tudunk majd vizsgázni."
Hogy mennyire nem egyszerű egy ilyen buborék megrendezése, arra a legjobb példa a sportág két közelmúltbeli története. A magyar női válogatott november közepén a hollandiai Eb-selejtezőre ment ki Amszterdamba, ahol elvileg szintén buborék-rendszerben kellett játszani. A holland rendezők azonban meglehetősen lazán értelmezték a szabályokat.
Az ottani szálloda alkalmazottai simán kijárhattak a városba.
A magyar csapat összes tagja negatív teszttel utazott ki Hollandiába. Mire megérkeztek, Zele Dorina és Cziczás László másodedző pozitív eredményt produkált. A magyar férfi válogatott ennél is rosszabbul járt. Ők Szlovéniába mentek buborékba, de az érkezésük után többen pozitív tesztet produkáltak. A FIBA az egész csapatot hazaküldte, majd februárban kell játszani, szerencse, hogy így esett és nem vették el 0-20-as eredményekkel tőlünk a meccseket.
A soproni rendezés egyfajta misszió és bizonyíték arra, hogy tökéletes szervezéssel meg lehet csinálni egy ilyen eseményt is.
Ha már a FIBA (és az összes többi szövetség) képtelen elengedni a nemzetközi eseményeket a pandémia idején. Hogy miért van ez így, az egy másik, hosszabb cikk témája lehetne.
A Sopron Basket együttesén is szépen végigsöpört a vírus. A legnagyobb áldozat a center, Határ Bernadett, aki ebben a naptári évben egyáltalán nem sportolhat. Határt olyan szövődmények támadták meg (szívizomgyulladás), amely lehetetlenné tenné a magas szintű sportolást. A csapat vezetésének muszáj volt valamit kitalálnia, elvégre egy kulcsember esett ki a csapatból.
Három (ma már tudjuk, csak kettő) El-mérkőzésre érkezett meg az amerikai Glory Johnson, aki nagy segítségére lehet Gáspár Dávid csapatának a keddi és a pénteki mérkőzésen.
Abban bízhatunk, hogy a második Euroliga-körre már újra rendelkezésre állhat Határ, de ismerve a soproni vezetők józanságát, a legkisebb kockázat esetén sem fogják engedni, hogy a válogatott center pályára lépjen. A Sopron három hétig egyetlen bajnokit sem játszott, majd a járvány csapatból való levonulása után győztes magyar bajnokikkal hangolt az Euroliga-küzdelmekre.
A magyar csapat vezető edzője, Gáspár Dávid a következőket nyilatkozta: "Nagyon várjuk már ezt a hetet, a szezonkezdés óta készülünk az Euroligára. Nagyon örülünk, hogy hazai pályán tudjuk megtenni.
A buborék az egyetlen biztonságos és kivtelezhető rendezési mód. Próbáljuk a saját határainkat feszegetni és minél jobb játékkal előrukkolni.
Bízom abban is, hogy a fertőzésből visszatért játékosok erőállapota is rendben lesz erre a két mérkőzésre. Bízunk a jó játékban és nagyon kemény hétnek nézünk most elébe.
Glory Johnsonnak nagy kihívás lesz ez a két meccs, remélem, sikerül őt is majd beépíteni a csapatba."
A mesternek azért így is akadnak gondjai: a három Varga (Kamilla, Sára, Alíz) nem lehet ott a csapattal, azaz a nehézségek most sem kerülik el az együttest, amelynek jó emlékei vannak a francia ellenfélről.
Még Roberto Iniguez volt az edzője a Sopronnak, amikor 2019 tavaszán éppen a Bourges ellen két győzelemmel jutott be a Final Fourba a magyar csapat.
A franciáknak három fertőzöttjük (Magali Mendy, Iliana Rupert, Marissa Coleman) volt. A járvány miatt az első tétmérkőzésüket október 28-án játszhatták. A válogatott szünet óta viszont a Sopronhoz hasonlóan ledolgozták a lemaradásukat.
Fegyverneky Zsófia csapatkapitány a következőket fogalmazta meg: "Már nagyon vártuk ez a buborékot és az Euroliga-bemutatkozást.
Boldogok vagyunk, hogy itthon játszhatunk. A felkészülésben az elmúlt tíz napban már a teljes csapat edzeni tudott. Ki kell hozni magunkból a maximumot, de konkrét eredményre nem szeretnék tippelni.
Határ Betti hiányozni fog, nehéz lesz a pótlása, de Glory Johnson érkezésével a belső posztokon mindenképpen erősebbek leszünk."
A Sopron Basket-Bourges Basket női kosárlabda Euroliga-mérkőzés kedden este 18 órakor kezdődik, az eseményről az Origo is beszámol majd.