Vágólapra másolva!
Amikor 2019 márciusában megszületett a döntés, hogy az ötkarikás játékok történelmében példa nélkül álló egyéves halasztás következik, mindenki abban bízott, hogy 2020 elejére az emberiség már úrrá lesz a globális koronavírus-járványon. 

A The Guardian számolt be róla, hogy egyre több az aggasztó, komoly kérdéseket felvető tényező a nyári, tokiói olimpia kapcsán.

Először is már Japánban is megjelent a betegség rendkívül gyorsan terjedő mutációja, ami miatt újabb rekordot döntött a napi megbetegedések száma a fővárosban. A 2020-as év utolsó napján, csütörtökön 1300 új esetet regisztráltak Tokióban, ami új negatív rekord volt a metropoliszban, amelynek egészségügyi rendszere így is túlterheltséggel küzd a kór miatt.

Ezzel kapcsolatban a Nemzetközi Olimpiai Bizotsság (NOB) elnöke, Thomas Bach korábban azt mondta, érdemes lenne megfontolni egy csökkentett nézőszámmal futó olimpiát. Ezzel csak az a probléma, hogy önmagában a játékokra érkező, nagyjából

11 000 sportoló, és a több ezer fős bírói, kísérői és egyéb hivatalos személyt magában foglaló kontintgens is épp elég plusz munkát jelent majd tesztelésben, és egyéb, vírus megelőzéssel kapcsolatos tennivalóban.

A koronavírus miatt még mindig sok a kérdőjel az olimpia kapcsán. Forrás: AFP/Charly Triballeau

A koronavírus ellen védő vakcina ugyan már megvan, de Japánban a tervek szerint először az egészségügyben dolgozókat oltják be februárban, majd márciusban a veszélyeztetett csoportokba tartozókat (pl.: időseket).

Ráadásul márciusban kezdődne az olimpiai lánggal való futás is, amelyben 10 000 ember venne részt.

A betegséggel kapcsolatos aggályok mellett az elszálló költségek is óriási problémát jelentenek a szervezőknek. Amikor Japán 2013-ban elnyerte a rendezési jogot, akkor még 7,3 milliárd dollárról volt szó (kb. 2131 milliárd forintról) a rendezés kapcsán. Most pedig

a halasztás, a vírus és egyéb tényezők miatt már 15,4 milliárdra nőtt ez az összeg, amelynek tetemes részét a japán adófizetők fedezik.

Ezzel kapcsolatban a szervezők ugyan meg tudtak egyezni mind a 68 belföldi szponzorral, akik odaálltak az olimpia mellé, hogy a halasztás után még egy évig fizessenek, de a japánoknak a 63%-a már azt mondja, hogy vagy megint halasztani kellene vagy töröljék az olimpiát. Mindössze a lakosság 27%-a van azon a véleményen, hogy rendezzék meg a nyáron az ötkarikás játékokat.

Az újabb halasztás azonban már a NOB és a szervezők szerint sem lehetséges.

Idén július 23-án vagy elkezdődik az olimpia, vagy egyáltalán nem rendezik meg, és Párizs lesz a következő olimpia házigazdája és helyszíne 2024-ben.

A BBC oldalán megjelent újabb cikkben Japán miniszterelnöke, Yoshihide Suga a növekvő aggodalmak közepette azt mondta, hogy

„A Játékokat megtartjuk ezen a nyáron, biztonságban."

Illetve azt is mondta az államfő, hogy az olimpia a „globális szolidaritás szimbóluma" lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!