Hungary's players celebrate their victory after the Men's European Handball Championship, main round match between Slovenia and Hungary in Malmo, Sweden on January 19, 2020. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP)
Vágólapra másolva!
A magyar férfi kézilabda-válogatott a valaha volt legjobb Európa-bajnoki szerepléséért száll harcba története során először hazai földön. Gulyás István és csapata két és fél éve szinte csak erre a három hétre készült, hogy világraszóló sikerekkel örvendeztesse meg a népligeti MVM DOME-ba kétnaponta kilátogató szurkolósereget.
Ne éremben gondolkodjunk!
A magyar válogatott története során mindig is inkább a világbajnokságokon volt sikeresebb. Elég csak arra gondolni, hogy ebben az évezredben, amikor kijutott a vb-re, akkor soha nem zárt a 10. helynél hátrább. Ennek leginkább a könnyebb lebonyolítás és a több laza ellenfél az oka, hogy pont ezeken a tornákon jött ki legjobban a lépés.
Az Európa-bajnokságok a sportág Európa-központúságából is kifolyólag sokkal keményebb erőpróbát jelentenek a kontinenstorna 1994-es életre hívása óta, mint egy-egy vb.
Nem véletlen, hogy a legjobb eredményünk is a 24 évvel ezelőtti Olaszországban megrendezett Eb-hez köthető, ahol a 6. helyen zárt a Vass Sándor vezette együttes.
Akkor még csak 12 válogatott alkotta a mezőnyt, majd előbb 2002-re 16, majd a legutóbbi 2020-as tornára már 24 együttesre bővült a részt vevő csapatok száma. Az előző Eb-n látottak alapján pedig kijelenthető, hogy ez a bővítés sokkal inkább megállta a helyét, mint a világbajnokságok 32 csapatosra való emelése.
Már csak azért is, mert ez egy olyan új lebonyolítással járt, amiben már a viadal első szakaszából is csak hihetetlen csaták és elképesztő izgalmak árán lehet továbbjutni. Ugyan valóban 24 csapat kezdi meg a tornát, de már a csoportkört követően megfeleződik a mezőny. A 12 középdöntős válogatottból pedig csupán a legjobb két-két együttes juthat be a legjobb négy közé, valamint az utolsó hétvégén az 5-6. helyért vívnak még egy „ajándék" meccset az arra méltó csapatok.
Két évvel ezelőtt a magyar válogatott új szakmai stábbal kezdte meg az Eb-t.
Gulyás István lett a szövetségi kapitány, segítői közül pedig a korábban a Telekom Veszprémből is jól ismert Chema Rodríguez lett a támadásért felelős személy a kispadon, Nagy László pedig inkább a védekezésben látja el jó tanácsokkal a játékosainkat.
A cél már 2019 júliusában összeállva is egyből ki lett mondva: a minél jobb szereplés a 2022-ben Szlovákiával közösen megrendezendő Európa-bajnokságon.
A csapatépítés a 2020-as Eb-n annyira jól sikerült, hogy még Lékai Máté és Bodó Richárd nélkül is sikerült óriási bravúrokkal kezdeni a tornát, és továbbjutni a csoportkörből. Oroszországot - avagy a Szovjetuniót – először sikerült világeseményen legyőznünk, majd jött a Dánia elleni bravúros döntetlen - ami meg is ágyazta az aktuális világbajnok meglepő kiesését –, majd az Izland elleni csoportdöntőn aratott hihetetlenül magabiztos siker.
Ahogyan azt az elmúlt időszak egyik felfedezettje, Szita Zoltán az Origo Sportnak elárulta, már a legelején, a dánok elleni 24-24-es iksz során érződött, hogy valami különleges van készülőben és ez egy működőképes projekt lehet. Ez annak ellenére is igaz, hogy az új lebonyolításban már négy meccsből álló középdöntőben egyedül azt a Szlovéniát sikerült legyőzni, amelyik a körbeveréseknek köszönhetően végül mégis bejutott a legjobb négy közé. Norvégiával szemben nem volt esélyünk, Svédország és Portugália pedig jól élt a magyar csapat fáradtságával.
Nem feltétlenül a 9. hely adott okot a bizakodásra, hanem az első öt találkozón mutatott játékunk.
Szinte a semmiből tűntek fel olyan kézilabdázók, mint Nagy Bence, Győri Mátyás és Ligetvári Patrik, akikről kiderült, hogy képesek ezen a szinten is megállni a helyüket.
A 2021-es világbajnokságon Lékai és Bodó is csatlakozott az együtteshez, ami minden idők harmadik legjobb vb-eredményét eredményezte.
Viszont megint csak azt kell mondanunk, hogy a Németország elleni, Lékai által az utolsó pillanatban dobott győztes gól okozta eufória, és a Franciaországgal vívott hosszabbításos negyeddöntős csatában látott hősies helytállás jóval értékesebb a szemünkben, mint az a puszta tény, amit az 5. helyezés jelent.
A magyar válogatott 20 fős Eb-kerete
Kapusok: BORBÉLY Ádám (Fejér-B.Á.L. Veszprém), MIKLER Roland (Pick Szeged), SZÉKELY Márton (Eurofarm Peliszter, északmacedón) Jobbszélsők: BUJDOSÓ Bendegúz (Ferencváros), RODRÍGUEZ ALVAREZ Pedro (Balatonfüredi KSE) Jobbátlövők: ANCSIN Gábor (Grundfos Tatabánya), MÁTHÉ Dominik (Elverum Handball, norvég) Irányítók: GYŐRI Mátyás (Grundfos Tatabánya), HANUSZ Egon (TVB Stuttgart, német), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém) Beállók: BÁNHIDI Bence (Pick Szeged), ROSTA Miklós (Pick Szeged), SIPOS Adrián (Telekom Veszprém), TOPIC Petar (Balatonfüredi KSE) Balátlövők: BODÓ Richárd (Pick Szeged), NAGY Bence (Ferencváros), LIGETVÁRI Patrik (Telekom Veszprém), SZITA Zoltán (Wisla Plock, lengyel) Balszélsők: BÓKA Bendegúz (Balatonfüredi KSE), SUNAJKO Stefan (Grundfos Tatabánya)
Már ugyanezzel a pozícióval is a magyar kézilabda-válogatott történetének legjobb Eb-helyezését érhetnék el a mieink. A játékosok a szövetség által kitűzött nyolcba kerülésnél is merészebbek, akik bíznak benne, hogy egy érem sem lesz elérhetetlen hazai pályán.
Mindenki torkaszakadtából üvöltse végig a 60 percet, a többit majd hozzátesszük mi
Ha tényleg szeretne ott lenni a torna utolsó hétvégéjén a magyar válogatott, akkor a csoportkörből hibátlan teljesítménnyel kellene továbbjutnia. Sorrendben Hollandia, Portugália és Izland fokozatosan egyre keményebb feladat elé állíthatja a mieinket, akiknek a középdöntőbe érkező riválisok erőssége miatt jó lenne két pontról kezdeni az Eb második szakaszát.
A magyar válogatott lehetséges programja
B csoport (Budapest): 2022. január 13. 20:30: Magyarország-Hollandia 2022. január 16. 18:00: Magyarország-Portugália 2022. január 18. 18:00: Magyarország-Izland
A középdöntő mérkőzésnapjai (Budapest): január 20., 22., 24. 26. (15:30, 18:00, 20:30) Elődöntők, az 5. helyért (Budapest): január 28. (15:30, 18:00, 20:30) Döntő, bronzmérkőzés (Budapest): január 30. (15:30, 18:00)
A hollandok férfi vonalon is olyan szépen építkeznek, ahogyan a 2019-ben világbajnoki címet ünneplő női válogatottjuk, Luc Steins személyében pedig irányítójuk a PSG-ben pattogtatja a labdát. A portugálok a leginkább covid sújtotta együttes volt a négyesünkből a felkészülés során, de mindannyian felépültek.
Azonban kulcsembereik sérülése miatt lehet, hogy egyetlen meccset sem nyernek majd a varázslatos népligeti MVM DOME-ban. Kapusposzton Alfredo Quintana szűk egy évvel ezelőtt bekövetkezett tragikus halála miatt egyetlen klasszisuk sem maradt, márpedig klasszis kapus nélkül ezen a szinten nagyon nehéz „labdába dobni". Csoportunkban ezen a poszton mi állunk a legjobban, Mikler Roland mellett Székely Márton is szeretné bebizonyítani, hogy az elmúlt fél évben mennyit fejlődött Észak-Macedóniában védve.
A mezőny egyik legőrültebb kapusa, Björgvin Pálll Gustavsson, illetve a még mindig csak 21 éves Viktor Hallgrímsson révén Izland szintén remek kapusokkal bír, amely a torna egyik legnagyobb meglepetését okozhatja.
Aron Pálmarsson, a világ egyik legjobb képességű kézilabdázója végre egészséges, a gólerős szélsőik pedig még Gudjon Valur Sigurdsson visszavonulása dacára is képesek kétszámjegyű gólmennyiséget termelni.
Bjarki Mar Elisson akár a gólkirályi címre is esélyes lehet, ha legalább hét meccset játszanak.
A nagy 2008-as, olimpiai ezüstérmes generáció után most ismét egy olyan komplettnek tűnő csapat jött össze, amelyikben a rutinosabb játékosok mellett az olyan Bundesligában edződő fiatalok is berúghatják az ajtót, mint amilyen Gísli Kristjánsson vagy Ómar Ingi Magnússon. A január 18-i, magyar-izlandi összecsapás lehet a csoportdöntő a mi négyesünkben, ami izgalmak szempontjából felidézheti bennünk a 2012. augusztus 8-án történteket.
A 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportbeosztása
A csoportok első két-két helyezettje jut a középdöntőbe.
Aztán a már emlegetett középdöntő tényleg elképesztő erősségű ellenfeleket hordozhat magában. Ez annak ellenére is igaz, hogy az olimpiai bajnok Franciaország pont a leginkább covid sújtotta csapat.
Szintén Szegedről érkezhet a horvát válogatott, ahol az elmúlt hónapban nem volt olyan mennyiségű pozitív teszt, mint a franciáknál, cserébe pont a két legnagyobb sztárjukat, Domagoj Duvjnakot és Luka Cindricet „találta meg" a fertőzés. Közülük Duvjnak a torna előtt két nappal már negatív tesztet produkált, de az előző Eb MVP-jének a háta még fáj a vírus szövődménye képpen. Márpedig ha egyikük sem lehet ott Szegeden, akkor a szerbek elleni balkáni rangadó mellett a sötét ló szerepében tetszelgő Ukrajna is komoly gondot okozhat délnyugati szomszédunknak.
Debrecenből érkezhet a középdöntőbe Dánia, amely a vb megnyerése után fél évvel nyáron a Nikola Karabatic vezérletével atomvédekezést bemutató franciák ellen elbukta az olimpiai döntőt. Mégis, Nikolaj Jakobsen minden kulcsemberére számíthat majd a torna rajtjánál, így Mikkel Hansen, Niklas Landin, Magnus Saugstrup és Mathias Gidsel is ott lesz majd a cívisvárosban. Sőt, hosszú sérülése után a veszprémi Rasmus Lauge is bevetésre kész, így az Origo Sportnál a torna első számú esélyeséről beszélünk az aktuális világbajnokkal kapcsolatban.
Ljubomir Vranjes a szlovén válogatottal bebizonyította, hogy attól még, mert a Veszprémmel 2017-18 körül nem jöttek össze a számításai, még nem lehet rossz szakembernek nevezni. A korábbi legendás irányító a 2020-as Eb előtt vette át Szlovénia irányítását és rögtön az elődöntőbe is vezette őket. Ennek a megismétlése még úgy sem lenne ördögtől való dolog, hogy a szegediek közül Dean Bombacnak és Mario Sostaricnak sem adta meg a lehetőséget.
Nem csak a dánok és a szlovénok miatt lesz érdemes kimenni a debreceni Főnix Csarnokba.
Az északmacedón-válogatottban a 41 éves legenda, Kiril Lazarov utoljára lép pályára nagy világeseményen
– teszi ezt úgy, hogy már ő a csapatuk szövetségi kapitánya is egyben. A negyedik válogatott, Montenegró talán a leggyengébb a tornát Magyarországon kezdő 12-ből.
Miközben a magyar válogatottért izgulunk, szintén nagyon fontos lesz, hogy a fokozott koronavírus-helyzet ellenére is relatív biztonságban legyenek mind a játékosok, mind a szurkolók. Ezt csak és kizárólag az olyan egyszerű szabályok betartása jelenti, mint amilyen a maszkviselés az arénán belül.
Míg a Népligetben akár 20 022 néző is összejöhet, hogy együtt buzdítsa a magyar válogatottat, addig Szlovákiában a kassai és pozsonyi helyszíneken csupán a székek 25%-án csodálhatják majd közvetlen közelről a világ legjobb kézilabdázóit. A kétszeres címvédő Spanyolország, a Sander Sagosen vezérletével első nagy trófeájára hajtó Norvégia, a továbbra is rendkívül összeszedett csapat benyomását keltő Svédország, és a 2016-os meglepetésgyőzelmük óta egyetlen tornán sem leírható Németország is a másik ágon szerepel.
Arra, hogy milyen lehet hazai pályán egy ekkora létesítményben pályára lépni, a magyar labdarúgó-válogatottat leszámítva egyetlen másik csapatunknak, így a kéziválogatottnak sincs tapasztalata. Ha sikerül felhasználniuk a rajongók által adott energiákat, akkor egy mindenki számára rendkívül emlékezetes Európa-bajnokság várhat ránk.
A következő oldalon bemutatunk tíz játékost, akik az Európa-bajnokság legnagyobb sztárjai lehetnek!