A profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) évek óta a világ egyik legtöbb pénzt termelő sportága, emellett több szempontból is kiemelt esemény, egyfelől popkúltúrális látványosság és több milliárd dolláros üzlet. A Super Bowl körüli hírverés már-már majdnem olyan fontos, mint maga a döntő és a pályán zajló események. Persze, ki ne emlékezne, amikor Joe Namath sokkolta a világot a 1969-ben, de ugyancsak emlékezetes pillanat John Elway „helikopterezése" 1998-ból, vagy amikor Tom Brady megszerezte a hetedik bajnoki aranygyűrűjét 2021-ben. Azonban nem mindig a pályán történtek kerülnek reflektorfénybe, hanem a Super Bowlt övező botrányok, amikre mindenki odafigyel egy ilyen hatalmas sportesemény kapcsán.
A halftime show az elmúlt évek során szorosan összefonódott a Super Bowl történetével. A 2004-es SB félidei műsora több szempontból is emlékezetes maradt, ugyanis Justin Timberlake „véletlenül" élő adásban tette láthatóvá Janet Jackson mellének egy részét.
Ebből természetesen lett is nagy botrány, ami örökre megváltoztatta a közvetítéseket. A CBS 550 ezer dolláros bírságot kapott az állampolgárok erkölcsi állapota fölött őrködő televíziós hatóságtól, azóta pedig már néhány másodperces késleltetéssel vetítik az élő adást.
A 2016-ban elhunyt Oscar-, Golden Globe- és hétszeres Grammy-díjas amerikai zenész, Prince 2007-ben léphetett fel a Super Bowl-on, a vélemények azonban megosztóak. Vannak, akik szerint a halftime show-k történetének egyik legjobb műsora volt, míg az érzékenyebbek szörnyülködtek a színpadon látott túlfűtött szexualitás miatt.
Prince az egyik leghíresebb száma,
a Purple Rain alatt egy gitárszóló erejéig erotikus árnyjátékot rögtönzött, ám egyesek szerint a gitárt fallikus szimbólumként használta.
Ettől pedig a prűd amerikai nép teljesen megbotránkozott. A kérdés csak, hogy miért?! Hiszen Prince mindig is erőteljes szexuális utalásokat, célzásokat tett a dalszövegeiben, a koncertjein, ezért nem éppen volt meglepő a produkciója.
A tavalyi döntőt is némiképp elhalványította a félidőben fellépő hiphop legendák negyedórás produkciója. Snoop Dogg, Eminem, Kendrick Lamar, Dr. Dre, 50 Cent és Mary J. Blige fantasztikus koncerttel szórakoztatta a Los Angeles-i SoFi Stadium közönségét, de természetesen ez a pár perc sem maradhatott el kisebb botrány nélkül. Történt ugyanis, hogy Eminem a műsor egy pontján letérdelt, látszólag Colin Kaepernick NFL-játékos előtt tisztelegve, aki 2016-ban úgy hívta fel a figyelmet a rasszizmusra és a rendőri brutalitásra, hogy az amerikai himnusz alatt térdre ereszkedett. Ez aztán később világméretű mozgalmat indított be, ami gyakorlatilag az állásába került. A polgárpukkasztásból Dr. Dre is kivette a részét, a Still Dre című számában
a figyelmeztetések ellenére is kiénekelte azt a szövegrészletet, hogy „still not lovin' police", vagyis „még mindig nem bírom a rendőröket".
Eminem térdelése után azonnal beindultak a pletykák, hogy az NFL kifejezetten megtiltotta a rappernek, hogy térdre ereszkedjen.
Ezt azonban a liga szóvivője, Brian McCarthy cáfolta, méghozzá azzal, hogy tudták mire készül az 50 éves előadó, mivel többször is látták a próbák során. McCarthy szerint bárki térdelhetett volna, senkit nem ért volna megtorlás, utalva ezzel arra, hogy Kaepernick állítólag egy központi utasítás miatt nem talált munkát az NFL-ben.
Ha már szó esett Kaepernickről, az évek óta csapat nélküli irányító a 2012-es szezonban egészen a Super Bowlig vezette a San Francisco 49erst, ám ott 34-31-re kaptak ki a Baltimore Ravens ellen. A Ravens nagyon simán (22 ponttal) vezetett, amikor több mint félórás áramszünet miatt félbe kellett szakítani a meccset.
A probléma állítólag egy olyan eszköz miatt adódott, amit két hónappal a New Orleans-i döntő előtt telepítettek, és aminek éppen az lett volna a célja, hogy a stadionon belül megakadályozza az elektromos meghibásodást. A 34 perces áramszünet egészen szürreális volt, ugyanis senki nem értette, hogy mi történhetett a Superdome-ban.
Noha kiderült a meghibásodás valós oka, a közvéleményt ez sem tántorította el attól, hogy összeesküvés elméleteket gyártson. A Ravens egykori védőlegendája, Ray Lewis és Terrel Suggs is finom utalást is tett arra, hogy nem véletlenül ment el a világítás a stadionban, mindketten szabotázzsal vádolták meg az NFL-t. Ez persze soha nem igazolódott be.
2003-ban az Oakland Raiders és a Tampa Bay feszült egymásnak a döntőben, ahol a Buccaneers 48-21-re nyert. Máig érdekes, hogy két nagyjából azonos erősségű csapat meccse hogyan dőlhetett el ennyire simán. Vélhetően a Raiderst em segítette túlzottan, hogy kiváló centere, Barret Robbins a döntőt megelőző napon eltűnt. Köztudott volt, hogy a támadófal egyik alapembere depresszióval küzd, de később kiderült, hogy ennél komolyabb a probléma: nem csak depresszióban, hanem mentális problémákkal küzd, egész pontosan bipoláris zavarban szenved.
Hat éven át nem magyarázták meg, miért hagyta ki Robbins „élete legnagyobb meccsét", aztán egy interjúban fény derült a titokra. Robbins a meccs előtti este nem vette be a gyógyszereit és egyszerűen elvesztette kapcsolatát a valósággal.
Iratok, pénztárca és telefon nélkül hagyta el San Diego-i szállodaszobáját, majd a mexikói Tijuanába utazott bulizni, ahol leitta magát.
Később azt mondta a feleségének, hogy a Raiders megnyerte a Super Bowlt, ő pedig azt ünnepelte meg. Végül Robbinst egy San Diego-i kórházban találták meg pár órával a meccs kezdése előtt. A következő szezon előtt pozitív doppingteszt miatt a Raiders elengedte Robbinst, akinek komoly alkohol és drogproblémái véget vetettek a pályafutásának.
1989-ben a Cincinnati Bengals Miamiban játszotta a 23. Super Bowlt a San Francisco 49ers ellen, ami csak azért volt baj, mert a 80-as években Miami a világ drogfővárosaként vált ismertté, a Bengals egyik kulcsjátékosa, Stanley Wilson pedig súlyos kokainfüggő volt. A meccs előtti este Wilson azt mondta néhány csapattársának, hogy visszamegy a szállodába, mert ott felejtette a támadójátékot tartalmazó playbookot, de utána csatlakozik a csapathoz.
A szavát csak félig sikerült betartania, mivel a szállodából már nem ment vissza. Miután 1987-ben egy szezonra szóló eltiltást kapott kábítószer-fogyasztás miatt, Wilson függősége ismét úrrá lett rajta a döntő előtti este. Több mint 20 perc várakozás után Jim Anderson edző
visszament megnézni a szállodai szobájában a játékost, akire a fürdőszoba padlóján talált rá. Wilson arca tiszta kokain volt.
Ezt követően örökre eltiltották. Tíz évvel később ismét a címlapokra került, ugyanis 1999 márciusában börtönbüntetésre ítélték betörés miatt.
A 33. SB előestéjén az Atlanta Falcons védőjátékosa, Eugene Robinson úgy gondolta, kicsit lazít a meccs előtt, és felfedezni az éjszakát Miamiban. A játékosnak megtetszett egy nő, akit prostituáltnak nézett, ezért negyven dollárt ajánlott neki, ha orálisan kielégíti. Pechjére azonban a nő egy álruhás rendőr volt, aki azonnal letartóztatta Robinsont.
A zaklatott lelkületű játékost ugyan óvadék ellenében felmentették, és ott lehetett a meccsen, de igazán sok hasznát nem vették. A Denver Broncos játékosai rendre kihasználták a figyelmetlenségeit, Rod Smith például egy 80 yardot touchdownt szerzett róla a 34-19-re megnyert meccsen. Robinson esete egyébként azért is érdekes, mert pár órával a letartóztatása előtt vehetett át a liga erkölcsi díját a példamutató magatartásáért és vezetői tulajdonságaiért.
A kilencvenes évek elején minden adva volt a Buffalo Bills játékosainak, hogy dicsőséges sikereket érjenek el és beírják a nevüket a történelemkönyvekbe. Utóbbi talán össze is jött, de csupán elrettentő példaként, ugyanis 1991 és 1994 között képesek voltak sorozatban négy döntőt elbukni.
Olyannyira valószínűtlen ez a bravúr, hogy szinte semmi esélye nincs arra, hogy ezt a rekordot valaha is megismételjék vagy megdöntsék. Minden meccsnek megvolt a maga bűnbakja, az elsőn például Scott Norwood, aki kihagyta a 47 yardos mezőnygólt a végén. Azonban csak 2010-ben érkezett érdemi – és alighanem a botrányosabb – magyarázat a hihetetlen negatívsorozatra. A Dallas Cowboys egykori játékosa, Darren Woodson emlékezett vissza az 1993-as Los Angeles-i döntőre, ahol állítása szerint
a nagy meccs előtti héten mindennap a sárga földig leitták magukat a Bills sztárjai.
Ezt a Los Angeles-i döntőt egyébként 52-17-re nyerte a Cowboys.
2000 januárjában a 34. Super Bowl-on a Ravens játékosa, Ray Lewis nézőként volt jelen a St. Louis Rams és a Tennessee Titans összecsapásán. Ugyan nem ő volt a döntő főszereplője, másnap mégis ő került a címlapokra. Az atlantai meccs utáni parti során egy vita késelésig fajult, amibe belekeveredett Lewis is, akit kettős gyilkossággal vádolták meg, mivel többen is látták amint
egy véres fehér öltönyben elmenekül a helyszínről.
Lewis vádalkut kötött, beismerte a hatóság félrevezetését, és tanúsította, hogy a vele lévő két férfit, Reginald Oakleyt és Joseph Sweeting a helyszínen tartózkodtak, cserébe ejtették a gyilkosság vádját. Az öltöny és egyéb bizonyítékok soha nem kerültek elő, az pedig a mai napig vita tárgya, hogy valójában mi történt azon az éjszakán. Lewis egy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott, az NFL pedig 250 ezer dolláros pénzbüntetéssel sújtotta.
Oakleyt és Sweetinget is felmentette a bíróság a gyilkosság vádja alól. A következő évben a Ravens bejutott a SB-ba, ahol ízekre szedték a New York Giantset (34-7), Ray Lewis pedig a meccs legjobbja (MVP) lett – holott lehet, hogy börtönben kellett volna ülnie.
New England Patriots csapatát sem kerülték el a botrányok. 2015-ben éppen egy jókora skandalum közepette vágott neki a Super Bowlnak, ami a labdaleeresztéses botrány (deflategate) néven híresült el. Az Indianapolis Colts elleni főcsoportdöntőben a Pats támadásainál használt labdák állítólag néhány tized barral puhábbak voltak a megengedettnél, és ez hozzájárult ahhoz, hogy 28-24-re nyerjen a New England. Az ügyről 246 oldalas jelentés készült, ebben a vizsgálók megállapítják, hogy a Pats két klubalkalmazott felelőssége vetődik fel, Bill Belichick vezetőedző viszont nem tudott a csalásról. A jelentés egyébként semmilyen konkrét bizonyítékkal nem szolgált arról, hogy a labdák légnyomásával szándékosan trükköztek volna.