Leipzig's Hungarian defender Willi Orban (L) vies with Manchester City's Norwegian striker Erling Haaland during the UEFA Champions League round of 16 second-leg football match between Manchester City and RB Leipzig at the Etihad Stadium in Manchester, north west England, on March 14, 2023. (Photo by Paul ELLIS / AFP)
Vágólapra másolva!
A Manchester City az 1-1-es első mérkőzés után hazai pályán valósággal kivégezte a Willi Orbánnal és Szoboszlai Dominikkal a kezdőben felálló RB Leipzig csapatát. Az első félidőben a szlovén Vincic játékvéezető sorozatban hozott rossz ítéleteivel is segítette az angol sztárcsapatot, amelyikben óriásit játszott a végül öt gólig jutó Erling Haaland. A City végül 7-0-ra nyert és 8-1-es összesítéssel jutott be legjobb nyolc közé. Az Internazionale is továbbjutott, az olaszok a hazai 1-0 után Portóban gól nélküli döntetlent játszottak.
Az RB Leipzig a párharc első mérkőzésén különösen a második félidőben mutatott remek, és nem egyszer veszélyes játékával már megmutatta, hogy nem becsülheti le a Manchester City. Azonban az is világos volt, hogy az Etihadban nem a németek lesznek az esélyesek. Marco Rose nem is vállalt kockázatot, alaposan megerősített középpályával küldte fel a csapatát a kezdőben Wlli Orbánnal és Szoboszlai Dominikkal. A lipcsei csapat nem számíthatott a sérült Nkunkura és Schlagerre.
Pep Guardiola ugyanakkor egy támadóbb felfogású csapatot tett fel a pályára, igaz, a Citynél ez nem mindig jelenti azt, hogy szemkápráztató támadójátékot mutat be a csapat. Kicsit előre szaladva: ezen az estén ez nem így lett...
Guardiola Walkert és Mahrezt cserélte Stonesra és De Bruynére a három héttel ezelőtti kezdőhöz képest.
TEAM NEWS ✨
XI | Ederson, Stones, Akanji, Dias, Ake, Rodrigo, De Bruyne, Gundogan (C), Bernardo, Grealish, Haaland
A City az odavágóhoz hasonlóan ismét erősen kezdett, és már a 3. percben megszerezhette volna a vezetést, de Gündogan az ötösről magasan fölé vágta De Bruyne jobbró érkező beadását. Az angolok folyamatosan letámadtak, és bár a Lipcse igyekezett nyugodtan passzolni hátul, a hazai térfélre nem sokszor jutottak át.
A 11. percben Erling Haaland lépett ki Gvardiol és Orbán között Aké 30 méteres indításával, de Blaswich jól jött ki a kapujából, így a norvég nem tudta ellőni mellette a labdát. A 14. percben aztán a Leipzig is eljutott a hazai kapuig, Szoboszlai remekül indította a baloldalon felfutó Raumot, de a német védő középre lőtt labdáját Ederson biztosan fogta.
Két perccel később már a vendég kapu előtt volt dolga egy magyarnak: Orbán blokkolta jó ütemben Grealish tíz méterről leadott lövését. A 19. percben egy szöglet után újabb hazai lehetőség maradt ki, de Akanji és Haaland lövését is blokkolták a németek.
Csakhogy nem könnyebbülhettek meg a vendégek, ugyanis a VAR kiszúrta, hogy az iménti felfordulásban Henrichs kézzel ért a mögüle érkező labdához. Slavko Vincic rövid videózás után megadta a büntetőt, amit Haaland precízen lőtt a bal alsó sarokba.
Blaswich hiába hallgatott a norvég egykori csapattársára, Szoboszlaira, az irányt eltalálta, de a labdát nem érte el.
Két perccel később pedig már 2-0 volt, mert a De Bruyne húszméteres lövése után a felső lécről visszapattanó labdát ismét Haaland helyezte az üres kapuba.
Összeszedte magát a Lipcse, többet támadtak a németek, de egy kicsit lejtett a hazai pálya: a 34. percben Szoboszlai indította nagyszerűen Laimert, akit egyértelműen letarolt a kapujából messzire kifutó Ederson, de a szlovén bíró nem látott szabálytalanságot, sőt, a reklamáló Timo Werner kapott sárga lapot.
A 39. percben Blaswich védte óriási bravúrral Gündogan közeli lövését, amivel valószínű, hogy versenyben tartotta a csapatát. Az első félidő raadásában aztán már a kapus sem segíthetett, mert jobboldali szöglet után nem tudtak felszabadítani vendég védők, Ruben Dias fejes után a labda végiggurult a gólvonalon, Haidara próbálta eltakarítani, de a szemfüles Haaland lábáról a kapuba pattant a labda.
3-0 egy félidő alatt, nagyon úgy tűnt, hogy eldőlt a meccs. Ami a 49. percben már feltételes, hanem kijelentő módba került: a 49. percben egy formás támadás után, egy cselt követően Ilkay Gündogan lőtte ki a bal alsót (4-0).
De itt még nem volt vége, mert a hetedik hazai szöglet után ki más, mint Haaland előtt kötött ki a labda, ki ezúttal sem hibázott,
és pályafutása során először szerzett négy gólt egy BL-meccsen.
Sőt, ötöt, ugyanis a következő szöglet után Blaswich pont elé ütötte Aké közeli kísérletét. A többit már biztosan kitalálják... (6-0).
Haaland valemnnyi lövése kaput talált, ötből gól lett:
Az 59. percben Szoboszlai lőtt jó 20 méterről, és a labda ugyan nem találta el a kaput, de legalább eljutottak egy kísérletig a németek. A 63. percben valamelyest enyhültek a Lipcse kínjai, mert Guardiola lecserélte Haalandot, akit az egész stadion állva tapsolt - igen, a német drukkerek is.
A 72. percben Szoboszlai számára is véget ért a meccs, a helyére a sérüléséből visszatérő Dani Olmo érkezett. Az utolsó negyedórában már a City sem erőltette a gólszerzést, a Lipcsének pedig szerencséje sem volt, pedig a tizenhatoson belül össze-vissza rohangáló Ederson igyekezett lehetőséget adni a szépítésre.
A 85. percben Blaswich tarolta le csapattársát, Raumot, de a német bekk pár perc ápolás után folytatni tudta a játékot. A Lipcse az utolsó percig próbálkozott a becsületgól megszerzésével, de nem jött nekik össze, sőt De Bruyne óriási bombájával a Manchester City végül 7-0-ra nyert, és 8-1-es összesítéssel jutott tovább a legjobb nyolc közé.
FC Porto - Internazinale
A másik keddi mérkőzésen az Inter egy hajrában lőtt Lukaku-gólnak (már emberelőnyben talált be a belga) köszönhetően 1-0-s előnnyel érkezett a portói visszavágóra. Az összeállítások alapján jó meccsre volt kilátás a Dragaóban.
A portugálok kezdője három, míg az Interé csak egy helyen változott az első meccshez képest. Nem meglepő módon a hazai pályán játszó és hátrányból induló Porto kezdett aktívabban, de az első igazán nagy helyzetre a 19. percig kellett várni, amikor Estaquio bombáját védte bravúrral Onana.
Közben a stadionon kívülről érkező hírek borzolták a kedélyeket: több száz olasz drukker nem tudott bejutni a kezdésre a stadionba.
A 22. percben Barella passza után Dzeko lövését védte Costa. Jól működött az olaszok védelme, mert
az újabb portugál helyzetre a 39. percig kellett várni, amikor Dimarco blokkolta bevetődve Evanilson közeli lövését.
A második félidő jobbára arról szólt, hogy a Porto megpróbálta a hosszabbításhoz szükséges egy gólt megszerezni, az Inter pedig ezt minden eszközzel igyekezett megakadályozni, és időnként egy Barella-lövéssel ráijeszteni a hazai csapatra. A 77. percben is az olaszok veszélyeztettek, akkor Lautaro Martínez passzát vágta az ötös sarkáról a kapu fölé Hakan Calhanoglu.
Az utolsó percekben teljesen beszorult az Inter, a ráadásban előbb Toni Martínez ollózott a kapu mellé, majd Marcano lövését vágta ki a gólvonalról Dumfries.
Egy perccel később Taremi fejesét tolta a kapufára Onana, Galeno beaását pedig Grujics fejelte a léc fölé. A feszültséget a Porto védője, Pepe viselte a legrosszabbul, aki a 97. percben megkapta a második sárga lapját, egyúttal a pirosat is.
Eredmények, BL-nyolcaddöntő, visszavágók: Manchester City - RB Leipzig 7-0 (3-0) gól: Haaland 22., 24., 45+2., 54., 57. (az elsőt 11-esből), Gündogan 49., De Bruyne 90+2. továbbjutott: a Manchester City 8-1-es összesítéssel
FC Porto - Internazionale 0-0 piros lap: Pepe 90+7. (FC Porto) továbbjutott: az Internazionale 1-0-s összesítéssel
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!