A baseball 90 százalékban fejjáték. A másik fele a fizikumon múlik
– mondta a New York Yankees csapatának legendás elkapója, Yogi Berra. Bár egyszerű játéknak tűnik a baseball, taktikai szempontból nagyon összetett és gyors döntéseket kell hozni. Az amerikai futball lassan húsz éve tört be Magyarországra, a baseball kevésbé ismert még itthon, de egyre többen figyelik a mérkőzéseket.
A Sport TV szakértője, Birinyi Miklós tizenhat éves kora óta baseballozik, több bajnoki szezonban játszott az Inter Ligában, amely a kelet-európai országok csapatainak bajnoksága.
A holland és az olasz bajnokság nagyon erős, a német Bundesliga is kiemelkedő, ahol hatvanezer igazolt játékos van
– árulta el Birinyi Miklós.
A játékhoz három kellék elengedhetetlen: a labda, az ütő és a kesztyű. Az ütőjátékos és az elkapó kemény sisakot viselnek. Az amerikai profi ligában (MLB) a hazai csapatok fehérben, a vendégek szürkében vagy színesben játszanak.
A baseball meccseken két, kilenc főből álló csapat játszik kilenc játékrészen át. A játékrészt a baseballban inningnek hívják:
egy inningen belül előbb a hazai csapat védekezik, a vendég támad. Ha véget ért a támadás, felcserélődnek a szerepek.
Nincs időkorlát. Egy fél inning addig tart, amíg a támadócsapatból ki nem esik három ember. Pontot kizárólag a támadó, azaz ütő csapat szerezhet, méghozzá úgy, hogy valamelyik játékosa körbeér a négyzet alakú pályán. Egy akción belül bármennyi pontot szerezhetnek, amíg ki nem esik a harmadik játékosuk. A játéktér két részből áll: a belső és a külső területből. A picivel több mint 40 méter sugarú negyed kör alakú, salakborítású belső rész (infield) alapja a négyszer 90 láb, azaz 27.4 méter hosszú, sarkára állított négyzet, amit gyémántnak hívnak. A belül füves négyzet alsó sarka az ütő pozíció, ami a hazai bázis: a támadó játékos itt próbálja meg elütni a labdát, amelyet a dobó a négyzet közepéből dob felé. Az óramutató járásával ellentétes irányban a következő sarok az első, a felső csúcs a második, a bal oldali pedig a harmadik bázis.
A külső, füves rész (outfield) az ütő sarokból kiinduló két, meghosszabbított oldalvonal negyed körívben körbezárt területének távolabbi része. A külső körív távolsága az ütőponttól számítva 90 és 130 méter között változhat a pálya típusától függően.
Közép-Amerika mellett Ázsiában hihetetlen szurkolótábora van a sportágnak: Japánban és Dél-Koreában nemzeti sportnak számít, utóbbi országban a testnevelés órák kötelező eleme a baseball-oktatás - mondta el Birinyi Miklós, aki szerint még az MLB vezetése is elképedt azon, hogy 60 millióan követték a japán-amerikai világbajnoki döntőt,
Legutóbb Japán csapata diadalmaskodott a sportág világbajnokságának számító World Baseball Classicon (WBC), 3-2-re legyőzve a címvédő amerikai válogatottat.
Az először 2006-ban megrendezett WBC a világ legjelentősebb profi ligáinak együttműködésével jött létre, és valamennyi résztvevő csapat legerősebb összeállításában szerepel rajta, bár komoly gondot okozott, hogy az MLB-csapatok mindent megtesznek annak érdekében, hogy legnagyobb sztárjaik minél kevesebbet játszanak, ezzel elkerülve a sérüléseket a közelgő szezonkezdés előtt.
Ez viszont nem minden esetben sikerül, a nemrég 100 millió dolláros szerződést aláíró Edwin Diaz-t a New York Mets a teljes szezonra elveszítette, mert a játékos ünneplés közben megsérült.
Japán története során harmadszor nyerte meg a WBC-t, melyet most rendeztek meg ötödik alkalommal. A hatodik tornát 2026-ban tartják.
Japán mellett Olaszország, Hollandia, Nagy-Britannia és Csehország is ott volt a vébén. A csehek egyébként a németek és a spanyolok legyőzésével jutottak el a világbajnokságig, ami egy történelmi siker a számukra. Csehországban a 60-as évektől játsszák a baseballt
– mondta el Birinyi Miklós.
Egy játékrész (inning) azzal indul, hogy a védő csapat kilenc játékosa elfoglalja a helyét a pályán. Ezt követően a támadó csapat egyik tagja (batter) beáll az ütéshez a kijelölt helyére. A batter a felé dobott labdát megpróbálja elütni. Ha sikerrel jár, az ütőt eldobva el kell futnia az első bázisra (single), mielőtt a védekező csapat odajuttatja a labdát. Ha nagyot üt, esélye lehet arra, hogy az első bázis érintésével a másodikra (double), vagy akár még tovább, a harmadikra (triple) is odaérjen. Ha sikerül elérnie valamelyik bázist, akkor ott marad, és az edző előre meghatározott sorrendjében jön a csapattársa az ütőpontra.
Ha ő is eltalálja a labdát, és elindul az első bázis felé, akkor az addigra már a gyémánton álló társának is tovább kell futnia,
mert minden bázison legfeljebb egy támadó állhat.
A pályán így legfeljebb négy támadó tartózkodhat egyszerre.
A támadó csapat célja,
hogy a lehető legtöbbször a lehető legmesszebbre elüssék a labdát, mert így tudják elérni, hogy többen is körbeérjenek, és pontot szerezzenek a csapatuknak.
A védők célja, hogy mielőbb véget vessenek az ellenfél támadásának, azaz kiejtsenek három ütőt úgy, hogy közben az ellenfél nem szerez pontot.
Birinyi Miklós szerint edzői szempontból a baseball stratégiai gondolkodást igényel.
Minden egyes pozíció másfélé technikai képességet igényel a pályán, és ennek a megfelelő elegyét kell kialakítani ahhoz, hogy eredményes legyen egy csapat. Egy dobást megelőző pillanatban 60-80 variációt kell végiggondolnia egy játékosnak. Külső védőként gyakran akkora területet kell lefednie egy játékosnak, mint egy fél focipálya. Sokszor várniuk kell, majd hirtelen 30-40 méteres sprintet kell futnia egy játékosnak.
Amíg a támadásban mindenkinek nagyon hasonló az alap feladata, a védekező posztokat el lehet különíteni. A csapat egyik legfontosabb tagja a dobó (pitcher), aki a gyémánt közepén egy dombról dobja a labdát az ütő felé. Amikor az ütő eltalálja a labdát, a dobó is kiveszi a részét a védekező feladatokból. Az MLB-ben a dobók helyett külön ütőjátékos szerepel a támadások során.
Az ütőjátékos mögött guggol az elkapó (catcher) a hokikapusokéhoz hasonló, kibélelt öltözékben. A labdákkal őt célozza meg a dobójátékos. A védekező csapat játékosait is ő irányítja, hogy hova helyezkedjenek, és kézjelekkel egyeztet a dobóval, hogy milyen dobás következzen.
A bázisokat őrző játékosok a négy tagból álló belső védők (infilderek). Legfőbb feladatuk, hogy előbb juttassák a labdát a bázisra, mint hogy a támadó csapat játékosa odaérne. A külső védők (outfielderek) a pálya hátsó részéért felelnek. A feladatuk a hosszú labdák elkapása, és eljuttatása a bázisemberekhez.
A támadó kiejtésének lehetséges módjai:
- strikeout: ha az ütő egyet sem talál el a dobó három szabályosan eldobott labdájából.
- flyout: ha az elütött labdát a földre érés előtt elkapja a védő.
- tag out: ha a bármelyik bázishoz futó játékost megérintik a (kézben fogott, nem eldobott) labdával, mielőtt célba ért volna.
- force out: ha előbb ér a labda a bázishoz, mint a futó. Ehhez az kell, hogy a védő birtokba vegye a labdát, és a lábával érintse a bázist.
Egy játék alatt több támadót is ki lehet ejteni. A támadók viszont ütés nélkül is eljuthatnak az egyik bázisról a másikra. Ez a bázislopás: erre úgy kerülhet sor, hogy dobás közben átfut a játékos. A támadás után kis szünetet követően a másik csapat védelme megy fel a pályára, és az addig védekező csapat próbálkozhat pontot szerezni.
A 90-es években a doppingbotrányok miatt vesztett a népszerűségéből a baseball, de az MLB az utóbbi időben nagy hangsúlyt fektetett a szabálymodósításokra, hogy növelje a sportág népszerűségét.
Egy mérkőzés akár 4-5 óráig is tarthatott, és az amerikai sportfogyasztók számára egy felgyorsult világban ez egyre inkább elvesztette a varázsát. Így bevezették a dobóórát, és így a dobójátékosoknak csak 15-20 másodpercük van arra, hogy megkezdjék a dobást
– árulta el Birinyi, aki elomdta a 80-as és 90-es években rengetegen húzták az időt a meccseken.
A baseball igazi sava-borsa a dobók és az ütők külön párharca. A baseballmeccsek túlnyomó részén farkasszemet néz egymással a dobódomb tetején álló pitcher és a batter. A támadó csapattal szemben a leghatékonyabb módszer, ha az ütő el sem találja a labdát (strikeout).
Pont ezért a dobók nagyon jól ismerik az ellenfelek sajátosságait.
Ráadásul a dobónak az elkapó állandóan segít kézjeleket mutogatva. Tilos nekifutásból dobni, ennek ellenére a dobók fő fegyvere az erő. A sérülés veszélye nagy, valamint gyorsan elfáradnak a játékosok, ezért gyakran cserélnek dobót meccs közben.
A dobás csak akkor szabályos,
ha a labda eltalálja a 43 centiméter széles bázislapka széleit, valamint a térd és a könyök magasságával határolt képzeletbeli téglalap területét.
A képzeletbeli téglalapon kívülre dobott labdákat, amelyeket az ütő nem próbál meg elütni, szintén számolják. Négy hibás dobás esetén az ütő átsétálhat az első bázisra. Ha ott már van támadó, ő is tovább mozog. A dobó és az ütő közötti csata a labda érvényes elütéséig, négy dobóhibáig (ball) vagy három ütőhibáig (strike) tart. Ha a dobó eltalálja az ütő játékos testét, utóbbi azonnal az első bázisra sétálhat.
Az ütő fő feladata, hogy nagyon gyorsan eldöntse: szabályos-e a dobás, és meg kell-e próbálnia elütni. Kétféleképpen találhatja el a labdát. Ha lendítve üt, nagyobb az esélye nagy ütésre. Az ütőjátékos akár bele is teheti az ütőt a labda útjába, így amíg a védők az arról lepattanó labdát összeszedik, a bázisokon álló gyors támadók tovább tudnak haladni.
Ha az ütő az oldalvonalakon belül kiüti a labdát a játéktérről, az a home run: akkor az ütő és a többi, bázison álló támadó is bekocoghat a hazai bázisra. Telített bázisok esetén így akár négy pont szerezhető, ezt hívják a baseballban grand slamnek.
A baseball az egyetlen sportág, amiben a támadó csapat úgy szerez pontot, hogy nem a labdával játszik.
Az egész meccset egyfajta fogócskaként kell elképzelni, de ehhez elképesztő fizikai teljesítmény kell. U15-ös edzőként látom, hogy egy 6-7 méterrel nagyobb pályán mennyire tudnak szenvedni a felkerült U12-es játékosok. Sokszor csak pislognak, hogy mekkora távolságok vannak a pályán
– árulta el Birinyi.
A baseball-t leginkább a métához tudnám hasonlítani. A hagyományos magyar labdajátékot két, tíz-tizenöt főből álló, ütőkkel felszerelkezett csapat játszotta, és kilencven százalékban megegyeznek a baseball szabályaival
– mondta el a Sport TV szakértője.
Nemrégiben a B-csoportos kvalifikációs tornán a magyar baseball-válogatottt feljutott az A-csoportba. Ez akkora eredmény, mint amikor a hokiválogatott feljutott az A-csoportba pár évvel ezelőtt. Szeptemberben az olasz, a brit, és a svéd csapattal találkozik a magyar válogatott