A 2000-es évek elején született olvasóink talán meglepődnek, amikor arról beszélünk, hogy 20-25 évvel ezelőtt még a világ egyik legjobb csapata volt a Valencia. Az a klub, amelyben jelenleg középszerű futballisták játszanak és a kiesés ellen küzd a spanyol bajnokságban. Pedig mindez igaz, ugyanis az együttesben korábban zseniális labdarúgók szerepeltek, akik egymás után kétszer, 2000-ben és 2001-ben is Bajnokok Ligája-döntőig repítették a Valenciát. Fennállása első BL-döntőjét a Real Madrid ellen simán elveszítette 3-0-ra a klub, az egy évvel későbbi finálét viszont csak büntetőpárbajban bukta el a Bayern München ellen.
Akkoriban olyan futballisták játszottak a csapatban, mint a fantasztikus rúgótechnikával rendelkező Gaizka Mendieta,
a francia válogatott szövetségi kapitánya, a játékosként világ- és Európa-bajnok Didier Deschamps, vagy éppen a legendás kapus, Santiago Cañizares.
2001 nyarán több kulcsember, köztük Mendieta is távozott, de remek játékosok érkeztek, mint például Pablo Aimar, a vezetőedző pedig a Liverpoolal később BL-győztes Rafa Benítez lett. A spanyol szakember vezetésével 2002-ben és 2004-ben megnyerte a klub a La Ligát, utóbbi évben pedig az Európa-liga elődjének számító UEFA-kupát is elhódította.
Az 1999 és 2004 közötti periódus volt a Valencia történetének legeredményesebb időszaka, ez idő alatt 5 jelentős trófeát gyűjtött be az egyesület a két elveszített BL-döntő mellett.
A 2004-es UEFA-kupa-diadal után Benítez a Liverpoolnál folytatta, távozása a sikerkorszak végét is jelentette. A csapat teljesítménye hazai és nemzetközi szinten is visszaesett, de még mindig erős játékoskerettel rendelkezett, hiszen a spanyol válogatottal világ- és Európa-bajnok David Silva és David Villa is a Valenciában robbant be a futballelitbe. Az együttesnek a 2007/2008-as évadban szégyenszemre a kiesés ellen kellett harcolnia, bár az idény végén legalább megnyerte a Spanyol Kupát. A következő szezont a tehetséges edző, Unai Emery vezetésével kezdte meg a klub, amelynél hatalmas célokat tűztek ki és egy új stadion felépítését is tervezték. A dolgok azonban csak kívülről festettek jól, ugyanis kiderült, hogy
400 millió eurós adósságot halmozott fel az egyesület, amely annyira nehéz helyzetbe került, hogy még a játékosainak sem tudott fizetést adni.
A vezetőség nem tehetett mást, kénytelen volt eladni legnagyobb sztárjait, így 2010 nyarán Silva is Villa is távozott: előbbi a Manchester City, utóbbi a Barcelona játékosa lett. A totális eladósodás fogságából nem tudott kiszabadulni a Valencia, ezért 2014-ben tulajdonosváltásra került sor, a szingapúri üzletember, Peter Lim megvásárolta a nehéz helyzetbe került klubot.
A korábbi tőzsdeügynök ugyan enyhíteni tudott a pénzügyi nehézségeken, de a csapatot nem sikerült visszaterelnie arra a szintre, amelyen a 2000-es évek elején volt. Akkoriban még a bajnoki címért küzdött a Valencia, mostanság pedig már csak azért, hogy elkerülje a kiesést.
De mégis hogyan süllyedt ilyen alacsony szintre az egyik legjobb spanyol csapat?
Hatalomátvétele után Lim azzal kezdte munkássságát, hogy a saját embereit hozta a klubhoz. Antonio Pizzi kirúgása után a portugál Nuno Espirito Santo lett a vezetőedző, aki később a Premier League-ben dolgozott - a Tottenhamnél csúfosan megbukott. A Valencia korábbi ügyvezető igazgatója, Amadeo Salvo elárulta, Lim feltétele Espirito Santo kinevezése volt a klub megvásárlásakor, amellyel egy másik barátjának, Jorge Mendesnek tett szívességet, aki 20 éven át Cristiano Ronaldo ügynöke volt.
A portugál tréner nem tudott csodát tenni a Valenciával, ezért 2015-ben kirúgták, majd óriási meglepetésre a Manchester United legendáját, az edzői tapasztalattal egyáltalán nem rendelkező Gary Neville-t nevezték ki az utódjának. Hozzá csatlakozott a bátyja, Phil és együtt buktak hatalmasat a kispadon. A Neville fivérek 28 mérkőzés erejéig irányították a szebb napokat megélt spanyol csapatot, amely kiábrándítóan szerepelt ez idő alatt.
A mélypont egyértelműen a Barcelona ellen elszenvedett 7-0-s kivégzés volt a Spanyol Kupában,
ami valószínűleg örökre megmarad a dühös szurkolók emlékezetében. Neville-ék kinevezésére nem is volt szakmai magyarázat, edzői tapasztalatuk hiánya mellett még spanyolul sem beszéltek. Természetesen ők is Lim baráti körébe tartoztak, ezért kaphatták meg az állást.
A futballistaként sikeres, de edzőként nagyot bukó angol testvérpár távozása után sem lett jobb a helyzet a csapat háza táján, amely 2016-ban három trénert is "elfogyasztott". Az olasz válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Cesare Prandelli csak 10 meccsen ült a kispadon, majd lemondott. Döntését azzal indokolta, hogy a klubnál becsapták és hamis ígéretekkel átverték.
2017-ben érkezett Marcelino, aki a Lim-korszak legeredményesebb és legjobb edzője lett. A spanyol szakember irányításával a Valencia egymás után kétszer is bejutott a Bajnokok Ligájába, és 2019-ben megnyerte a Spanyol Kupát.
A kupagyőzelem után nem sokkal később aztán hatalmas meglepetés történt, a következő szezon elején, pár nappal a Barcelona elleni bajnoki előtt váratlanul kirúgták a sikeredzőt.
Mindez azért történt, mert a klubvezetést nem érdekelte a Spanyol Kupa, kizárólag az volt fontos, hogy a csapat minél jobb helyezést érjen el a La Ligában.
Sevillában, a Spanyol Kupa-döntő helyszínén a tulajdonos nem gratulált nekünk. Július 19-én elmentem Szingapúrba, ahol gratulált a Bajnokok Ligája csoportkörébe való bejutáshoz, de a kupához nem.
Ezzel meglepett. Az ő szemében a kupa teljesen másodlagos volt, ami veszélyeztette a BL-kvalifikációt" - nyilatkozta kirúgása után Marcelino.
"Sosem hittem volna, hogy elküldenek. Amikor megtudtam a hírt, nem hittem el. Július 19-én a tulajdonos azt mondta nekem, teljes a bizalom irántam. Ezek után hogyan számíthattam volna arra, hogy szeptember 10-én kirúg?
Meg vagyok győződve róla, hogy a Spanyol Kupa indította el ezt a folyamatot, hiszen világosan megmondták, hogy engedjük el. A játékosok és a szurkolók viszont küzdeni akartak a trófeáért és az edzőkkel mi is meg szerettük volna nyerni" -
árulta el a tréner, akit megdöbbentő módon azért rúgtak ki, mert 2008 után először nyert egy trófeát a klubnak.
A klub háza táján sorra robbannak ki a botrányok, tavaly májusban sokkoló hangfelvételek szivárogtak ki, amelyben a Valencia elnöke, a szintén szingapúri Anil Murthy a klub jövőjéről, a játékosokról és az edzői stábról beszélt. A csapat legnagyobb sztárjáról, Carlos Solerről nem túl hízelgően beszélt, gyakorlatilag megfenyegette az elvágyódó középpályást.
"Carlos távozni akar, ez egyértelmű, és tiszteletben kell tartani. Jó viszonyban szeretne elválni a klubtól, azt szeretné, hogy a családja nyugodtan kimehessen az utcára, hogy a szerettei jól érezzék magukat.
De azt mondom neki: hozzon egy ajánlatot, mert ha januárban ingyen távozik, akkor kicsinálom a sajtóban. Százezer eurót fogok adni, hogy ez megtörténjen. Pénzt kell hoznod!
Az akadémián nevelkedtél, onnan kerültél fel, a klub beléd fektetett" - hangzott az elnök fenyegetőzése, akit a botrány után kirúgtak, Soler pedig nyáron a PSG-hez igazolt. A futballista ugyan nem ingyen távozott, de az 50 millió euróra becsült értékének csak a töredékéért, 18 millióért vette meg a Paris Saint-Germain.
Mióta Peter Lim átvette a csapatot, a Valencia egyre mélyebbre süllyed és a hagyományaihoz méltatlan módon szenved. A mostani szezonra sem talált megfelelő edzőt a szingapúri tulajdonos, aki a korábban már több csapatnál is megbukott Gennaro Gattusót ültette a kispadra nyáron.
A játékosként BL-győztes és világbajnok olasz tréner 22 meccset kapott, majd januárban kirúgták a pocsék eredmények miatt.
Utódja a klub egykori legendás játékosa, a 47 éves Ruben Baraja lett, aki korábban több másodosztályú csapatnál dolgozott, és most azt a borzalmasan nehéz feladatot kapta, hogy a kiesőhelyen szerénykedő együttessel kiharcolja a bennmaradást. Ő sem tudott még csodát tenni, eddig 8 meccséből már 5-öt elveszített a másodosztály felé száguldó Valenciával. Ami a játékoskeretet illeti, klasszisokat nem igazán találni a csapatban. A klub legértékesebb játékosa a csapatkapitány, a spanyol válogatott José Gaya. Mellette a grúz kapus, Giorgi Mamardashvili és a Manchester Unitedtől kölcsönvett rutinos csatár, az uruguayi Edinson Cavani emelhető ki.
A Valencia legnagyobb esélye arra, hogy megszabaduljon kártékony tulajdonosától, a szurkolók által mélységesen gyűlölt Peter Limtől, talán az, ha kiesik az élvonalból. Ebben az esetben a szingapúri üzletember eladhatja a klubot, bár nem lesz könnyű megfelelő vevőt találnia, mert
a spanyol csapatnak még mindig rengeteg az adóssága, ráadásul a másodosztályban jóval kevesebb bevételre számíthat.
Jelenleg még az is előfordulhat, hogy csődbe megy az egyesület és alacsonyabb osztályba sorolják vissza. A Valencia jövőjével kapcsolatban rengeteg a kérdőjel, de a jelene dicstelen, a teljesítménye méltatlan régi hírnevéhez. 20 éve még a világ egyik legjobb csapata volt, és néhány évvel ezelőtt is a legerősebb spanyol klubok közé tartozott. Pillanatnyilag azonban a kiesés ellen küzd, a szurkolók pedig arra várnak, hogy valaki megmentse szeretett csapatukat a totális összeomlástól.