(From L) AC Milan's Algerian defender Ismael Bennacer, AC Milan's Italian midfielder Sandro Tonali, AC Milan's Bosnian midfielder Rade Krunic, AC Milan's Italian defender Davide Calabria and AC Milan's Danish defender Simon Kjaer react after conceding their first goal during the UEFA Champions League semi-final first leg football match between AC Milan and Inter Milan, on May 10, 2023 at the San Siro stadium in Milan. (Photo by Marco BERTORELLO / AFP)
Vágólapra másolva!
Az AC Milan pályaválasztóként 11 perc után kétgólos hátrányban volt, és végül 2-0-s vereséget szenvedett a városi rivális Internazionalétól a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén, a San Siróban.
Hat év elteltével rendeztek ismét városi rangadót a BL-ben, ám míg akkor az Atlético Madrid a Real Madriddal csapott össze az elődöntőben, addig szerdán a milánói derbire, azaz a Derby della Madonninára került sor, amely előtt az egész várost óriási várakozás jellemezte.
A Milan és az Inter harmadszor került össze a sorozat történetében: a 2003-as elődöntőből és a 2005-ös negyeddöntőből is a vörös-feketék jöttek ki győztesen.
A mostani szezonban a Milan csoportmásodikként, az egyenes kieséses szakaszban a Tottenham és a Napoli csapatán keresztül jutott az elődöntőbe, míg a szintén másodikként végző Inter a tavaszi útja során a Portót és a Benficát búcsúztatta. Azóta is őrizte mindkét csapat a hatékony védekezését és a kiváló formáját, így mindketten versenyben vannak a Serie A dobogójáért is: a Milan 9 mérkőzés óta tartó veretlenségi sorozattal, az Inter pedig 5 meccses győzelmi szériával érkezett a BL-elődöntőre.
Stefano Pioli és Simone Inzaghi együttese az idényben negyedszer csapott össze egymással: a bajnokságban mindkétszer a hazaiként megjelölt csapat nyert egygólos különbséggel, az Olasz Szuperkupa döntőjében viszont az Inter kiütéses, 3-0-s győzelmet aratott. A BL-elődöntő első meccsén mindkét vezetőedzőnek nélkülöznie kellett néhány kulcsjátékosát:
a Milan Rafael Leaót, az Internazionale Milan Skriniar után Danilo D'Ambrosiót és Robin Gosenst is elvesztette az utóbbi napokban sérülés miatt.
A Rossoneri így Olivier Giroud személyében egyetlen vérbeli csatárral állt fel, míg a Nerazzurrinál a hétvégén pihentetett Edin Dzeko és Lautaro Martínez rohamozta az ellenfél kapuját.
A hangulat már a mérkőzés elejétől kezdve szenzációs volt a 75 ezer szurkoló által a lelátón, és parázs a pályán: Theo Hernández fél perc után kőkeményen odalépett Denzel Dumfriesnek, megmutatva ezzel, hogy mire számíthat. Az iramra az első percekben nem lehetett panasz, ám kapura tartó próbálkozásig a nyolcadik percig kellett várni – ez azonban egyből gól lett. A meccs első szögletét az Inter végezhette,
Hakan Calhanoglu tökéletesen tekert középre, Edin Dzeko pedig Davide Calabria elé tette a bal lábát, és a kapuba belsőzött.
A Milan szinte még fel sem ocsúdott abból, hogy gólt kapott, már jött is a következő Inter-találat. A bal oldalon
Federico Dimarco tolta meg a labdát, majd tökéletesen gurított középre a tizenhatos vonalához, Henrih Mhitarján pedig a kapu irányában átvette, majd belőtte Mike Maignan kapus mellett a csapata második gólját.
Egy szöglet erejéig a vörös-feketék is eljutottak az ellenfél kapujáig, de negyedóra után könnyen háromgólos lehetett volna a különbség:
Calhanoglu tekerte a labdát 20 méterről a bal oldali kapufára, majd a kipattanó után Mhitarján közelről leadott lapos lövését kellett hárítania Maignannak.
A hazaiakat tovább sújtotta, hogy a 18. percben Piolinak le kellett cserélnie Ismaël Bennacert, a helyére Junior Messias érkezett.
A Milan játékosai többször is látványos esésekkel próbálták meggyőzni a spanyol játékvezetőt, hogy adjon meg a csapatnak egy tizenegyest vagy egy közeli szabadrúgást, de a síp néma, a mezőnyben a labdát birtokló Milan pedig veszélyes helyzet nélkül maradt. A 29. percben Calabria oldalhálóban kikötött sarkazása után úgy tűnt, hogy a Milan tényleg közel áll a szépítő gólhoz, de egy perccel később
Lautaro Martínez cselezte be magát szépen a tizenhatoson belülre, majd elesett Simon Kjær mellett – ezt pedig már lefújta a Jesús Gil Manzano. A videobíró segítségével azonban utólag visszavonta a tizenegyest,
mert a felvételek alapján egyértelmű volt, hogy nem történt szabálytalanság a dán védő részéről, így maradt a 0-2.
Az Inter azonban az elvett büntető ellenére tovább növelhette volna az előnyét, hiszen a következő percekben
Dzeko, Martínez és Dimarco is veszélyes lövést eresztett meg Maignan kapujára.
A félidő hajrájában kissé csökkent a meccs irama, és a szabálytalanságok kerültek előtérbe. Ebben az időszakban is hiába volt mezőnyfölényben a játékvezetővel egyre többet foglalkozó Milan, a csapat kaput eltaláló lövés nélkül zárta a játékrészt – a kapuralövéseik száma pedig 4 volt az Inter 13 darabjával szemben.
A második 45 perc elején jóval harciasabb és támadószelleműbb Milan lépett ki a pályára, és az első igazán nagy helyzetnél Brahim Díaz tekerése centikkel kerülte el a vendégek kapuját, majd nem sokkal később Messias is célt tévesztett. Ám az Inter-ziccerek sem maradtak el: Alessandro Bastoni szlalomozott végig a Milan térfelének közepén, majd
kiugratta Dzekót, ám a bosnyák csatár lövését Maignan szögletre tudta ütni.
Egy óra elteltével Pioli két helyen is megpróbálta felrázni a csapatát, Divock Origi személyében (még a Liverpool színeiben a 2019-es Barcelona elleni visszavágó alapján) egy BL-elődöntő specialista is a pályára lépett, a túloldalon pedig Mhitarjánt Marcelo Brozovic váltotta. A cserék után
a Milan addigi legnagyobb helyzetét láthatták a szurkolók: Sandro Tonali 14 méterről, középről egy labdaátvétel után a jobb kapufát találta el a lapos lövésével – így továbbra sem volt kaput eltaláló hazai próbálkozás.
A félidő felén átlépve Francesco Acerbi révén hosszú idő elteltével volt egy Inter-lövés: az olasz tüzelt mintegy 25 méterről, de Maignan megfogta a középre tartó labdát. Inzaghi a 70. percben Mhitarján után a másik gólszerzőjét, Dzekót, és Dimarcót is lecserélte, a helyükre Romelu Lukaku és Stefan de Vrij érkezett.
A belga támadó nagyon aktívan szállt be a meccsbe, a Milan védői szinte képtelenek voltak őt távol tartani a labdától, így a folytatásban a hazaiak térfelén zajlott a játék.
Már amikor zajlott, ugyanis többször is videobírós vizsgálat miatt kellett várakozni, egyszer egy potenciális kiállítás, egyszer pedig egy lehetséges büntető miatt, de végül egyik sem valósult meg. Az utolsó negyedórára fordulva Inzaghi az utolsó cserelehetőségeit is kihasználta, és azok alapján egyértelműnek tűnt, hogy inkább az eredmény megtartása, mintsem egy harmadik gól megszerzése a vezetőedző célja.
Ennek ellenére a hajrában Roberto Gagliardini előtt megvolt az esély egy újabb Inter-találatra, de az olasz elszórakozta azt. Ahogy a túloldalon Theo Hernández sem tudott élni az ígéretes helyen megkapott szabadrúgással. Mikor már úgy tűnt, a BL-történelme során először kaput eltaláló lövés nélkül zár egy meccset a Milan, a 92. percben Tommaso Pobega próbálkozott 15 méterről, de a középre tartó gyenge lövését André Onana könnyedén hárította, így maradt a 2-0-s Inter-győzelem.
A visszavágót jövő kedden, május 16-án rendezik szintén a San Siróban, ám akkor már az Inter pályaválasztásával. A párharc győztese június 10-én, az isztambuli fináléban a Manchester City–Real Madrid összecsapás (az első mérkőzésen 1-1) továbbjutójával találkozik.
Bajnokok Ligája, elődöntő, első mérkőzés: AC Milan (olasz) – Internazionale (olasz) 0-2 (0-2) gólszerzők: Dzeko (8.), Mhitarján (11.)
1
8
8Edin Dzeko
11
11Henrikh Mkhitaryan
18Ismael Bennacer
46
46
46Henrikh Mkhitaryan
46Rade Krunic
47Rade Krunic
50
59Simon Kjaer
62Henrikh Mkhitaryan
64Fikayo Tomori
64Fikayo Tomori
70Federico Dimarco
78Joaquin Correa
82Davide Calabria
95
Összeállítások
AC Milan4-2-3-1
Internazionale3-5-2
16
Mike Maignan
2
Davide Calabria
24
Simon Kjaer
23
Fikayo Tomori
19
Theo Hernandez
33
Rade Krunic
8
Sandro Tonali
10
Brahim Diaz
4
Ismael Bennacer
56
Alexis Saelemaekers
9
Olivier Giroud
37
Milan Skriniar
24
Andre Onana
36
Matteo Darmian
15
Francesco Acerbi
95
Alessandro Bastoni
2
Denzel Dumfries
23
Nicolo Barella
20
Hakan Calhanoglu
22
Henrikh Mkhitaryan
32
Federico Dimarco
9
Edin Dzeko
AC Milan
Kezdők
16Mike Maignan
2Davide Calabria
82
82
24Simon Kjaer
59
59
31
31
23Fikayo Tomori
64
64
19Theo Hernandez
33Rade Krunic
47
46
8Sandro Tonali
10Brahim Diaz
82
4Ismael Bennacer
18
18
56Alexis Saelemaekers
59
9Olivier Giroud
17Rafael Leao
11Zlatan Ibrahimovic
83Antonio Mirante
92Lapo Nava
5Fode Ballo-Toure
12Ante Rebic
20Pierre Kalulu
27Divock Origi
28Malick Thiaw
30Junior Messias
32Tommaso Pobega
46Matteo Gabbia
90Charles De Ketelaere
Cserék
Internazionale
Kezdők
37Milan Skriniar
24Andre Onana
36Matteo Darmian
15Francesco Acerbi
95Alessandro Bastoni
2Denzel Dumfries
23Nicolo Barella
20Hakan Calhanoglu
78
8
22Henrikh Mkhitaryan
62
62
46
11
32Federico Dimarco
70
70
11
9Edin Dzeko
70
8
10Lautaro Martinez
78
1Samir Handanovic
21Alex Cordaz
5Roberto Gagliardini
6Stefan de Vrij
8Robin Gosens
11Joaquin Correa
78
12Raoul Bellanova
14Kristjan Asllani
33Danilo D'Ambrosio
46Mattia Zanotti
77Marcelo Brozovic
90Romelu Lukaku
Cserék
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!