Kiküldött munkatársunk, Lantos Gábor helyszíni jelentése a női kézilabda-világbajnokságról.
Ne haragudjanak, de 890 norvég koronát (30.000 forint) nem vagyok hajlandó kiadni egyetlen belépőért még akkor sem, ha a norvég csapat játszik a városban."
Ezt egy stavangeri szurkoló mondta, miután szembesült azzal, mennyit kellene fizetni a női kézilabda-vb csoportmeccseiért. De nem jártak jobban azok az emberek sem, akik az országban a különböző kézilabda baráti körök tagjaiként szerettek volna meccsre menni.
Sigvard Magelssen a Norvég Kézilabda Baráti Társaság elnöke azt mondta, hogy a magas jegyárak miatt nagy vita robbant ki. "Sokan valójában nem látnak más kiutat, mint otthon maradni és tévén nézni a világbajnokságot. Sok taguntól kaptam olyan reakciót, hogy ezek a jegyek - főleg a családoknak - megfizethetetlenek. Nekem is ez az általános benyomásom" - mondta az elnök a Nettavisennek.
Legutóbb pénteken beszéltem egy trondheimi tagtársunkkal, aki a magas árak úgy döntött, nem vesz jegyet a vb-re. Nagyon sajnálatos és szomorú ez. Ha a norvégok trondheimi meccsein üres helyek lesznek, az ezért lesz. Mert ennyit nem lehet senkitől elkérni egy belépőért."
Az árak valóban magasak és meghökkentőek. Norvégia hiába a világ egyik leggazdagabb országa, karácsony előtt az emberek itt is megnézik, mire mennyit költenek. Éppen ezért okozott nagy felhördülést, hogy a norvég csapat eddigi két mérkőzésén sem telt meg Stavangerben a DNB Aréna.
Nekünk nagy boldogság, hogy a nemzet legnépszerűbb csapata, a női kézilabda-válogatott Stavangerben játszik. Rengeteg gyerek és család szeretett volna kimenni élőben nézni a játékukat, de ezeket a jegyeket nem tudják kifizetni. Ez totális botrány" -
nyilatkozták többen.
Az ügy már a helyi politikusokat is elérte. A stavangeri önkormányzat több képviselője is skandallumnak minősítette a történteket.
Ez a norvég női kézilabda-válogatott és nem a Manchester City. Ez Stavanger és nem az Ethiad Aréna" -
hangzottak el megjegyzések arra utalva, hogy a Premier League meccseinek jegyáraival vetekszenek a stavangeri belépők árai.
A csarnokban a legrosszabb helyeken lévő székekért is 400 norvég koronát kértek, amit szintén botrányosnak tartanak. A norvég szövetség kommunikációs igazgatója, Lars Hojem Kvam próbálta védeni a védhetetlent.
Ez a legnépszerűbb csapatsport Norvégiában. A miénk a világ egyik legjobb csapata, aki ezt látni akarja, annak ki kell fizetni az árat" -
mondta a kommunikációs szakember. Hozzátette, hogy a norvég szövetségnek akkor is 40 millió koronába került a rendezés, hogy nem egyedül, hanem társrendezőként szállt be a buliba.
A balhé közben egyre nőtt. A csoportmérkőzések után a norvég csapat Trondheimbe költözik a vb újabb szakaszára.
Itt annyira gyengén alakultak a jegyeladások, hogy a szövetség azonnali árcsökkentést rendelt el.
De ezzel még nem ért véget a sztori. A norvég emberek azt sem értik, mi van azokkal a jegyekkel, amiket a szervezőknek át kellett adni az IHF részére. Ezeket a belépőket aztán a nemzetközi szövetség átadja a szponzorainak, ám ezek a cégek gyakran nem élnek a lehetőséggel és nem küldenek ki a meccsekre senkit. Így aztán a lelátón sok az üres hely. Így volt ez a Norvégia-Grönland mérkőzésen. A DNB Aréna 4200 néző befogadására alkalmas. A jelentések szerint a meccsre 500 jegyet nem tudtak eladni, a hivatalos nézőszám mégis csak 3345 volt.
Ez tehát a helyzet Norvégiában, de nem jobb sokkal az sem, ami a magyar válogatott csoportmeccseinek helyszínén, a svédországi Helsingborgban történik. Itt a magyar-parguayi meccsen 398 néző volt jelen - köztük 30 magyar.
Az itteni rendezés totális gazdasági csőd a városnak. Senki sem érti, miért nem lehetett a B-csoport küzdelmeit Göteborgba vinni.
Stavangerben is két csoport meccsei mennek,
simán meg lehetett volna mindezt tenni itt is. Ekkor a csapatokat is megkímélték volna egy felesleges utazástól.
A magyar női válogatott szombaton este 20.30-tól Kamerun ellen játszik. A meccset az Origo élőben közvetíti.