Az FIA szerdán hallgatta meg a Michelint és hét partnercsapatát a Forma-1-es Amerikai Nagydíjon kipattant botrány ügyében. A francia gumigyár biztonsági okok miatt azt javasolta a McLaren-Mercedesnek, a Williams-BMW-nek, a Sauber-Petronasnak, a Red Bull-Cosworthnak, a BAR-Hondának, a Renault-nak és a Toyotának, hogy ne induljanak el az indianapolisi futamon.
A háttérben Ralf Schumacher rejtélyes defektje állt, a Michelin nem tudta garantálni, hogy mások alatt nem robban szét a gumi az oválkanyarban. Mivel az FIA elutasította, hogy lassító sikán épüljön a 13-as kanyar elé, a michelines csapatok a felvezető kör után visszaálltak a boxba. A hat résztvevős viadalt Michael Schumacher nyerte.
Max Mosley FIA-elnök drákói szigorral riogatta az együtteseket (a nap folyamán az is felröppent, hogy a felfüggesztett büntiben lévő BAR-Hondát kizárják a világbajnokságból), akik viszont erre kilátásba helyezték, hogy súlyos ítélet esetén bojkottálják a vasárnapi Francia Nagydíjat. Minden bizonnyal erre is tekintettel az FIA úgy döntött, a csapatok az ellenük felhozott öt vádpontból kettőben bűnösek (nem megfelelő gumikat vittek Indianapolisba és ok nélkül léptek vissza a starttól), az ítélethirdetést ugyanakkor szeptember 14-ére, a Világtanács rendkívüli ülésére tolta.
Az istállók nem bűnösek a hármas vádpontban ("nem voltak hajlandóak sebességkorlátozást vállalni az oválkanyarban"), a négyesben ("bojkottot szerveztek") és az ötösben, amely szerint nem tájékoztatták a stewardokat időben arról, hogy nem indulnak a versenyen.
"A Világtanács a végleges döntést a szeptemberi rendkívüli ülésére halasztotta, hogy addig megbecsülhesse, milyen ítélet kárpótolná a szurkolókat" - indokolt Mosley. "Továbbá ki szeretné várni, hogy a michelines együttesek milyen lépéseket tesznek annak érdekében, hogy ilyen, az autósportok érdekeit alapjaiban sértő esemény még egyszer ne történhessen meg."
A Michelin nem számíthat büntetésre, a gyár ugyanis kizárólag a csapatokkal, nem pedig az FIA-jel áll szerződésben. "A szövetségnek semmilyen közvetlen kapcsolata nincs a Michelinnel, ezért megbüntetni sem tudja" - tette hozzá Mosley.
Szerdán késő délután kiderült, hogy az önálló tiltakozást megfogalmazó Red Bullt leszámítva az érintett csapatok közös fellebezést nyújtanak be. Indoklásuk szerint - a Michelin erőteljes javaslata miatt - nem volt más választásuk, mint a futam feladása. Emiatt nem tartják elfogadhatónak, hogy az FIA ebben a pontban bűnösnek találta őket. "Felelőtlenség lett volna, ha a Michelin kérése után mégis elindulunk a futamon. Ezért nagyon csalódottan fogadtuk az FIA Világtanácsának döntését, amely szerint két pontban bűnösek vagyunk" - szerepel a közös közleményben.