Sauber's Japanese driver Kamui Kobayashi (L) and Force India's German driver Adrian Sutil drive at the Circuit de Monaco on May 29, 2011 in Monte Carlo during the Monaco Formula One Grand Prix. AFP PHOTO / Tom Gandolfini / AFP PHOTO / Tom Gandolfini
Vágólapra másolva!
Egy brit kereskedés a történelem során valószínűleg első alkalommal értékesített használt F1-es autókat úgy, hogy a tranzakció kriptovalutával történt.
Noha a Formula-1-es autókat kifejezetten versenyzésre tervezik, ezen a piacon is értelmezhető a használtautó fogalma. Tehetős rajongók és befektetők olykor vagyonokat képesek kiadni egy-egy híresebb autóért, amik általában aukciókon lelnek új gazdára. A kevésbé értékes példányokat egyszerűen meghirdetik az interneten, vagy kereskedésekben árulják őket.
Így tett az angliai Heritage F1 kereskedés is, amely a napokban 4 millió angol font értékben adott el ritka F1-es autókat – adta hírül a bitcoin.com. Összesen négy példány kelt el, közülük a legismertebb egy 2011-es Sauber C30 volt, amit Kobajasi Kamui vezetett a Monacói Nagydíjon. A japán pilóta az 5. helyet szerezte meg akkor, majd Sergio Pérez versenyzett vele a továbbiakban.
Az autóban még az előző szabvány szerint épült 2,4 literes, V8-as erőforrás dolgozott, hétsebességes, félautomata sebességváltóval. Az eladó szerint mindegyik autó versenyzésre kész, de szerintük befektetésre is alkalmasak. Ha a Sauber a legismertebb autó, akkor a készlet önmagában nem kiemelkedő, az viszont igen, hogy
ezek lehetnek az első F1-es autók, amiket kriptovaluta használatával értékesítettek.
A kriptovaluták lényege, hogy a hagyományos fizetőeszközökkel ellentétben nem függnek központi kibocsátóktól és hatóságoktól, hanem egy megosztáson alapuló hálózatban tárolt adatbázisra alapul. Napjaink legismertebb kriptovalutája a bitcoin, ennek változatával, a litecoinnal vásárolták meg az F1-es autókat.
A vevőről csak annyit lehet tudni, hogy kínai és az elköltött összegből is látható, hogy nagy tranzakciókat bonyolít litecoin segítségével. Az értékesítést az egyébként műtárgyakkal foglalkozó Eleesa Dadiani szervezte meg.
A kriptovaluták nem csak arról szólnak, hogy az embert gazdaggá tegyék, hanem arról is, hogy a kereskedelem decentralizált és átlátható formában történjen
– nyilatkozta Dadiani. A Heritage F1 alapítója, Mike O'Connor szerint ez az alkalom „precedenst teremt és egy teljesen új nemzetközi piacot teremt” cége számára. „Egyre nagyobb az igény a luxuscikkek kriptovalutával történő megvásárlására és meggyőződésünk, hogy ez az együttműködés a Dadiani Syndicate-tel csak az első a sok közül.”