A grid girl holds the number 77 of Williams Martini Racing's Finnish driver Valtteri Bottas before start the Formula One Grand Prix of Austria at the Red Bull Ring in Spielberg, Austria on July 3, 2016. / AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
Vágólapra másolva!
A hétvégén zajló Osztrák Nagydíj előtt megszólalt a pályát működtető Red Bull első embere. Dietrich Mateschitz továbbra is fontos szerepet szán a hölgyeknek.
A 2018-as szezon előtt nagy felháborodást keltve száműzték a versenyzők tábláit tartó hoszteszeket, az ún. grid girlöket az F1-es nagydíjak rajtceremóniáiról. Ez alól eddig csak a Monacói Nagydíj tudott kibújni, más helyszíneken, köztük a Magyar Nagydíjon is gyerekek kapnak lehetőséget, hogy részt vegyenek a rajt előtti sürgés-forgásban és találkozzanak az F1-es pilótákkal.
A döntésnek akadtak bőven bírálói – bár Silverstone-ban kifejezetten üdvözölték azt -, az oroszok például jelezték, hogy ők szívesen megtartanák a hoszteszeket és néhány nappal a soron következő Osztrák Nagydíj előtt Dietrich Mateschitz, a Red Bull első embere is megszólalt az ügyben. Az italgyártó a két F1-es csapat mellett a volt Österreichring tulajdonos és a nagydíj promótere is.
„Ez egy hihetetlen kabaré” – fakadt ki Mateschitz a Kronen Zeitung hasábjain. – A Forma-1-nek fontosabb dolgai is lennének annál, mint a grid girlök ügyének vitatása” – tette hozzá. Ausztriában ráadásul nem is provokatívan öltöztetett modellek (ez egyébként is egyre ritkább), hanem népviseletben megjelenő hölgyek álltak a versenyautók elé a rajtrácson.
A Red Bulltól egyébként sem áll távol a grid girlök műfaja,
az első önálló F1-es csapatuk elindítása után Formula Unas néven pályázatot hirdettek és minden versenyen kiválasztották a helyi hoszteszeiket, az Osztrák Nagydíj visszatérése apropóján pedig a helyi népviseletet, a Dirndl-t hordó hölgyek viszik tovább a hagyományt. A pálya szóvivője, Stefan Hötsch megerősítette, hogy a lányok „a pálya különböző részein kapnak majd feladatokat.”
Érdekesség, hogy bár a grid girlök nemkívánatos személyek lettek, a múlt hétvégi Francia Nagydíjon senkinek sem volt kifogása az ellen, hogy Miss France az egyik Renault-val és a mezőny egyik fiatal tehetségével, Charles Leclerc-rel is fotózkodjon.
Paul Ricardon egy fontos, női egyenjogúsággal kapcsolatos mérföldkőhöz is elértünk,
szintén a Renault jóvoltából F1-es autó volánja mögé ülhetett a szaúdi Asszel Al-Hamad, néhány órával azután, hogy a közel-keleti országban újra engedélyezték a nőknek a közúti autóvezetést.