Fél év elteltével is megoldatlan egy Bahreinben börtönbüntetésre ítélt tüntető ügye, miután jogvédők és politikusok továbbra is úgy vélik, hogy Najah Yusuf azért kapott hároméves börtönbüntetést, mert a Facebookon az F1-es Bahreini Nagydíj ellen tüntetett. Yusuf egy posztban azt írta, hogy „mondjunk nemet a Forma-1-re a megszállt bahreini földön”, és a letartóztatottak szabadon engedését követelte. A bahreini kormány kitart amellett, hogy Yusuf letartóztatását nem az F1 bírálata, hanem terrorcselekmények indokolták.
A Bahreini Jogokért és Demokráciáért Intézet (BIRD) korábban már fellépést sürgetett a Forma-1 kereskedelmi jogait birtokló Liberty Media részéről, ők még tavaly levélben keresték meg a brit Liberális Demokrata Párt egyik képviselőjét, majd szintén levélben tájékoztatták a BIRD-öt, hogy kifejezték aggályaikat a bahreinieknek. A Sky News megszerzett egy másik levelet is, ebben
Sacha Woodward Hill, a Formula One Group jogásza a BIRD és a Human Rights Watch felé lényegében elfogadta a bahreini kormány állásfoglalását.
„Biztosítottak minket arról, hogy mindenki szabadon bírálhatta a Forma-1-et Bahreinben, és ezután is megteheti. Mondhatnak bármit, és továbbra is hagyják majd, hogy ezt tegyék. Mi folytatjuk az egyeztetést a Bahreini Nagydíj promótereivel a nemzetközileg elismert emberi jogok iránti elkötelezettségünkről, ennek természetesen a szólásszabadság is a része.”
Sayed Ahmed Alwadaei a BIRD részéről úgy vélte, a Forma-1 ezzel azt közvetíti, hogy „az állítólagos elkötelezettségük az emberi jogok iránt valójában semmit sem jelent”, és „hihetetlenül elkeserítőnek” nevezte, hogy a sportágat működtető szervezet „továbbra is a bahreini kormány hamis biztosítékaira támaszkodik.”
A BIRD mellett a Human Rights Watch közel-keleti kutatója, Aya Majzoub is kifejezte csalódottságát a Forma-1 „gyenge válasza” láttán.
Az ügy téma lett az Egyesült Királyságban is, Paul Schiver, a brit Liberális Demokrata Párt képviselője kijelentette, találkozni fog a Forma-1 menedzsmentjével az ügy kapcsán. „Először a Forma-1 szervezőit fogjuk felkeresni, de ha továbbra is megtartják [Bahreinben] a versenyt, akkor az olyan pilótáknak, mint Lewis Hamilton, meg kellene fontolniuk a bojkottot is.”
A tüntető ügyétől független, de a Bahreini Nagydíjat érintő fejlemény, hogy a Ferrari ügyvezetője, Louis Camilleri megerősítette, leszedik az autókról a főszponzor Philip Morris (PMI) kampányának logóit, mivel nem sikerült az ausztrál hatóságokkal megnyugtatóan rendezni az általuk bújtatott dohányreklámnak tartott Mission Winnow feliratok és logók ügyét.
A hasonló cipőben járó MotoGP-s Ducati-csapat a katari fordulóra megtartja a logókat, valamint a szponzor megnevezését is,
és Tommaso Di Giovanni, a PMI kommunikációs igazgatója azt mondta a Racefansnek, hogy „a Mission Winnow a Scuderia Ferrari főszponzora marad 2019-ben, ugyanakkor az ausztráliai aktivációnk eltér majd az összes többi országétól”. A trükk mindenesetre bevált a szponzornak, március óta jelentősen megnövekedett az érdeklődés a kulcsszó iránt a Google keresőjében.