Motorsports: FIA Formula One World Championship 2019, Grand Prix of Azerbaijan,
#44 Lewis Hamilton (GBR, Mercedes AMG Petronas Motorsport), #77 Valtteri Bottas (FIN, Mercedes AMG Petronas Motorsport), 28.04.2019 | usage worldwide
Vágólapra másolva!
A Mercedes csőbe húzta Sebastian Vettelt az Azeri Nagydíj időmérőjén, de az újratöltött Valtteri Bottas trükközés nélkül, egyenes küzdelemben bizonyult jobbnak az ütemérzéket többször elvesztő Lewis Hamiltonnál. A finn megcélozhatja a vb-címet?
Tiszteletet Valtteri Bottasnak! A finn, akire nemrég sokan a Mercedes egykori versenyzőjeként gondoltak 2019-től, dúsabb arcszőrzetre váltva egyelőre nemcsak megjelenésben, hanem a pályán mutatott formában is karakteresebb, mint korábban. Azerbajdzsáni győzelmével 2:2-re egyenlített Lewis Hamiltonnal szemben, és egy ponttal visszaelőzte a bajnoki tabellán.
Fontos megemlíteni, hogy kettejük mérkőzését egyelőre nem manipulálta a szerencsefaktor,
nem szállták meg démonok Hamilton autóját, nem pörgetett a gép biztonsági autós fázist Bottasnak tökéletes pillanatban.
Tagadhatatlan, kevés unalmasabb arcot lehet találni a mezőnyben Bottasnál, aki most is tucatfrázisokkal szolgált a hallgatóközönségnek a látványtalan, éles előzéstől, nagy felzárkózástól mentes győzelem után (a kopott gumin lassuló Charles Leclerc bedarálása nem volt különösebb bravúr), de az F1-történelem egyik legeredményesebb, ereje teljében lévő pilótáját akár csak átmenetileg is megelőzni komoly teljesítmény egyforma autóval.
Ezt többnyire láthatatlan erőfeszítéssel hajtotta végre Ausztráliában és Azerbajdzsánban: lerajtolta csapattársát, aztán megőrizte az 1. helyet a leintésig, miután a futamok nagy részében sem Hamiltontól, sem a Ferraritól nem kellett tartania. Könnyűnek hangzik, nemde?
A nehéz napok lesznek döntők Hamilton ellen
Pedig a világbajnokság történetében előzőleg csak négyszer fordult elő, hogy az aktuális címvédő csapattársa nyerte a szezonnyitót – közülük hárman (Nico Rosberg 2016-ban, Alain Prost 1985-ben és Juan Manuel Fangio 1951-ben) világbajnokok lettek az adott évben. A klasszikus másodhegedűsként elkönyvelt Mark Webber vagy Rubens Barrichello sohasem győzött hamarabb egy idényben, mint klasszis márkatársa.
Talán már feledésbe merült, de Melbourne-ben bizony megmutatta a temperamentumos oldalát az általában szenvtelen Bottas: a leintés után eleresztett egy cifra káromkodást "annak, akit érint", melynek címzettje a hírek szerint korábbi szponzora, a Wihuri volt, amely az idény előtt lezárta a kapcsolatukat és megvonta tőle a támogatást. A több kereskedelmi ágazatban érdekelt finn cég láthatóan nem bízott a pilóta 2019-es javulásra célzó ígéreteiben.
Ezért aligha lehet bántani őket, hiszen nem sokan voltak az ellenkező állásponton, sokak szerint ez Bottas utolsó idénye a Mercedesnél. Aki bizonyítani próbálja, hogy győztes kaliber, és megérdemel egy olyan autót, aminek vezetésére nála nagyobb tehetségek csak sóvárognak.
Egyelőre sikerrel, de egy éve hasonló jó teljesítménnyel indította a szezont, aztán láttuk a folytatást.
Egyrészt tavaly pont az Azeri Nagydíj után hívtuk fel a figyelmet rá, hogy Hamilton alapból a szezon második felében szokott igazán odacsapni a lovak közé, másrészt Bottasnak kevésbé erénye a hatékonyság. Amikor jó napot fog ki, felveszi a versenyt a legjobbakkal, a szerényebben megterített asztalról viszont általában túl keveset markol fel, és hosszú távon felkopik az álla.
Csapattársként töltött két korábbi évükben 15-ször fordult elő, hogy az időmérők utolsó felvonásában a finn több mint egy hellyel lemaradt a brittől, fordítva ugyanez csak 2-szer. Az olyan futamokon, amikor mindkettejüket tisztán lehetett értékelni (nem kaptak büntetést a hétvégén, nem kerültek kalamajkába stb.), 11:3 volt ez az arány, nem Bottas javára. Vagyis egyértelműen ő az, aki gyakrabban hagy kiaknázatlan potenciált az autóban, no nem mintha ebben bárki kételkedett volna.
A tavalyi szezon igazolta azt a véleményt, hogy
a vb-címet többnyire nem a jó forma termései, hanem a kármentéssel, bravúrral szerzett pontok eredményezik.
Idén eddig mindig egymás mögül rajtoltak és egymás mögött értek célba a Mercedes versenyzői. Nagy kérdés, Bottas gyengébb formában képes lesz-e majd tapadni Hamiltonra, vagy végignézi, ahogy a Ferrarik közéjük ékelődnek, ha a maranellóiak végre kiismerik a Sebastian Vettel által Rubik-kockához hasonlított autót – utóbbi esetben gyorsan eldől, ki élvez prioritást a híresen paranoiás Toto Wolff istállójában, aki bármekkora előny birtokában képes Ferrari-feltámadást vizionálni és ultrakonzervatív üzemmódba kapcsolni.
A másik sarokpont a test-test elleni küzdelem lehet. Vajon Bottas kiosztja a bodicseket, akár csapattársának, akár másnak, hogy megtartson vagy megragadjon egy pozíciót, vagy jófiú lesz? Az újratöltött Bottas ezen arcát még nem ismerjük. Idáig a bakui első kanyarokban volt a legnagyobb szüksége keményebb harcmodorra, de az 1. helyért vívott küzdelemben inkább finoman egymás felé suhintottak Hamiltonnal, semmint hogy valódi pofozkodásról beszélhetnénk.
Talán csak a pszichológiai hadviselés részeként, de a brit azt mondta, a családi békét szem előtt tartva hátrált meg. „Ha önző lettem volna, keményebben támadok és pozíciót nyerek, míg Valtteri hátrébb esik. Akkor valószínűleg Vettel is megelőzi – nyilatkozta.
Meg kellett hoznom ezt az áldozatot a csapat győzelme érdekében.
A csapatfőnök Wolffnak hamarosan meggyűlhet a baja a versenyzők megrendszabályozásával. „Nyilvánvaló, hogy a kapcsolat nagyon sokat számít abban, hogy ne menjünk keresztül újra azon, amit néhány éve megéltünk Lewisszal és Nicóval. Szerencsések vagyunk, hogy a két versenyzőnk jól kijön egymással, nincsenek különféle játszmák a háttérben. Ennek nagyon örülök, de óvatosnak kell lennünk, mert tudjuk, hogy ezek a kapcsolatok hamar megváltozhatnak" – jelentette ki. Nico Rosberg óta tudjuk, hogy elég pár szikra, de Bottasnak állandósítani kell ezt a formát, hogy legyen minek berobbannia.
A hibák száma döntő volt Bakuban
Az a tétel nem szükségszerűen érvényesül, hogy aki kevesebb hibát vét, jobb eredményt szerez, de a hétvégén speciel így volt. Bottas a rajtnál gyengélkedett, de szerencséjére a rövid táv az első kanyarig enyhített a káros mellékhatásokon. Hamilton kétszer botlott: először a VSC-fázis utáni újraindításnál kb. 2 másodpercet vesztett állítása szerint, egyszerűen benézte az engedélyezett tempót.
Ilyenkor a kormányon megjelenő úgynevezett idődelta tájékoztatja a pilótát, hogy az egyes sportbírói szektorokban (melyek nem azonosak az általánosan emlegetett három pályaszektorral, jóval több van belőlük) mekkora sebességgel mehetnek.
Ha a kijelző pluszt mutat, minden rendben, de a másodpercben kifejezett értéknek minél kisebbnek kell lennie az újraindítás előtt,
mert mindenki annyit bukik, amennyivel 0 fölött jár az utolsó pillanatokban.
„Külön elektronikai mérnökkel dolgozunk a rajtokon, a kijelzőn és hasonló dolgokon – mondta Bottas. – Elég sok a hasonlóság [csapaton belül], de akadnak eltérések." Az F1TV felvételei alapján Hamilton tényleg ráfaragott. „Az én hibám volt – vallotta be. – Alakíthatunk a kijelzésen, hogy ne ismétlődjön meg." Érdekes nyomon követni, mi történt, ami megerősíti a finn szavait.
A képen Bottas (felül) és Hamilton (lent) fedélzeti kamerás képe látható szinte az újraindítás előtti pillanatban, előbbinél +0,91, utóbbinál +2,05 mp a delta. Ekkor már mindketten megkapták rádión az értesítést a VSC-fázis közelgő végéről, nagyjából 10-15 másodperccel előtte. Fontos különbség, hogy Bottas kijelzőjén a delta két oldalán folyamatosan megjelenik a VSC végét jelentő END felirat (pirossal bekarikázva), Hamiltonén ellenben villog – a képkivágáson épp nem jelenik meg.
A címvédő ráadásul az újraindítás előtt még navigált a menüben a csapat kérésére
(„5-ös üzemmód"), és ahogy végzett, nem maradt ideje reagálni a 2 másodperces többletre. Bottas szintén állított a beállításokon, de ő egy gombnyomással elintézte. Lehet, hogy Hamilton a kormánykonfigurációk különbsége miatt szaladt ki az időből a zöld jelzésnél?
A második hibája a megcsúszás volt az utolsó előtti, 50. körben, miközben rohamot indított a győzelemért. A 48. körben már használhatta a DRS-t a célegyenesben, a 49.-ben azonban Bottas néhány ezreddel aktiválási távolságon kívül tartotta – az utolsó két rendes kanyar tájékán a finn volt a leggyorsabb az időmérőn, jól jött neki, hogy ráérzett erre a pályaszakaszra.
Hamilton azt mondta, a versenyt szombaton vesztette el. A Mercedes viszont lehet, hogy pont akkor nyerte meg, némi trükközéssel.
„Csak Ön után!"
A Ferrari megint csak papírkoronáig jutott az edzéseken mutatott formával, az időmérő fontos perceiben Charles Leclerc ütközött, Sebastian Vettel kikapott a Mercedesektől, a futamon pedig nem tudtak fordítani. „Nem igazán voltunk gyorsabbak náluk, de lassabbak sem. Ez jó hír, de nekünk sokkal jobban összpontosítanunk kellett arra, hogy a gumikat a megfelelő tartományba hozzuk" – mondta Vettel vasárnap. Kicsit mélyebbre ásva, igaza lehet. De akkor mi döntött Bottasék javára?
Az mindenképp segített nekik, hogy a vörösök gyorsabbnak tűnő tagja, Leclerc belefúródott a falba, miközben a lágy helyett a közepes gumin próbált bejutni a Q3-ba. A Ferrari haderejének fele ezzel megsemmisült aznapra, de a csapat magát is kárhoztatja, amiért
bár utóbbi csak vasárnap derült ki. Az hagyján, hogy gyors kanyarok híján nehezebbnek bizonyult bekapcsolni a közepes keveréket, ami egy utcai pályán fokozott veszélyt jelent a tapadáshiány miatt, és hogy pont ezért a rajtnál is nehéz helyzetben lehettek volna a ferrarisok, de mint Leclerc versenye mutatta, nem feltétlenül volt hatékony ez a stratégia.
Az ifjonc a balesettel közvetve tovább ártott a csapatnak, mivel az újabb megszakítás alatt egyre jobban lehűlt a pálya (37-ről 27 °C-ra), márpedig ez a Mercedesnek kínált ziccert. „A levegő- és pályahőmérséklet nekünk kedvezett. Minél inkább csökkentek, az autó annál jobban ment" – támasztotta alá Toto Wolff. Ez több tényező kombinációjából eredt: helyi idő szerint eleve a szokásosnál később, 17 órakor kezdődött az időmérő, a magas épületek miatt az árnyék is gyorsan teret hódított.
Mégsem kizárólag a lehűlés okozta Vettel szombati vereségét.
A Mercedes ugyanis csőbe húzta: miután kiküldték a garázsból az autókat, azok egyből félreálltak a bokszutca végén rajtgyakorlatra, amit általában az edzésen szoktak csinálni a kuplung belövése érdekében. Legalábbis látszólag; mert a valódi céljuk az volt, hogy Vettel elmenjen mellettük, és ő legyen az, aki szélárnyék nélkül marad a 2,2 kilométeres célegyenesben. Azért jól kicentizték: a Bottast követő Hamilton 6 másodperccel a kockás zászló előtt kezdte meg a kört.
A sajtótájékoztatón odaszúrt Vettelnek, hogy "tulajdonképp átvertünk", aki belesétált a csapdába, igaz, nem vakon.
Döntenem kellett, és a határon táncoltunk a gumihőmérséklettel. A gumikat részesítettem előnyben
– utalt arra még az autóban ülve, hogy kiestek volna a működési ablakból, ha előretessékel másokat. Mérnöke, Riccardo Adami egyetértett. „Szerintem helyes volt a választás. Később ránézhetünk, de az első szektor nagyon erős volt" – felelte.
A német követhetett volna más lassabb autót, azok viszont elengedték őt, és a döntése mellett további érv lehetett, hogy minél hátrébb ül valaki a vonatban, annál nagyobb a kockázat, hogy előtte valaki hibázik, és lassítani kell. A végsebessége a hosszú egyenesben 7 km/h-val alacsonyabb volt, mint az előző Q3-as körében, és a szélárnyék hiányát a 0,3 mp-re becsülte. Az érték aligha légből kapott, Verstappen is ennyit említett, hozzátéve, hogy a korábbi egyenesekben is összességében két tizedet lehet nyerni a megfelelő távolságot tartva. Vettel lemaradása Bottastól mennyi volt? 0,302 mp...
Hamilton szintén képesnek látta a Ferrarit a pole-ra, amelynek sovány vigasz, hogy ezúttal legalább nem volt lassabb a nagy riválisnál. „Szerintem kevésbé aerodinamikai, inkább mechanikai probléma volt a tapadással" – tette hozzá Vettel az újabb vereség kapcsán.
Jobb híján mi csak találgatni tudunk a gumikezelési problémák hátteréről, talán az idei évtől vékonyabb futófelületű gumik is felelősek értük. Ugyanakkor érdemes feleleveníteni, hogy két éve többször nekiszegezték a Mercedesnek a kérdést, hogy tervez-e koncepcióváltást a Ferrariénál rendszeresen hosszabb tengelytávú, laposabb padlószögű autóval. Nem váltott, az eredmények őket igazolják. Lassan nem illene a Ferrarit is faggatni az új irányvonalról?