Átírta a rekordok könyvét Lewis Hamilton a Brit Nagydíjak történetében elért futamgyőzelmek terén a Silverstone-ban elért hatodik győzelmével. Az ötszörös világbajnokot ismét hősként ünnepelték a szurkolók, a sajtótájékoztatókon azonban többször, különböző formákban is felmerült, hogy Hamilton mennyire hazafi, és mennyire tudja maga mögé állítani a tágabb brit közvéleményt.
Hamilton a nagydíj előtti, csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, az angliai Stevenage-ből indulva sohasem gondolta, hogy a szülein kívül lesznek majd szurkolói, és hálás azért, hogy Silverstone-ban teltházas közönség drukkol neki. „Szerintem minél több időt töltök el [közszereplőként], annál több lehetőségem van formálni az emberek véleményét, de hálás vagyok azért is, amit most kapok.”
Az ötszörös világbajnoknak szombaton felrótták, hogy Monacóban él (ekkor még Valtteri Bottas is megjegyezte, hogy szinte minden F1-es pilóta ott lakik), ekkor Hamilton is megemlítette, hogy amikor Jenson Button vagy más brit pilóták ezt tették, akkor senki sem kifogásolta ezt, az ő esetében viszont igen.
„Mindegy, hogy az ember milyen gyakran megy külföldre a világban, ha visszatér az Egyesült Királyságba, látja a gyönyörű vidéket és érzi, hogy a Forma-1 és a motorsportok története itt íródik. A családom is itt van, és végül is a szívem is teljesen brit. Persze, így is tiszteletben tartom a családi örökségünket, hiszen ők a karibi térségből származnak.” Hamilton enyhén vissza is vágott:
Még sohasem emelte senki ilyen magasra a brit zászlót ebben a sportágban, de úgy tűnik, ez most talán nem elég. Keresem tovább, hogy mit tehetnék még, és köszönöm a követőim támogatását.
Felkapta a fejét a helyzetre Rio Ferdinand, a Manchester United korábbi középhátvédje, egykori 81-szeres válogatott labdarúgó. Az Instagramon hosszú posztban bírálta azokat, akik kettős mércét alkalmaznak, kezdve azzal, hogy „amikor felemeli a trófeákat, nagyon britként írják le, de a győzelem felé vezető úton, az év során megkérdőjelezik a hazafiságát.”
Ferdinand szerint Button esetében azért nem kérdőjelezték meg a „britségét”, mert „hasonlóan nézett ki, hangzott, öltözött és sétált, mint azok, akik felteszik ezeket a kérdéseket Hamiltonnak. Nem szabad alábecsülni a tiszteletlenséget és a rasszista suttogást” – írta a labdarúgó, aki kiemelte, hogy Hamilton szorgalmasan dolgozik, és ezt az öt világbajnoki címe is alátámasztja.
Ha az ember élvezi az életét, a maga módján intézi a dolgait és győz, akkor az életben tényleg brit sportemberként nyer
– vélte a korábbi élsportoló. – Ünnepelnünk kellene a bajnokot, aki közülünk való” – szögezte le Ferdinand. Hamilton a győzelme után azt mondta, „minden sportolónak a világon az a legnagyszerűbb pillanat, ha az első helyen vagy aranyérmesként felemelheti a zászlaját a hazájában – mondta. – Végig arra vártam, hogy valaki adja nekem a lobogót, mert egy napon visszanézek majd, és látva a képet, hogy az autóban ülök a zászlóval a halálom napjáig mosolyogni fogok.”
A rasszizmus kérdése már a hétvége előtt is felmerült, amikor a Channel 4 műsorán Matthew Syed készített interjút Hamiltonnal. Megemlítette, hogy az édesapja pakisztáni származású, ezért a kortársai sokszor összesúgtak a háta mögött, és erre Hamilton is tudott hasonló példákat említeni.
„Amikor megérkeztem az iskolába vagy a versenypályákra, nem éreztem magam másnak, de természetesen más volt a megjelenésem. Édesapám velem volt, ugyanebben a helyzetben. Leszegett fejjel dolgoztunk. Ő mindenkinél keményebben hajtott, és ez engem is arra ösztönzött, hogy ugyanezt tegyem” – emlékezett vissza Hamilton a gokartos és az iskolai évekre.
„Nem hiszem, hogy sokat léptünk előre. Ha megnézzük például Amerikát, sokat beszélnek erről, de mégis hatalmas probléma maradt. A világ többi részén szerintem ugyanilyen rossz a helyzet, csak kevesebbet beszélnek róla. Ettől viszont még jelen van, és még mindig nagy gond.