BAHRAIN, BAHRAIN - NOVEMBER 29: Race winner Lewis Hamilton of Great Britain and Mercedes GP celebrates in parc ferme during the F1 Grand Prix of Bahrain at Bahrain International Circuit on November 29, 2020 in Bahrain, Bahrain. (Photo by Mark Thompson/Getty Images)
Vágólapra másolva!
Minden idők legsikeresebb F1-es pilótája, Lewis Hamilton is lovagi címet kapott a motorsportokban nyújtott szolgálatáért. A brit sportoló az eredményeivel már régóta rászolgált a nem mindennapi elismerésre, de kitüntetéséhez szokatlan út vezetett.
Lovagi címet adományozott Lewis Hamiltonnak, a Forma-1 hétszeres világbajnokának II. Erzsébet brit királynő, erről a britek hivatalos közlönye, a The Gazette adott megerősítést. A legmagasabb szintű elismerés megítéléséről már Hamilton újabb világbajnoki sikere, a Török Nagydíj óta pletykáltak a szigetországban.
Hamilton statisztikailag a Forma-1 történetének legsikeresebb versenyzője. Michael Schumacherhez hasonlóan eddig hét egyéni világbajnoki címet nyert, de a futamgyőzelmek és a pole pozíciók terén már ő a csúcstartó, így természetesen a brit autóversenyzők között is a legeredményesebb,
a brit autóversenyzők klubja (BRDC) nemrég róla nevezte el a silverstone-i pálya célegyenesét és megnyerte a BBC által kiadott év sportszemélyisége-díjat is.
„Lewis a sportágunk igazi nagysága, óriási a hatása az autóban és azon kívül is" – méltatta Hamiltont a Forma-1 új elnök-vezérigazgatója, Stefano Domenicali, aki 2021. január 1-jén veszi át a posztját.
„Rendkívüli eredményeket ért el és még nincs vége. A Forma-1-ben mindannyian gratulálunk a megérdemelt elismeréshez és várjuk már, hogy 2021-ben is láthassuk a kiválóságát.”
Eddig három F1-es pilótát ért a megtiszteltetés, hogy lovagi címet adományoztak nekik, Sir Jack Brabham és Sir Jackie Stewart is háromszoros világbajnok, Sir Stirling Mosst pedig a közvélemény minden idők legjobb olyan versenyzőjének tartja, aki sohasem lett világbajnok. Viszont,
Hamilton az első F1-es pilóta, aki aktív pályafutása során kapta meg az elismerést.
Bernie Ecclestone, a Forma-1 korábbi ügyvezetője 1996-ban nem fogadta el a lovagi címet arra hivatkozva, hogy a munkásságának a fő célja nem Anglia szolgálata volt, a Williams-csapat társalapítóit, Sir Frank Williamst és Sir Patrick Headet viszont hivatalosan is lovaggá ütötték.
Rögös út vezetett Hamilton lovagi címéig
Hamilton kapcsán már a harmadik világbajnoki címe után felmerült, hogy a sporteredményei alapján megérdemelné, hogy a Brit Birodalom Tagja fokozat után a lovagi címet is megkapja, de a pletykák szerint hátráltatta a folyamatot, hogy a sportoló megkérdőjelezhető adóügyekbe keveredett.
Nagy-Britanniában többször is bírálták azért, mert az adózási szempontból kedvező Monacóban él, és bár fizet adót hazájában is, a neve felmerült a Panama papírokban is. Alapesetben a lovagi cím megítélésének feltétele, hogy a brit adóhivatal átvilágíthassa a jelöltet, ez Hamilton esetében a monacói lakóhely miatt nem lehetséges, de ez a szempont megkerülhető azzal, ha a jelölt a diplomaták és a tengerentúlon élő személyiségek listáján kerül a királynő elé.
A lista olyan személyiségeket vonultat fel, akik kivételes szolgálatot tettek az Egyesült Királyság részére külföldön, nemzetközi szinten. A Daily Mail értesülése szerint Hamilton az első sportoló, aki valaha felkerült erre a listára, a bulvárlap azt is megtudta, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök „világosan kinyilvánította, hogy Lewis lovaggá ütését akarja, és így mindenkit sarokba szorított.”
Hamilton a Forma-1 első színesbőrű győztese, sportolói szereplése mellett társadalmi ügyeket is gyakran képvisel, aktívan támogatja a fenntarthatóság és a diverzitás népszerűsítését. Pályafutása 13 éves kora óta kötődik a Mercedeshez, az F1-ben eddig minden nagydíján a német márka erőforrásait használta. A következő szezonra egyelőre nem rendelkezik szerződéssel, de ő és a gyári Mercedes-csapat is közölte, hogy folytatni akarják a közös munkát, várhatóan a 2021-es világbajnoki cím elsőszámú esélyese is ő lesz.