Max Verstappen az előző idényben szerezte meg első világbajnoki címét, de tekintve, hogy minden bizonnyal még F1-es pályafutása felénél sem jár, a többség szerint ez biztosan nem az utolsó végső győzelme volt. A holland pilótát ugyanakkor természetesen eredményesség tekintetében még nem lehet összehasonlítani az F1 történetének korábbi legnagyobb alakjaival.
Ugyanakkor tehetségét már korábban mérték legendás pilótákéhoz, és tavaly olyan teljesítményt tett le az asztalra, ami kétségtelenül vetekszik például Ayrton Sennáéval vagy Michael Schumacherével. Helmut Marko szerint a három versenyzőnek egy közös tulajodonsága egészen biztosan van.
Lehetetlen őket összehasonlítani, mert különböző korszakokat képviselnek
A 78 éves szakember szerint Verstappen ezt a szaúd-arábiai időmérő utolsó szakaszában mutatta meg leginkább, amikor a Q3-ban már 4 tizedes előnnyel rendelkezett Lewis Hamiltonnal szemben egészen az utolsó kanyarban elkövetett hibájáig. „Szenzációsan gyors volt – emlékezett vissza. –
Még látható is volt, hogy mennyire hajtja az autót. Szinte tökéletesen vezetett.”
Verstappen köztudottan a mezőny egyik, ha nem a legkeményebb versenyzője, és az idény vége felé néha át is lépett egy határt, de ezeket leszámítva végig szabályosan versenyzett. Marko úgy véli, ez az a tulajdonság, ami különlegessé teszi őt.
„A futamokon Hamilton tudja, hogy a legkisebb rést sem hagyhatja meg Verstappennek – jelentette ki. – Már akkor beteszi az autó orrát, amikor a másik még csak nem is látja őt a visszapillantó tükörben. Ez az akaraterő, valamint a szükséges tehetség teszi őt mássá.”
Nyilvánosságra hozták az évente kiosztott Laureus-díj jelöltjeit, ami az előző év legjobb sportteljesítményéért jár. Verstappent a legjobb férfi sportoló, míg a Mercedest a legjobb csapat kategóriájában jelölték.
A 24 éves versenyzőt 2016-ban már jelölték a díjra, de akkor nem őt választották az év felfedezettjének. Most a tokiói olimpián öt aranyérmet szerző, a 100 méteres pillangóúszás döntőjében Milák Kristófot legyőző Caeleb Dressellel; a maratonfutás olimpiai bajnokával, Eliud Kipchogéval; a két Grand Slam-tornát megnyerő teniszezővel, Novak Djokoviccsal; a Bundesliga örökös gólrekordját megdöntő Bayern München-labdarúgóval, Robert Lewandowskival; valamint a Tampa Bay Buccaneers amerikaifutball-csapatának irányítójával, az idén visszavonuló Tom Bradyvel kell megküzdenie az elismerésért.
Az F1-es pilóták közül eddig Schumacher 2002-ben és 2004-ben, Sebastian Vettel 2014-ben, míg Hamilton (a Barcelona akkori labdarúgójával, Lionel Messivel megosztva) 2020-ban vehette át a díjat.
A 2000-ben alapított díj jelöltjei között az első évet, valamint 2010-et és 2017-et leszámítva mindig ott volt az előző év Forma-1-es világbajnoka, vagyis Fernando Alonso kétszer, Kimi Räikkönen egyszer maradt le az elismerésről.
A csapatok között a 2021-ben konstruktőri vb-t nyerő Mercedest jelölték. A brackley-i istálló a Copa Américát megnyerő argentin labdarúgó-válogatottal; a Barcelona Bajnokok Ligája-győztes női futballcsapatával; a nyolc számból hetet megnyerő kínai olimpiai műugrócsapattal; labdarúgó-Európa-bajnokságon diadalmaskodó olasz válogatottal, valamint az NBA-győztes Milwaukee Bucksszal szerepel egy listán.
A Mercedes korábban egyszer, 2008-ban zsebelte be az elismerést, előttük pedig a Renault 2006-ban, illetve a Brawn GP 2010-ben győzte le a többi jelöltet. A 2000-es, 2001-es, illetve 2009-es év kivételével az előző év konstruktőri bajnoka mindig ott volt a jelöltek között, vagyis a Ferrari és a Red Bull többször is lemaradt a díjról.