Egyszerűen nevetségesnek tartom, hogy miközben a japán szervezők azzal vannak elfoglalva, hogy az olimpiára érkező sportolóknak ingyenes óvszert osztogassanak, addig a sportolóknak maguknak kell beszerezniük a maszkokat" -
mondta a kanadai sportdiplomata.
Mindez azután derült ki, hogy a szervezők április végén kiadták azt a szabálykönyvet, amely az olimpiára érkező sportolóknak szól. (A néhány nappal később, a média munkatársainak kiadott regulahalmazban pontosan ugyanezt írják: azaz az olimpiára érkező tudósítóknak is maguknak kellmajd beszerezniük a védőfelszerelést.)
Rob Koehler szerint azon is el kellene mindenkinek gondolkodnia, ahogyan a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a felelősség kérdését a sportolókra és a résztvevőkre hárítja. A szabálykönyvből ugyanis kiderül, hogy valamennyi résztvevő saját felelősségére indul a játékokon.
A NOB-nak egy teljes éve volt arra, hogy végiggondolja, hogyan lehetne valóban biztonságos körülmények között megrendezni az olimpiát. Erre kiadtak egy olyan szabálykönyvet, amely ósdi, maradi és nem veszi figyelembe a körülményeket.
Pedig csak annyit kellett volna tenniük, hogy elmennek Amerikába és megkérdezik az NBA, az NHL és az MLB tisztviselőit, hogyan kell ezt csinálni.
Azok a szabályok, amelyeket Amerikában alkalmaztak sem teljesen tökéletesek, mert 100 százalékos védelem nem létezik. De még mindig sokkal jobbak annál, mint amit a NOB akar bevezetni. Persze tudjuk, az amerikai profi szervezetek nagyon sok pénzt öltek ebbe bele. És ez az, amit a NOB nem akar megtenni - fizetni és további kiadásokba verni magát."
A Német Sportolói Testület (Athleten Deutschland) egyik vezetője, Maximilian Klein szerint egészen elképesztő a NOB hozzáállása a tokiói olimpia megrendezéséhez.
"A NOB vezetői a kezdettől fogva azt harsogták, hogy nincsen B-terv és nincsen C-terv, csak A-terv van, amely nem szól másról, mint arról, hogy az olimpiát minden körülmények között meg kell rendezni. De azt, hogy a NOB-vezérkart milyen döntések motiválják, az, hogy mi történik ebben a testületben, szigorúan titkos.
Olyan, mint egy repülőgép fekete doboza. Az ott elhangzottakról senki sem tudhat meg semmit. A NOB kijelentette, ha kell, majd szigorítanak a protokollokon. De ez elhibázott döntés. Pont fordítva kellene mindent csinálni. A legszigorúbb intézkedéseket kellene bevezetni, s ha a helyzet megengedi, akkor ezeken lazítani."
Az ausztrál Brendan Schwab, a világ profi sportolóit tömörítő World Players Association ügyvezető igazgatója szerint szinte biztos, hogy az olimpiai faluban ott lesz a koronavírus. "A világban rengeteg vírus kering a levegőben, most a legnagyobb baj a koronavírussal van.
A NOB egyszerűen semmibe veszi a jelenlegi helyzetet. Pedig vannak jó példák, az NBA és az NHL meg tudta rendezni a szezont úgy, hogy szuperbuborékot alakítottak ki. Ezt kellene tennie a NOB-nak is. A NOB szívesen idézi a profi sportban máshol tapasztalt példákat. De nem akarja magáévá tenni a sportot, a rendezést lehetővé tevő protokollok költségeit, fegyelmét és szigorát" -
mondta Schwab.
A tokiói nyári olimpiai játékok július 23-án kezdődnek meg.