Az elmúlt napokban az Egészségügyi Minisztérium (EM) sajtószóvivője azt nyilatkozta a lapoknak, hogy a Mikola István vezette EM munkatársainak a jövőben le kell mondaniuk a dohányzásról, ellenkező esetben akár felmondólevelüket is megkaphatják. Az intézkedésre azért kerülne sor, mert az állami - és elsősorban az egészségügyi - intézmények dolgozóinak példát kell mutatniuk.
Az [origo] az EM-ban Benyhe Istvántól, a minisztérium államtitkárától megtudta, hogy Mikola István egy épületbejárás során észlelte, hogy munkatársai nem tartják be a nem dohányzók védelmében hozott törvényt, és az irodákban is cigarettáznak. Ez után kérte az illetékeseket, hogy a jövőben szigorúan tartassák be a dolgozókkal, hogy csak a minisztérium egyetlen kijelölt szobájában gyújtsanak rá. Benyhe hozzátette, nem titkolt céljuk, hogy a minisztérium állományának nagy része valóban leszokjon káros szenvedélyétől, de a korábbi híradásokkal ellentétben nem a törvény ellenében kívánják ezt elérni, és emiatt senkinek nem fognak felmondani. A leszokás érdekében sportolási lehetőséget nyújtanak, és pszichológus segítségét biztosítják a munkatársaknak.
Fideszes politikusok szerint senki nem hozhat semmilyen speciális, egy-egy intézményre érvényes szabályokat, miután Magyarországon törvény rendelkezik a nemdohányzók védelméről, egyedül az a mérvadó. Ha a dohányzás miatt bárkit diszkrimináció érne, az alkotmányellenes volna. Nem tartják üdvösnek azt sem, hogy a már dohányzásra szokott, de arról lemondani nem tudó embereket erőszakkal próbálnak leszoktatni szenvedélyükről. A hangsúlynak azon kell lennie, hogy megakadályozzák az új generációk rászokását a dohányzásra.
Koltai Ildikó képviselő, aki a nemdohányzók védelméről szóló törvény törvénygazdája volt, szintén azt tartja fontosnak, hogy a korlátozó intézkedések ne sértsék az emberek alkotmány adta jogait. A személyes példaadást, különösen egészségügyi intézményekben alapvetőnek tartja. Hozzátette azonban azt is, hogy bár elküldeni senkit nem lehet munkahelyéről káros szenvedélye miatt, az azonban egyre több helyen gyakorlat, hogy felvételnél a munkáltató a nem dohányzókat részesíti előnyben. Ezt akár miniszter is gyakorolhatja az irányítása alatt álló hivatalban.
Babák Mihály képviselő szerint a dohányosok helyzetét nagyban meg lehet nehezíteni azzal, hogy káros szenvedélyük gyakorlásának lehetőségét maximálisan korlátozzák az intézményeken belül. Így történik ez a Parlamentben is, ahol tenyérnyi helyre vannak szorítva a dohányosok, és a folyamatos reklamációk ellenére az Országgyűlés elnöke nem is hajlandó nagyobb teret engedni nekik.
[origo]