Csökkent a Fidesz-MDF közös lista előnye

Vágólapra másolva!
A közvéleménykutatók szerint szoros a verseny a Fidesz és az MSZP között. A legutóbbi eredmények azonban azt mutatják, hogy csökkent a Fidesz-MDF közös lista előnye. Az MSZP körében többen vannak, akik biztosan elmennek szavazni, mint a jobboldal támogatói között.
Vágólapra másolva!

A Gallup szerint csökkent a Fidesz-MDF közös lista előnye

A 2001. decemberi Gallup vizsgálat eredményei szerint továbbra is nagyobb a Fidesz-MDF lista lakossági támogatottsága, mint az MSZP listájáé. Ugyanakkor az előző két hónapban megfigyelhető távolodás a két lista között megállt, sőt most az MSZP határozottan lefaragott korábban növekedőfélben levő hátrányából.

A Fidesz-MDF lista előnye a teljes népesség körében a november eleji 9 százalék-pontról az előző hónap végére 8 százalékpontra, decemberre pedig 6 százalékpontra mérséklődött. A pártot választó biztos szavazók között a november elején regisztrált 17 százalékpontos Fidesz-MDF előny november végére 12 százalékpontra, mostanra pedig 7 százalékpontra csökkent.

A két lista támogatottságának közeledése jóval nagyobb mérvű a biztos szavazók körében, mint a teljes népességben. Ez annak eredménye a Gallup szerint, hogy a baloldalon erősen növekedett a szavazói elszántság. Az MSZP szavazói most sokkal biztosabbak abban, hogy el fognak menni szavazni, mint voltak az elmúlt három hónapban. A jobboldal szavazói körében a szavazói elszántság növekedésének tendenciája nem folytatódott. Ebben annak is szerepe van, hogy a pártprefenciával rendelkezők száma a teljes népességen belül 6 százalékkal csökkent az előző méréshez képest.

Ez a magyarázata annak is - állítja a Gallup -, hogy miközben az MSZP támogatottsága a teljes népességben gyakorlatilag nem nőtt (november elején 23% volt, most pedig 24%), addig a pártot választó biztos szavazók körében az MSZP-t támogatók aránya jelentős mértékben, 34%-ról 40%-ra növekedett. Az MSZP az adatok szerint tehát nem a hatókörét terjesztette ki, nem a társadalom egészében nőtt a támogatottsága, hanem a rá szavazni szándékozók elszántsága és eltökéltsége növekedett.

A Fidesz-MDF lista társadalmi támogatottsága - a teljes lakosság körében - a november második felében mért 34%-ról 30%-ra csökkent. Szeptember óta ennél (október kivételével) minden mérésben magasabb támogatottsága volt a két párt listájának a teljes népesség körében. Ezzel összhangban a pártot választó biztos szavazók körében is 49%-ról 47%-ra esett vissza a közös listára szavazni szándékozók aránya. A csökkenés ugyan nem szignifikáns, de mindenesetre azt jelzi, hogy a Fidesz-MDF két hónapon keresztül tapasztalt növekedési tendenciája decemberre egyértelműen megállt.

A vázolt folyamatok eredményeképpen 2001. decemberében a Fidesz-MDF közös lista a teljes lakosság körében 30% - 24% arányban vezet az MSZP listája előtt. A pártot választó biztos szavazók között a Fidesz-MDF közös lista támogatottsága 47%, az MSZP listájáé pedig 40%.

Megtört az a trend is, hogy a 2001. év nyara óta hónapról hónapra egyre többen gondolták azt, hogy a Fidesz, illetve a Fidesz-MDF közös lista nyerné meg a választásokat, ha azokat a kérdezés időpontjában rendezték volna meg. 2001. augusztusa óta most először fordul elő, hogy az előző méréshez képest kevesebben várják a Fidesz-MDF közös lista győzelmét. Ugyanakkor az MSZP győzelmét várók arányának lassú erodálódása nem állt meg. 2001. decemberében 40% várja a Fidesz-MDF közös lista győzelmét, míg mindössze 28% gondolja azt, hogy az MSZP győzedelmeskedett volna, ha decemberben választottunk volna.

Változatlanok az erőviszonyok a kisebb pártok között

A Gallup mérései szerint a kisebb pártok között továbbra is az SZDSZ a listavezető. Az előző mérés 6 százaléka helyett most ugyan csak 5 százalékot regisztráltak az SZDSZ-nek a pártot választó biztos szavazók között de az egy százalékpontos csökkenés statisztikailag nem szignifikáns. A MIÉP-et a teljes lakosság 2 százaléka, a pártot választó biztos szavazóknak pedig 3 százaléka támogatja. A Munkáspárt is, és a Kisgazdapárt is a Parlamentbe való bejutási küszöböt jelentő öt százalékos támogatottság alatt van. A Munkáspártra a pártot választó biztos szavazók 3 százaléka, a Kisgazdapártra pedig 1 százaléka szavazna. A többi párt együttesen csak egy százalékos támogatottságot ért el a teljes népességen belül.

A Medián szerint egyenlően áll a Fidesz és az MSZP

Ha most vasárnap tartanák a választásokat, a Fidesz és az MSZP egyaránt 44 százalékot kapna a biztos szavazók pártválasztása alapján - áll a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet gyorsjelentésében. A teljes népesség körében a legnagyobb kormánypárt hívei vannak többen, 29 százalék voksolna a Fidesz és az MDF közös listájára, míg 26 százalék az MSZP-re. A biztos szavazók körében ugyanakkor mindkét párt 44 százalékot kapna egy mostani választáson, mivel a Magyar Szocialista Párt hívei közül minden négyből három, a Fidesz-szimpatizánsok soraiból csupán minden háromból kettő állítja, hogy biztosan elmenne voksolni. A harmadik legerősebb párt az SZDSZ, a teljes népesség köréből 4, a biztos szavazók közül 5 százalék választaná a pártot. A további sorrend: MIÉP, Centrum Párt, FKGP, Munkáspárt. A novemberinél kevesebb megkérdezett, 26 százalék nem tudja vagy nem mondja meg, kire szavazna, míg 11 százalék biztosan nem voksol.

A kormánypártok a jelek szerint hatékonyabban mutatják be saját sikerességüket, mivel 42 százalék hiszi el róluk, hogy nyerni fognak, ami ötszázalékos növekedés a novemberi adatokhoz képest, miközben az MSZP végső sikerét továbbra is a megkérdezettek 30 százaléka jósolja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!