Ncubét, akárcsak a párt elnökét, Morgan Tsvangirait és mezőgazdasági szakértőjét, Renson Gaselát már az elmúlt hónapban "hazaárulással" vádolták egy Kanadában készült videofelvétel alapján. A rendőrség szerint összeesküvést szőttek Robert Mugabe elnök meggyilkolására.
Ha bűnösnek találják, akár halálra is ítélhetik. Az ellenzéki politikust 9000 dollár óvadék ellenében szabadlábra helyezték, és március 30-án kell megjelennie a bíróság előtt.
Közben megkezdődött a hét végi elnökválasztás szavazatainak összeszámlálása. A voksolás Zimbabwe történetének legvitatottabb szavazása volt, mivel az ellenzék szerint a kormányhivatalnokok ezreket beszéltek le arról, hogy szavazni menjenek, attól tartva, hogy az MDC-re adnák voksukat.
Tsvangirai szerint a 22 éve kormányzó Mugabe tudatos kampányt folytatott az ellenzék megfélemlítésére.
Az ország rendőrfőnöke rádióbeszédében figyelmeztette az ellenzéket, hogy ne kezdjen zavargásokba. "A veszteseknek el kell fogadniuk a helyzetet, különben ismét szembekerülnek a törvénnyel" - mondta Augustine Chihuri. A rendőrfőnök szerint 277 személyt tartóztattak le Hararéban és környékén, mert megkíséreltek többször szavazni.
A dél-afrikai, nigériai és ausztrál megfigyelők szerint a választások tiszták voltak. Két zimbabwei civil szervezet azonban csalással vádolta a kormánypártokat, amelyek mindent elkövettek azért, hogy mindenképpen az ország függetlenségét annak idején kiharcoló Mugabe legyen ismét a győztes.
Jonathan Moyo tájékoztatási miniszter tagadta a vádakat, mondván, hogy a kormánypártnak nem volt lehetősége a választások irányítására, még akkor sem, ha ezt akarta volna.
Korábban:
Hazaárulással vádolják az ellenzék vezérét Zimbabwéban
Átláthatatlan a helyzet Zimbabwéban