Állítólag agyonlőttek egy asszonyt a túszok közül a csecsen terroristák, akik több száz embert tartanak hatalmukban Moszkva egyik színházában. A túsz megölését hivatalos források egyelőre nem erősítették meg. A Gazeta.ru internetes hírügynökség nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a terroristák felfedezték a színház épületében az orosz szövetségi biztonsági szolgálat egyik ügynöknőjét, és vele végeztek.
A csecsen fegyveresek újabb öt túszt - egy orosz nőt, három gyermeket és egy brit állampolgárt - engedtek el, de megtagadták a hatóságok azon kérését, hogy élelmet és ivóvizet juttassanak be az épületbe. Közben megtörtént az első kapcsolatfelvétel a moszkvai kultúrpalotát megszállva tartó csecsen terroristák és a külvilág között. Néhány fegyveres az épületben beszélt a küldöttséggel, amelynek az Orvosok Határok Nélkül és a Nemzetközi Vöröskereszt munkatársai, egy brit újságíró, valamint két parlamenti képviselő, Joszip Kobzon egykori táncdalénekes és Irina Hakamada liberális politikus a tagja. Az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi humanitárius szervezet közvetítésére a fegyveresek beleegyezni látszanak abba, hogy orvosok legyenek a túszok mellett, feltételük szerint azonban azok csak külföldi állampolgárok lehetnek.
Valerij Draganov, a túszok kiszabadítására létrehozott operatív stáb tagja szerint a fegyveresek láthatóan Joszip Kobzont fogadják csak el tárgyalófélként. Az egyébként Nyugaton maffiakapcsolatokkal vádolt énekes-üzletember-politikus valósággal nemzeti hőssé nőtte ki magát ezekben az órákban: jelenleg ő az egyetlen, aki reményt adhat arra, hogy vérontás nélkül fejeződik be a túszdráma. A fegyveresekkel tárgyaló csoport másik politikus tagja, Irina Hakamada azt közölte, valószínűnek tartja, hogy a terroristákat egy külső központból irányítják. A politikus szerint ezt bizonyítja a fegyveresek látható határozatlansága is, az, hogy többször megváltoztatták álláspontjukat a tárgyaló felek személyéről.
A mintegy ötven csecsen fegyveres több száz embert ejtett túszul szerda este Moszkva kultúrpalotájában egy musical előadás alatt. A túszok számáról nincs pontos adat, a híradások hétszáz-nyolcszáz fogolyról tesznek említést. A csecsen fegyveresek az orosz csapatok azonnali kivonását követelik Csecsenföldről, és elmondásuk szerint készek meghalni az ügy érdekében - írja a BBC a támadók szóvivőjét idézve. A CNN értesülései szerint a fegyveres csoportnak, amely a csecsen hadsereg 29. hadosztályaként azonosította magát, több nem szláv nemzetiségű nő is tagja. Szakadár források szerint a terroristákat Movszar Barajev vezeti, akinek fivére - más információk szerint unokatestvére - Arbi Barajev hadúr tavaly esett el a csecsenföldi harcokban. Csecsen belügyi források azonban nincsenek meggyőződve arról, hogy Barajev jelen van a túszdráma helyszínén.
Az ukrán külügyminisztérium adatai szerint harminc ukrán állampolgár van a foglyok között. Az ukrán túszok között van Volodimir Dzsumuk, annak a szimferopoli Fiolent cégnek marketing-osztályvezetője is, amelynek részvényei több mint 30 százalékát egy egy évvel ezelőtti privatizációs versenytárgyaláson a magyar Elmos Elektronikai Kft.-nek ítélte az ukrán állami vagyonalap. Ukrajnában csütörtök délutántól fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be a légi közlekedésben, a létesítmények és repülőgépek fokozott őrzésében, a repülőterek, az utasok, a fedélzeti berendezések és a csomagok ellenőrzésében.