Újra felállítják az aradi Szabadság-emlékművet

Vágólapra másolva!
Az aradi városi tanács kedden határozatot fogadott el arról, hogy ismét köztéren állítják fel az aradi vértanúk emlékét idéző Szabadság-emlékművet. A szoborcsoportot a román kormány különböző okokkal 1999-ig elzárta a nyilvánosság elől.
Vágólapra másolva!

A tanács ülésén elsöprő többséggel, 17 igen szavazattal 2 nem és 2 tartózkodás ellenében döntöttek arról a városrendezési tervről, amelynek keretében a Szabadság-emlékmű a régi városrész Tűzoltók terén kerül majd ismét felállításra. Az emlékművet 1890-ben leplezték le. Az elkészítésére kiírt pályázatot Huszár Adolf nyerte, a szobrászművész halála után a munkát Zala György vette át. A szoborcsoport 33 éven át uralta Arad főterét.

A trianoni szerződések után a város román vezetése a románok érzékenységére hivatkozva 1923-ban körbedeszkáztatta, majd 1925-ben lebontatta. 1954-ben Románia és Magyarország kormányközi egyezményt kötött a közös jelentőségű emlékművekről, a Szabadság-emlékmű tervezett visszaállítását azonban lehetetlenné tette az 1956-os magyar forradalom által kiváltott politikai hangulat. Ezt követően kerültek a bronzalakok az aradi vár sáncába, ahol - az erődítmény katonai jellege miatt - 43 éven át teljesen el voltak zárva a külvilág szeme elől.

A szoborcsoport darabjai 1999 szeptemberében kerültek ki az aradi várból az aradi minorita rendház udvarára. Az akkori román kormány egy román-magyar megbékélési emlékparkban kívánta felállítani az emlékművet. A parknak szánt telekről azonban kiderült, hogy az városi tulajdonban van, így a város sikerrel lépett fel a bíróságon a park létrehozásáról hozott kormányhatározat ellen.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség kitartóan szorgalmazta az emlékmű sorsának megnyugtató rendezését, ez a kérdés bekerült az RMDSZ és a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti együttműködéséről kötött idei megállapodásba is. Király András városi tanácsos, az RMDSZ Arad megyei elnöke a keddi döntés után elmondta, hogy bár az emlékmű nem kerülhet vissza eredeti helyére, a lehetőségekhez képest méltó helyet tudtak találni számára. A Tűzoltók tere a református templom és az aradi Csiky Gergely magyar gimnázium között van.

A megyei RMDSZ elnök szerint a Szabadság-emlékmű kálváriájának megnyugtató rendezésében nagyon nagy szerepe volt a magyar kormány, elsősorban Dávid Ibolya volt igazságügyi miniszter folyamatos és hathatós támogatásának. Király szerint az emlékmű "kiszabadításához", majd a mostani döntéshez komoly mértékben hozzájárult az, hogy az RMDSZ az elmúlt parlamenti ciklusban a kormánykoalíció tagja volt, 2000-től pedig az RMDSZ külső támogatása biztosítja a PSD kisebbségi kormányának a szükséges parlamenti többséget.

A PSD irányítása alatt álló aradi városi tanács döntése néhány nappal azelőtt született, hogy Adrian Nastase román kormányfő, a PSD elnöke hivatalos látogatásra Magyarországra utazik. Az emlékmű helyreállítási munkálatait a döntés értelmében jövő március végén lehet megkezdeni. Király szerint a szoborcsoport felállításához és restaurálásához legkevesebb 40 ezer dollárra lesz majd szükség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!