Az 53 éves ellenzéki politikust lakása közelében lőtte agyon a minden valószínűség szerint bérgyilkos, aki pisztolyát eldobva elmenekült a helyszínről. 1994 óta Jusenkov a tizedik duma-képviselő, aki merénylet áldozata lett. Tavaly augusztusban a Liberális Oroszország másik vezetőjét, Vlagyimir Golovlovot lőtték agyon ismeretlen tettesek. A korábban Borisz Berezovszkij, Londonban élő orosz nagyvállalkozó nevével fémjelzett pártot éppen csütörtökön jegyezte be az orosz igazságügy-minisztérium.
Orosz hírügynökségi értesülések szerint a nyomozás azon a szálon indult el, hogy Jusenkov meggyilkolása összefüggésben lehet a Golovlov elleni merénylettel. A képviselőt megölését azután "rendelték meg" - ahogy az orosz közbeszéd a bérgyilkosságot nevezi - hogy az ügyészség eljárást indított ellene millió dolláros nagyságrendű privatizációs visszaélések gyanújával. Golovlov az 1990-es években az orosz állami vagyonügynökség cseljabinszki területi kirendeltsége vezetőjeként követte el a terhére rótt bűncselekményeket az ügyészség gyanúja szerint. Megfigyelők szerint Golovlovnak azért kellett meghalnia, mert sokan félhettek, hogy az eljárás során nyilvánosságra hozza az oroszországi politikai és gazdasági elit csúcsaihoz vezető terhelő információit.
Képviselőtársai szerint Jusenkov viszont a tiszta politikusok közé tartozott, privát üzleti tevékenységet nem is folytatott. Párttársai - Gennagyij Szeleznyovval, a duma elnökével együtt - szintén politikai indítékot gyanítottak a merénylet után nyilatkozva. A rendőrség nagy erőkkel kezdte meg a nyomozást: Vlagyimir Usztyinov orosz legfőbb ügyész személyesen felügyeli az eljárást, és a gyilkosságról tájékoztatták Vlagyimir Putyin orosz elnököt is. Borisz Grizlov orosz belügyminiszter utasítására a rendőrség speciális csoportot hozott létre a bűncselekmény feltárására.
A Liberális Oroszországot tulajdonképpen a Putyin hatalomra kerülése után a Kremlben kegyvesztetté vált és az ellene indított eljárások miatt Londonba távozott Berezovszkij hívta életre. A képviselővé az ugyancsak liberális Jobboldali Erők Szövetsége színeiben képviselővé választott Jusenkov négy képviselőtársával együtt állt az új mozgalom élére. A Jelcin-korszak emblematikus figurájává vált "oligarchát" a közelmúltban - legalábbis formálisan - kizárták a pártból, miután Berezovszkij arra hívta fel az orosz liberálisokat, hogy a kommunistákkal szövetségre lépve hozzanak létre Putyin-ellenes szövetséget.