Az ENSZ békefenntartókat küld Kongóba

Vágólapra másolva!
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken úgy döntött, hogy francia vezetéssel 1400 fős nemzetközi békefenntartó erőt küld a Kongói Demokratikus Köztársaság (volt Zaire) súlyos törzsi-etnikai zavargások sújtotta északkeleti részébe.
Vágólapra másolva!

A majdan az északkelet-kongói Ituri körzetben lévő Bunia város környékén állomásozó ENSZ-egység küldésével kapcsolatos kérdésekről két héten át folytak az alkudozások az Egyesült Államok és a BT többi állandó tagja, illetve a konfliktusban érintett afrikai országok képviselői között.

New York-i diplomáciai források szerint a legnagyobb akadályt az jelentette, hogy megnyerjék Yoweri Kaguta Museveni ugandai, illetve Paul Kagamé ruandai elnök hozzájárulását a kontingens telepítéséhez. A ruandai elnök ráadásul ellenezte a franciák részvételét a békefenntartó erők kötelékében. A vezetés alatt álló nemzetközi egység fele francia katonából áll majd - mondta Michele Alliot-Marie francia védelmi miniszter.

A kötelékbe csapatokat ajánlott fel Belgium, Nagy-Britannia, Spanyolország, Olaszország és Németország. Szükség esetére ugyancsak jelezte készségét a részvételre a Dél-afrikai Köztársaság, illetve Kanada is.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban 1998-ban robbant ki polgárháború, amelynek következtében nemzetközi segélyszervezetek becslése szerint több mint 3 millió ember vesztette életét. A kormányellenes lázadókat támogató országok - Uganda és Ruanda mellett Zimbabwe, Angola és Namíbia is - több tűzszüneti, majd békemegállapodás alapján fokozatosan kivonták csapataik nagy részét Kongóból.

Decemberben a felkelők és a kongói kormány megállapodást kötött a hatalom megosztásáról, Kelet-Kongó térsége azonban továbbra is a világ egyik legvéresebb háborús tűzfészke maradt. A válság különösen kiéleződött május elején, amikor - egy ENSZ-közvetítéssel tető alá hozott békemegállapodás keretében - Uganda is kivonta több mint 6000 katonáját Bunia város közeléből.

A térségben maradt lendu és hema törzsek a békemegállapodást figyelmen kívül hagyva, tovább folytatták az ellenségeskedéseket, és a Buniában folyó utcai harcok során néhány nap alatt mintegy 400 ember vesztette életét. Ituri körzetben 1999 óta több mint 50 ezer ember vesztette életét és félmillió ember kényszerült lakhelye elhagyására az erőszakos cselekmények miatt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!