Náci kápónak hívott Berlusconi egy képviselőt

Vágólapra másolva!
Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök az EU külkapcsolatainak erősítését és a nagy transzeurópai közlekedési hálózat fejlesztését állította szerdán a második félévi olasz elnökség törekvéseinek középpontjába. Beszédét zöld képviselők keresztapás transzparensei zavarták meg, de a parlament elnöke hamar rendre utasította őket. Pat Cox elnök megrótta Berlusconit is, amiért náci kápóhoz hasonlított egy német képviselőt.
Vágólapra másolva!

Az olasz kormányfő az Európai Parlament (EP) teljes ülése előtt Strasbourgban mondott beszédében az állami és magánberuházások növelését, az Európai Beruházási Bank (EIB) fokozott aktivitását sürgette a pangó európai gazdasági növekedés fellendítésére, elsősorban a transzeurópai közlekedési hálózat fejlesztésével. Eközben a stabilitási és növekedési paktum, a költségvetési szigor követelményeit össze kell békíteni a gazdaságösztönző befektetések igényeivel. Nagy beruházásokra nemcsak az infrastrukturáknál, hanem a műszaki kutatásban és újításban is szükség van - hangoztatta Berlusconi.

Az olasz félévi elnökség második kiemelt feladataként az európai társadalom elöregedéséből eredő problémák kezelését nevezte meg. Rámutatott, hogy emelni kell a foglalkoztatottság arányát, főleg az idősebb korosztályoknál, csökkenteni az előnyugdíjazást, megreformálni a nyugdíjrendszereket. Ennél is fontosabb viszont, hogy korszerűsítésre szorul a munkaerőpiac, ösztönözni kell a vállalkozó szellemet, nagyobb támogatást adni a kis és közepes méretű vállalkozásoknak.

Berlusconi nyomatékkal beszélt a transzatlanti kapcsolatok javításáról, és az EU szorosabb viszonyrendszerének kiépítését sürgette a földközi-tengeri országokkal valamint keleti szláv szomszédaival. "Nincs ellentmondás az erős európai elkötelezettség és az éppolyan erős transzatlanti szolidaritás között - mondotta. - Ebben a szellemben szándékozunk mindent megtenni azért, hogy helyreállítsuk a dinamikus kapcsolatokat az unió és az Egyesült Államok között, mert ez a nélkülözhetetlen feltétele annak, hogy Európa ténylegesen jelen legyen a nemzetközi porondon." Sürgette ezzel kapcsolatban az európai védelmi erőfeszítések növelését a NATO-ban, a közös küzdelmet a nemzetközi terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek terjedése ellen. Berlusconi szerint az EU-nak egyre szélesebb párbeszédre kell törekednie Oroszországgal, amely "Európa és a Nyugat politikai, gazdasági és kulturális szövetéhez akar tartozni" valamint erősíteni a kapcsolatokat Ukrajnával, Fehéroroszországgal és Moldovával, Izraellel pedig szintén szorosabb, bizalmon alapuló együttműködést kell építeni.

Az olasz kormányfő kifejtette, hogy a kelet-európai országok európai integrációjának sikeres megkezdése után az EU-nak ugyanekkora figyelmet kell szentelnie a földközi-tengeri térségnek. Európai-földközi-tengeri vegyes parlamenti közgyűlés létrehozását vetette fel, földközi-tengeri beruházási bank alapítását és alapítvány létrehozását a kultúrák közti párbeszéd előmozdítására, főleg Európa és az iszlám világ között.

Berlusconi beszédének elején több környezetvédő képviselő olyan tiltakozó táblákat emelt a magasba, hogy ,"nem akarunk keresztapát Európának" - Pat Cox, az EP elnöke viszont szigorúan rendreutasította őket. Az EP ülésén résztvevő magyar megfigyelők közül Surján László (Fidesz) és Szent-Iványi István (SZDSZ) egyaránt elmondta az MTI-nek, hogy az olasz elnökség programját kiegyensúlyozott, jó programként fogadta a parlament és a szélsőbalt, valamint a zöldeket leszámítva Berlusconi mindenütt tapsot kapott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!