A Nagy-Britanniában hatalmas hullámokat vető ügy akkor pattant ki, amikor a Daily Mirror tömeglap a hét elején folytatásokban közölni kezdte Paul Burrellnek, Diana egykori inasának könyvét. Burrell a könyvben megírta: a walesi hercegnő - Károly trónörökös volt felesége - az őt ért halálos autóbaleset előtt attól tartott, hogy merényletet terveznek ellene.
A Burrellnek erről küldött levélben Diana azt állította, hogy tudomása szerint az ellene összeesküvők autóbaleset látszatát akarják kelteni. A hercegnő a levél kelte után tíz hónappal, 1997. augusztus 31-én, Párizsban autószerencsétlenségben halt meg, akkori szerelmével, a brit-egyiptomi Dodi Fajeddel, Mohamed Fajednek, a londoni Harrods luxusáruház és a párizsi Ritz szálló milliárdos tulajdonosának fiával együtt.
Spencer gróf, Diana öccse azonban szerdán - jóllehet elismerte, hogy az írásszakértői vélemény alapján a levél minden bizonnyal valódi - gyakorlatilag alaptalannak minősítette a nővére által megfogalmazottakat. Charles Spencer egy amerikai tévének adott - Londonban is ismertetett - nyilatkozatában azt mondta: sem ő, sem a család többi tagja soha semmiféle olyan jelet nem tapasztalt, amely a Diana által vélelmezett összeesküvésre utalt volna.
Spencer szerint a levélben foglaltak és a ténylegesen bekövetkezett párizsi autószerencsétlenség között "legfeljebb bizarr, véletlenszerű egybeesés lehetséges". Hozzátette: Diana neki csak arról beszélt, hogy véleménye szerint lehallgatják beszélgetéseit, de a levélben leírtakhoz hasonló félelmekről soha nem szólt.
A brit kormány már előző nap kizárta, hogy nyilvános vizsgálat induljon Nagy-Britanniában a Diana által felvetett összeesküvés-elmélet ügyében. A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal szóvivője szerint a francia hatóságok már kimerítő vizsgálatot folytattak ebben az ügyben, és "senkinek nem válna hasznára", ha ezt Nagy-Britanniában megismételnék.
A brit vizsgálatra vonatkozó követelést Mohamed Fajed vetette fel azután, hogy nyilvánosságra kerültek Burrell könyvének részletei. Fajed már a párizsi baleset után az élére állt az összeesküvés-elméleteket hangoztatók népes táborának. A merényletet gyanítók közös érve szerint a brit titkosszolgálatok nem akarták, hogy a Dianával állítólag házassági terveket szövögető Dodi Fajed személyében egy hithű muszlim kerüljön a hercegnő idősebbik fiának, Vilmos hercegnek, a brit trón várományosának közvetlen családi környezetébe.