Újabb becslések szerint akár ötvenezer halálos áldozata is lehet a délkelet-iráni Bámot romba döntő földrengésnek. Erről a teheráni belügyminisztérium egyik magas rangú, névtelenségbe burkolózó hivatalnoka beszélt kedden. Mint közölte, "ha figyelembe vesszük, hogy egy-egy háznak átlagosan öt lakója volt, kijelenthetjük: a halálos áldozatok száma el fogja érni az ötvenezret." E becslést egy másik iráni kormánytisztviselő is helytállónak tartotta.
Időközben nyolcvan amerikai orvos és ápoló érkezett Iránba, hopgy segítsenek a katasztrófa áldozatainak.
Életmentő énekesmadarak
Két gyermeket kanárik éneke mentett meg a haláltól. A romok között kutató segélymunkások ugyanis felfigyeltek a törmelék alól kiszűrődő madácsicsergése, és ásni kezdtek. Az összedőlt ház alatt a madarak mellett két gyermeket találtak élve, és kimentették a madarakat is. Mindkét gyermeket kórházba szállították.
Eddig 28 ezer holttestet emeltek ki a romok alól és temettek el a földrengés után az Irán délkeleti részén fekvő Bámban. Illetékesek az áldozatok számának további emelkedésétől tartanak, egyes becslések 40 ezer halottal számolnak. A túlélés szempontjából kritikusnak tartott első 72 óra elteltével egyre kevesebb a remény arra, hogy további túlélőket találjanak.
A magyar mentőcsapat orvosai hétfőn elfoglalták szálláshelyüket és megkezdték munkájukat az iráni Bám településen, a pénteki földrengés helyszínén. Pavelcze László, a speciális mentők elnöke hétfőn közölte: a Magyar Speciális Mentők (MSM) héttagú csapata hétfőn Teheránba, majd Csermán városába érkezett, de a katonai repülőterek túlzsúfoltsága és a több átszállással érkező csomagok elakadása miatt a küldöttség egyik tagjával hátramaradt, a csapat négy orvosa és egy ápolónője azonban továbbutazott Bámba.