Harmincezer halottja is lehet az iráni földrengésnek

Vágólapra másolva!
Akár 30 ezer halálos áldozata is lehet a pénteki iráni földrengésnek, a sérültek száma is tízezrekben mérhető. A földmozgások hatalmas pusztítást végeztek az epicentrum közelpében lévő Bám városán kívül is, a hatóságok több, teljesen megsemmisült településről számoltak be. A korábbi hírekkel ellentétben vasárnap este nem függesztették fel a túlélők utáni kutatást.
Vágólapra másolva!

Akár 30 ezer ember is életét veszthette a délkelet-iráni Bám városát és környékét sújtó pénteki földrengésben - az érintett Kermán tartomány kormányzói hivatalának egy illetékese szerint. Más hivatalos források 22 ezer áldozatról számoltak be korábban. A sérültek száma is tízezrekre tehető. Az illetékes szerint egyes távoli falvak még nagyobb kárt szenvedtek, mint Bám városa, több település "100 százalékosan romba dőlt". A korábbi hírekkel ellentétben ugyanakkor vasárnap este mégsem fejezik be a kutatást a túlélők után.

Az ENSZ a nap folyamán korábban szükségtelennek nevezte további mentőalakulatok helyszínre küldését, mivel - mint mondták - vasárnap este várhatóan abbahagyják a túlélők keresését a romok között. Dzsahanbakhs Khandzsani, a teheráni belügyminisztérium szóvivője azonban vasárnap este kijelentette, tovább folytatják a kutatást a földrengés túlélői után.

Nem mennek a magyar mentőcsapatok

A Miskolci Speciális Mentők csapata közölte, hogy nem utazik Iránba, mert az utazási nehézségek miatt legkorábban hétfőn érkezhetnének oda, amikor már kevés lenne az esély, hogy élő embereket találjanak a romok között, ráadásul a magas útiköltség felemésztette volna teljes évi költségvetésüket. A Magyar Speciális Mentők (MSM) is csak orvosokat, asszisztenseket küldtek, mert az iráni hatóságok kutatócsapatot nem igényeltek.

A magyar állam összesen 100 ezer dolláros segélyt nyújt. A Belügyminisztérium Központi Kórház például egymillió forint értékű injekciós tűt, vakcinát, és kötszert adott át a Magyar Speciális Mentők (MSM) vasárnap délelőtt az iráni földrengés helyszínére induló egészségügyi csapatának. Mivel az iráni hatóságok kutatócsapatot nem igényeltek, így négy orvos, két asszisztens és egy tolmács utazott vasárnap Ferihegyről Isztambulba, majd onnan éjszaka tovább Iránba, a földrengés helyszínére.

Külföldi mentőalakulatok sokasága várakozott vasárnap reggel Kermán tartomány azonos nevű székhelyének repülőterén, arra várva, hogy továbbindulhasson Bám katasztrófa sújtotta térségébe, amely 200 kilométernyire van a tartományi székhelytől.

Több mint 500 repülőgép vitt segélyt

A földrengés hírének hallatán George Bush amerikai elnök részvétet fejezte ki az iráni népnek, és bejelentette, hogy az Egyesült Államok segítséget fog nyújtani a természeti katasztrófa által sújtott embereknek. Vasárnap Bám városának megsegítésére az első amerikai repülőgép is megérkezett, fedélzetén segélynyújtásra kiképzett szakemberekkel és orvosi segélynyújtáshoz szükséges felszereléssel.

Több mint 500 helikopter és repülőgép vitt segélyeket a rombadőlt városba, illetve menekített ki onnét sebesülteket a pénteki földrengés óta. Egyikük, az iráni haditengerészet egyik helikoptere vasárnap Bandar-Abbász térségében lezuhant, három ember, köztük a gép pilótái, életüket vesztették.

Az ENSZ vasárnapi felhívása szerint a földrengés sújtotta térség lakosságának sürgős szüksége lenne gyógyszerekre, takarókra, sátrakra és élelmiszerre, főleg lisztre, rizsre és olajra. Egy teheráni illetékes közölte, hogy a "cionista államot" (Izraelt) kivéve Irán minden országtól elfogad segítséget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!