Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXII. nyári olimpiai játékokról, Enoshimából.
Láttam már türkizkék tengert, kristálytiszta óceánt, de a Balatonnal semmi sem vetekszik. Nyáron, amikor vagy zöld, vagy kék. Télen, amikor lehűl a tó és a víz itt is kristálytisztává válik. Megunhatatlan."
Ezt nyilatkozta 2018 nyarán az Origónak Berecz Zsombor, aki néhány nappal azelőtt a dániai Aarhusban megnyerte a világbajnoki címet ebben a hajóosztályban. Akkor még nem tudtuk, hogy a Nemzetközi Vitorlás Szövetség elengedi a finn dingi kezét, már ami az olimpiai szereplés lehetőségét illeti. Mert később jött a hír, hogy úgy döntöttek: ennek a hajóosztálynak a tokiói olimpián lesz az utolsó versenye. Kiveszik a programból, 2024-ben, Párizsban már nem lesz ott a műsoron.
Berecz Zsombornak tehát ez az utolsó olimpiai szereplése. Az első 2008-ban, Pekingben volt, így könnyen kiszámolható, hogy a tokiói, pontosabban az Enoshimában rendezett verseny a negyedik olimpiája. A 2018-as világbajnokság győztese úgy érkezett ide, hogy tudta: ha első, vagy második helyen végez, akkor mindenképpen sporttörténelmet ír. A magyar vitorlássport az olimpiák történetében eddig egyetlen érmet tudott felmutatni: a Detre-testvérek (Detre Szabolcs és Detre Zsolt) 1980-ban Moszkvában - pontosabban az észtországi Tallinnban - lett harmadik a repülőhollandi versenyében. A repülőhollandi már régen nem olimpiai szám. Amikor az Origón pár nappal ezelőtt Detre Szabolcs Berecz Zsombor esélyeit taglalta, azt mondta: "Jó lenne megélni, hogy valaki csatlakozik hozzánk, lassan ránk szárad már a fenti cím (az olimpiai bronzérem - a szerk.) Jó lenne, ha 41 év után bővülne a csapat."
Nem volt kérdés, hogy ezen a keddi napon Enoshima felé veszem az irányt. Amikor azt a 2018-as interjút Alsóörsőn készítettem, azt mondtam Berecznek: ha éremért vitorlázik, s mindenki úgy akarja, akkor 2020-ban találkozunk az olimpián. A pandémia miatt ez a találkozás most csúszott egy évet. Ráadásul ezen a keddi napon végre kiszabadultam a japánok által ránk mért karanténból. Ez volt az itt-tartózkodásom 14. napja. Ezt pedig azt jelentette, hogy Enoshimába nem a dugóban vánszorgó buszokkal, hanem a minden tekintetben nagyszerű vonatokkal tudtam eljönni. Már a vonatozás is nagy élmény volt, igaz, Enoshimába nem a Shinkansen, hanem egy HÉV-re hasonlító szerelvény hozott el. De csak azok után, hogy a nemzetközi sajtóközpontból induló metróval körbetekeregtem Tokió öböl-menti részét. Ez sem volt mindennapos élmény.
Enoshima és környéke a japánok kedvenc üdülőhelyeinek egyike. Amikor az olimpiai vitorlásversenyeknek otthont adó kikötő felé jöttünk, láttuk a homokos partot, a több száz fürdőzőt. Tényleg olyan volt, mintha kitörtünk volna az izolált és a koronavírus miatt lezárt Tokióból: Enoshimában semmi nem mutatta azt, hogy Japán a koronavírus-járvány foglya.
Egykori rádiós kollégámmal, a sportág nagy szakértőjével, Visy Lászlóval már az olimpia előtt taglaltuk az esélyeket. Az elutazás előtt abban maradtunk, hogy az aranyérem csoda lenne, de az éremszerzés lehetősége mindenképpen benne van Berecz versenyzésében. Az éremfutamban azok a versenyzők szállhattak vízre, akik az első 10 futam után az első tíz hely valamelyikén álltak. Berecz Zsombor a második helyen állt a keddi verseny előtt. Egészen pontosan így festett a helyzet:
1. Giles Scott (brit) 28 helyezési pont
2. Berecz Zsombor 37 pont
3. Joan Cardona Mendez (spanyol) 39 pont
4. Josh Junior (Új-Zéland) 47 pont
5. Nicholas Heiner (holland) 52 pont
6. Mario Olezza Bazan (argentin) 52 pont
Berecz abban az esetben lehetett olimpiai bajnok, ha megnyeri a dupla pontokat adó éremfutamot, miközben a vezető Giles Scott nem végez előbb a hatodik helynél. Ennek azért viszonylag kevés volt az esélye, de egy ennyire összetett sportban, ahol az emberi tényezők mellett a természet erőivel is meg kellett küzdeni, minden elképzelhető volt. Helyi idő szerint 14.33-kor, Magyarországon reggel 7.33-kor rajtolt el a finn dingisek utolsó futama, amely az olimpiák szempontjából is az utolsó volt.
A rajt előtt ott köröztek a képzeletbeli célvonal előtt a hajók. llyenkor arra kellett nagyon vigyázni, nehogy valaki átcsússzon a célvonalon, mert akkor annak annyi.
A vezető Giles Scott nem vigyázott és egy másik hajóval együtt a rajt előtt átcsúszott a célvonalon.
Ezért a két hajónak vissza kellett fordulnia és új rajtot kellett vennie.
Ez hatalmas hátrányt jelentett a britnek, de ezt egyáltalán nem bántuk. Az első cirkálószakaszon Giles Scott a kilencedik volt, miközben Berecz Zsombor az első. Őrületes izgalmak között folyt a verseny. Olykor az ausztrál Jake Lilley, olykor Berecz hajózott az első helyen, Giles Scott viszont nem volt az első öt versenyző között.
Ha itt lett volna vége a versenynek, akkor magyar olimpiai aranyéremnek tapsolhattunk volna. De nagyon messze volt még a vége. A bójaforduló után Giles Scott előretört és a második cirkálószakaszon az ötödik helyen hajózott. Berecz a második helyen fordult a bójánál és összesítésben visszaesett a második helyre, de persze így is csodásan versenyzett.
A harmadik szakaszon, a második forduló után Scott visszaesett a hetedik helyre, míg Berecz a második helyen volt, de ez az állás megint azt jelentette, hogy a magyar fiú vezetett összetettben. Ezt leírni is hátborzongató volt, nemhogy ott a tengeren átélni. A harmadik szakasz közepén Berecz átvette a vezetést az ausztráltól.
Újabb bójaforduló következett. Iszonyatosan összeállt a mezőny. Berecz Zsombor az élen hajózott, Scott pedig nem volt az első ötben. Nem is akartunk hinni a szemünknek. Az ausztrál Lilley és a magyar között elképesztő harc ment az első helyért. Lilley nem akart leszakadni. Az utolsó bójafordulóhoz érkeztünk, Scott visszatért az első öt közé, ami számunkra sajnos rossz hír volt. Berecz csak akkor nyerhette meg az olimpiát, ha ő az első az éremfutamban, Scott pedig nem jobb a hatodiknál. Berecz Zsombor aranyérme nem a magyar hajós, hanem Giles Scott teljesítményén múlt.
Berecz mindent megtett, ennél többet nem lehetett harcolni ezért az aranyérmért.
Jött az utolsó forduló, ráfordultak a versenyzők az ötödik szakaszra. Berecz elsőként siklott át a vonalon. Scott a hatodik helyen hajózott, ami magyar aranyérmet jelentett, az utolsó pillanatban azonban a brit valahogy feljött a negyedik helyre és ezzel megnyerte az olimpiát - mindössze három helyezési ponttal (36-39) megelőzve Berecz Zsombort.
A legfontosabb azonban, hogy Berecz Zsombor olimpiai ezüstérmes lett! Elképesztő, ragyogó diadal. Sporttörténelem. A Detre fivérek 1980-as moszkvai bronzérme után a magyar vitorlázás második, immár legfényesebb olimpiai érme, amit megszerzett. Az olimpiai bajnok Giles Scott, a bronzérmes spanyol Joan Mendez Cardona és Berecz Zsombor is a vízben ünnepelt. Utóbbi később elmondta, hogy egészen biztos benne, hogy még jobban örül és számára még többet jelent ez az ezüstérem, mint a győztes britnek az aranyérem.
Finndingi, végeredmény:
1. Giles Scott (brit) 36 helyezési pont
2. Berecz Zsombor 39
3. Joan Mendez Cardona 51