A hoki és az agyvérzés kezelése is csapatmunka

Peterdi Imre, Jacek Plachta, jégkorong
Poland's Jacek Plachta (R) fights for the puck with Hungary's Imre Peterdi, 23 April 2005 during their IIHF World Championship 1st Division match at Debrecen. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
Vágólapra másolva!
Az orvosok szerint egy mindössze egy éve engedélyezett új eljárásnak köszönhető, hogy Peterdi Imre válogatott jégkorongozó teljesen felépülhet március 4-i agyvérzése után. 

"Ez két csapatsport, sok párhuzam van a hoki és a stroke kezelése között" - mondta a pénteki sajtótájékoztatón Óváry Csaba, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet (OKITI) orvosigazgatója, aki az új módszert a penicilin feltalálásának jelentőségéhez hasonlította. Elárulta, tavaly másik hetven beavatkozást végeztek hasonló eredménnyel, mint Peterdi esetében.

Hat óráig van értelme a műtétnek

A katéteres vérrög-eltávolítást Szikora István osztályvezető főorvos ismertette, aki Peterdi esetében is végrehajtotta a műtétet. A beavatkozás lényege, hogy a combnál az érrendszerbe hatolva felvezetnek egy drótot a vérrög helyéhez és azon is átvezetik, majd mint egy "dugóhúzóval", kihúzzák a véralvadékot, amely elzárta az agy megfelelő vérellátását. Szikora hozzátette, ezt a műtétet jelenleg öt helyen tudják elvégezni az országban.

Peterdi (b) 2008-ban tagja volt a szapporói válogatottnak, amely kiharcolta az A csoportos vébészereplést Forrás: AFP/Kisbenedek Attila


"Ezt a módszert nem minden stroke esetében lehet alkalmazni. Csak olyannál, amelynél egy nagy ér elzáródását okozza a vérrög. Kis ér elzáródása gyógyszeres kezeléssel történik" - mondta Szikora István, aki kifejtette, a legfontosabb, hogy hamar műtőasztalra kerüljön a beteg, mert ha kicsúsznak "a hatórás időablakból", akkor vizsgálatra van szükség, van-e még értelme a műtétnek.

Csapatmunka volt Peterdi megmentése

Peterdi március 4-én 12.45-kor észlelte a tüneteket és 17.06-kor, azaz kevesebb mint négy és fél óra múlva már a műtőben volt. A beavatkozás félóráig tartott. Az orvosok kiemelték, kiváló csapatmunka eredménye a sikeres műtét, mert Peterdi felesége azonnal hívta a mentőt, a rohamkocsi hamar a helyszínre ért és nagyszerűen látta el a feladatát a dunaújvárosi sürgősségi osztály és az ügyeletes neurológus is.

Nagy Zoltán, az OKITI főigazgatója arra hívta fel a figyelmet, ha a stroke tüneteit:

mozgásbénulás, beszédzavar, erős fejfájás, látászavar

észleli valaki, akkor azonnal hívjanak mentőt.

A 185-szörös válogatott csatár szintén azt emelte ki, hogy szerencséjére felesége rögtön mentőt hívott, amikor észrevette, hogy fennakadt a szeme. Arról is beszámolt, még szükség van néhány vizsgálatra, hogy kiderüljön, mi okozhatta az agyvérzést, de valószínűleg az is hozzájárult, hogy túlhajszolta magát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!