Feltételezem, hogy nem rajongói lelkesedése vitte ki Amerikába. Honnan jött az ötlet?
Ezúttal magamnak szerveztem az utat. Nyáron sikerült kijutnom az NBA Summer League-re, ahol több emberrel is találkoztam. Megszereztem a Cleveland Cavaliers általános igazgatójának az e-mail címét, majd októberben megkeresett a csapat nemzetközi játékosmegfigyelője, a korábbi NBA-játékos és szlovén válogatott Primoz Brezec, onnantól kezdve vele kommunikáltam. Egyébként is terveztem egy amerikai túrát a válogatott szünet idejére, és szerencsére pont jól jött ki, mert nekik akkor volt két hazai meccsük egymás után, egy a Los Angeles Clippers, egy az Atlanta Hawks ellen.
Nagy megtiszteltetés a számomra, hogy a hazai csapat kiváló jegyeket biztosított a mérkőzésekre. Edzésre viszont nem tudtam bejutni sajnos.
A Cleveland háza táján egyébként sem egyszerű most a helyzet.
Igen, azóta kirúgták a vezetőedzőt, John Beileint, aki egyébként sem akart maradni, így láthattam az utolsó meccsét. Állítólag igazi diktátor volt, az ő beleegyezése is kellett volna ahhoz, hogy megnézhessem a tréningeket.
Clevelandből merre ment tovább?
A Washington Wizardshoz, ugyanis jóban lettem nyáron Tommy Sheppard általános igazgatóval, ő említette, hogy bármikor szívesen lát DC-ben.
Az anyósa egyébként magyar, aki az 1956-os melbourne-i olimpia után disszidált Amerikába, Sheppard felesége pedig szereti ápolni a magyarságát, több összejövetelt is szervez a washingtoni magyar nagykövetségen,
így az igazgató is nyitott volt, amikor megtudta, hogy magyar vagyok. Sajnos ezúttal nem tudtam vele találkozni, mert amikor ott voltam, ő épp Chicagóban tartózkodott az NBA All-Star gálán.
Mennyire volt csalódott?
Tökéletes kárpótlást kaptam Jason Levien személyében, aki a Swansea City és a DC United futballklub tulajdonosa, emellett van egy ausztrál kosárcsapata (Brisbane Bullets) is, korábban a Memphis Grizzlies elnöke volt.
Megkerestem, hogy lenne-e kedve találkozni, ő pedig elfogadta, amit hatalmas megtiszteltetésnek vettem.
Körülbelül 70 percet tudtunk beszélgetni, de folyamatosan csörgött a telefonja. Igazi vezető, látszik a habitusából és a megjelenéséből is. Érdekes volt, hogy a magyar bajnokság felől is kérdezősködött, később pedig vendégül látott a lenyűgöző Audi Fielden egy XFL-meccsen is, ami óriási élmény volt.
Egyébként vele kapcsolatban is az a tapasztalatom, hogy az amerikai üzletemberekkel könnyen lehet beszélgetni, bizniszelni, de barátkozni lehetetlen.
Mi volt az egész kirándulás célja?
Kapcsolatokat építeni, minél közelebb kerülni az NBA-hez, és persze meccset nézni.
Úgy tűnik, előbbiben jól haladt és az NBA-meccs is összejött. Korábban volt már?
Csak nyári ligás mérkőzéseken.
Mi volt ezúttal az első benyomása?
Elképesztő a körítés, a showelemek, a precizitás, hogy minden forgatókönyv szerint történik, minden a nézőkért és az ő szórakoztatásukért van, hogy semeddig se unatkozzanak. Az impulzusok miatt az első meccsen alig bírtam a játékra figyelni.
Nem hiányzott az Európában megszokott szurkolás?
Eleinte furcsa volt a csend, és hogy maga a szurkolás is irányított, de később már fel sem tűnt.
Úgy tudom, nem csak NBA-mérkőzéseket tekintett meg.
Voltam az NBA alsóbb ligájának számító G-League-meccseken is. Ez a bajnokság közelebb áll hozzánk, a magyar bajnokságba is érkeztek onnan játékosok, de a mieink közül is megfordultak már ott, legutóbb tavaly Golomán György.
Ezeket a meccseket inkább szakmai szemmel néztem, hogy kit hol lehetne elképzelni Magyarországon.
Maga a liga rohamosan fejlődik egyébként, szinte minden NBA-klubnak van már fiókcsapat. Az érdeklődés egyelőre nem ugyanolyan, az Erie Bayhawks mérkőzését maximum 1500-an nézték a helyszínen, de a körítés pont ugyanolyan volt, mint a „nagyoknál". A fiatal játékosoknak (mondjuk 24 év alattiaknak) jövőkép lehet a G-League, de még európai szemmel is alacsonyak a fizetések. Inkább hosszú távú befektetés ez nekik, hogy felkeltsék az NBA-vezetők érdeklődését, aztán megragadjanak ott, vagy meghívják őket a nyári ligába.
Emellett Washingtonban megnéztem egy helyi egyetemi (NCAA) rangadót a George Washington és a George Mason Egyetem között. Ez azért is volt fontos, mert az egyetemi liga remek piac a magyar bajnokságnak, akik lediplomáznak, de nem kerülnek be az NBA-be és Európa felé vennék az irányt, azok sokszor kötnek ki nálunk. És itt volt rendes szurkolás is, az egyetemi zenekar az elejétől a végéig tombolt, akárcsak a nézők. Ráadásul a meccs is remek volt.
Szolnokon mit szóltak ezekhez a kalandokhoz?
A válogatott szünet miatt volt időm. Idén az NB1/B-s és az U20-as csapatot irányítom, mellette pedig igyekszem a jövőmet is építeni.