Helyszíni tudósítás
Először léphetett pályára a női kéziválogatott azután, hogy decemberben Spanyolországban a 10. helyen zárta a világbajnokságot. Az volt a tokiói olimpia után kinevezett Golovin Vlagyimir első nagy világeseménye szövetségi kapitányként.
Az Európa-bajnoki selejtezősorozatot mind a magyar, mind a mieink mostani ellenfele két sikerrel kezdte. A nemzeti csapat Portugáliát az Érd Arénában, Szlovákiát idegenben múlta felül még szeptember végén. Az idei kontinenstornának a Balkán ad otthont, Podgorica, Celje, Ljubljana és Szkopje városaival - az időpont ezúttal nem december, hanem november lesz a téli katari világbajnoksággal való ütközést elkerülendő.
A Magyar Kézilabda Szövetség egy nemes gesztust tett azzal, hogy a találkozó jegybevételét az orosz-ukrán háborúban egy kárpátaljai magyarokat segítő alapítványnak ajánlotta fel. A helyszín a Tatabányai Multifunkciós Sportcsarnok volt, amely a szegedi Pick Arénához és a budapesti MVM DOME-hoz hasonlóan szintén nemrég került átadásra.
Az első gól Szöllősi-Zácsik Szandra nevéhez fűződött, majd az előző év legjobb magyar játékosának megválasztott Márton Gréta is szépen lőtt a szélről beugorva a kapuba. Bordás Réka kiállítása után Jennifer Gutiérrez megszerezte a spanyolok első találatát. A spanyolok 42 éves kapusának, Silvia Navarrónak az első védésére sem kellett sokat várni.
Mireya González jó lövéseivel a vendégek is gólerősen kezdték a találkozót. (4-4) A némileg meglepően nagy iramban két jó védekezésből két gyors gólt tudtunk szerezni, amit a szép számban összegyűlő közönség hangos üdvrivalgással hálált meg. A 6200 fős lelátón kb. 4500 néző gyűlt össze az elmúlt két vb-n egyaránt a négybe jutó ellenféllel szemben.
Kuczora Csenge bemutatkozására tíz percet kellett várni - a 22 esztendős váci játékos előkelő helyet foglal el az NB I góllövőlistáján, és klubjában hármas védőként is rendre bevetették. Az első félidő közepére egy két-háromgólos különbség rajzolódott ki. Janurik Kinga óriási védése után Zácsik talált be. (9-6)
Sőt, egy spanyol technikai hiba után Lukács Viktória lőtt újabb könnyű gólt, így José Ignacio Pradesnek, a spanyolok szövetségi kapitányának időt kellett kérnie. vissza is jöttek 12-11-re. Ekkor Golovin Vlagyimir szólt néhány szót játékosaihoz. Az ellenfél védőfalát remekül leszorító Bordás mezőnymunkájának köszönhetően Zácsik jó helyzetből lőhette át a falat.
Klujber előbb remekül kígyózott be az alacsony termetű védők között, majd hétméteresből is eredményes volt. Janurik egyre többször találkozott a labdával, így a mieink 16-13-as előny birtokában mehettek az öltözőbe.
Alicia Fernández, Mireya González és Soledad López egyaránt rutinosnak számítanak a spanyolok jelenlegi keretében, az ő góljaikkal egyenlített a 37. percben a rivális. (17-17) Ugyan támadhattak azért, hogy előnybe kerülhessenek, de egy technikai hiba miatt nem tudták átvenni a vezetést.
Zácsik bombagóljával elől tartotta a mieinket, aki Bordás labdaszerzése után a következő támadásunkat is sikerrel fejezte be. Paula Arcos büntetőjét Szemerey Zsófi nagy bravúrral védte, így Vámos Petra fantasztikus gólját követően a mieink ismét hárommal mentek.
Sőt, egy újabb remek védekezést követően Lukács indításból volt eredményes - 10-6 után 21-17-nél ismét elment néggyel a magyar csapat. Spanyol időkérés, Janurik-védés, Klujber-gól következett, remek szériában volt a magyar válogatott. Az ellenfél hét percen át tartó rossz sorozatát a 20 éves Arcos törte meg.
A 44. percben Kuczora megszerezte első gólját a felnőtt válogatott mezében. A nagy visszatérő Hornyák Dóra is labdát szerzett védekezésben, de Klujbernek nem sikerült belőni a hatgólos különbséget eredményező találatot.
Spanyolország vissza is zárkózott a hajrá előtt 24-21-re, amiben a nagyokat védő Mercedes Castellanosnak is kiemelt szerepe volt. Jennifer Gutiérrez varázslatos mozdulattal lőtte ki többször is a felső sarkot, elhallgattatva az amúgy szépen szurkoló közönséget.
Háfra Noémi is remek góllal vétette észre magát az utolsó tíz perc előtt, ami 25-23-as magyar vezetéssel vette kezdetét. Egy elrontott spanyol lehetőség után Zácsik fontos pillanatban lőtt gólja nyugalmat adhatott csapattársainak, Klujber passzívnál talált be, amivel másodpercekre megint három volt közte.
Azonban két perc alatt három spanyol találat következett, az 56. perc végére 27-27-nél megint egyenlő volt. Kácsor Gréta felső léce után Lukács kezébe pattant a labda, aki nem hibázott. Ahogyan a túloldalon Fernández sem, így az izgalmak egyre csak fokozódtak.
Klujber leblokkolt lövése után Maitane Echeverría góljával a spanyolok először vették át a vezetést. Az utolsó perc elején eladtuk a labdát, a spanyolok pedig innen már nem adták ki a kezükből a győzelmet.
A magyar válogatott 30-28-as vereséget szenvedett.
A két csapat szombat este Santanderben ismét összecsap egymással.
Jól kezdtük a mérkőzést, egyáltalán nem voltunk megilletődve. Talán a végén a rutin döntött, nem sokszor játszunk ilyen szoros végjátékot, ebből tanulnunk kell és remélem, hogy foguk is belőle. Egy pillanatra sem gondoltuk, hogy megvan ez a meccs, mégis csak a vb-4. ellen játszottunk
- értékelt a mérkőzés után Lukács Viktória.
"Az elején jól kezdtük a meccset, több góllal is el tudtunk menni.
Talán a második félidőben egy kicsit azt hittük, hogy megvan a győzelem. A vége nagyon hullámzó volt, összeállt a spanyolok védekezése, így támadásban elkapkodtuk a dolgokat.
A visszavágóra a védekezésen kell majd csiszolni, sok időnk nincs, de ki fogjuk javítani a hibáinkat" - mondta Klujber Katrin.
Női kézilabda Európa-bajnoki selejtező, 5. csoport, 3. forduló
Magyarország - Spanyolország 28-30 (16-13)
gólszerzők: Klujber, Szöllősi-Zácsik 7-7 gól, Lukács 6, Márton 4, Vámos 2, Háfra, Kuczora 1-1, illetveJ. Gutiérrez 9, Echeverría 5, A. Fernández, M. González 3-3, A. Hernández, Arcos, S. López 2-2, Arderius, Cesareo, Espinola, Gasco 1-1