Aki abba a hitbe ringatja magát, hogy milyen jó a sportolóknak, mert hetente-kéthetente utazhatnak és világot láthatnak, azt ki kell, hogy ábrándítsuk. A "világot látás" ugyanis jobbára kimerül a repülőtéri várakozásokban és a két felszállással, két landolással, átszálással nehezített nyolcórás repülő út után még nagyon hiányzó buszozásban. Persze, ha nem szakad az eső, akkor utóbbi során még lehet is nézni a tájat, feltéve, hogy nem aludni van kedvük a játékosoknak.
A fenti bekezdéssel nagyjából sikerült is összefoglalni az Európa-bajnoki selejtezőre az észak-spanyolországi Santanderbe utazó magyar női kézilabda-válogatott pénteki napját. A csapat Budapest-Frankfurt-Bilbao-Santander útvonalon közelítette meg célját, ami egyrészt Cantabria autonóm tartomány székhelye, másrészt pedig kevésbé kézzel foghatóan az, hogy visszavágjon a hazaiaknak a szerdán elszenvedett kétgólos vereségért.
A spanyolok biztos nem kiszúrásból vitték a kontinentális Spanyolország harmadik legkisebb tartományának székhelyére a meccset, hiszen nekik sem volt rövidebb az utazás, legfeljebb eggyel több napot pihenhetnek a meccs előtt. Santander egy időben a spanyol férfi kézilabdázás egyik fellegvára volt, olyannyira, hogy a város kétszeres bajnokcsapata 1994-ben megnyerte a férfi Bajnokok Ligáját is.
A csapat ugyan 2008-ban jogutód nélkül megszűnt, helyét pedig a 2004-ben alapított, ma Unicaja Banco Sinfín néven az élvonalban, a középmezőny végén szerénykedő csapat vette át. És létezik női csapat is a városban, mégpedig a másodosztályú CB Pereda révén, azaz minden bizonnyal a kézilabdát szerető és értő közönség vár szombat este a csapatokra.
Na, de térjünk rá a meccsre. Az Eb-selejtezők 5. csoportjának negyedik fordulójában sorra kerülő mérkőzés a német-holland (3. csoport) és a svéd-szerb (6. csoport) mellett egyértelműen a játéknap rangadója lesz. Egyrészt azért, mert a tavaly decemberi vb-n 4. spanyolok fogadják a középdöntőről éppen lecsúszó, és végül 10. helyen záró magyarokat, másrészt meg azért, mert láttuk a szerdai mérkőzést, ahol egy kicsit nagyobb rutinnal, ha nem is simán, de megnyerhettük volna a tatabányai meccset. 22-17-nél, majd 23-18-nál is a hatólos vezetésért támadhattunk a második félidő közepén, de az utolsó negyedórára szétesett a védekezésünk, ami magával rántotta az addig egészen pofás támadójátékunkat is.
"Amit megbeszéltünk, hogy mit nem lehet csinálni a spanyolok ellen, azt mindent megcsináltunk. Kapkodás, gyors befejezések, amiből persze könnyen lekontráztak bennünket, ami aztán a végjátékban megbosszulta magát. Kivédekeztünk egy támadást, aztán tíz másodperc után ellőttük a labdát, leindítottak bennünket, és kaptunk egy könnyű gólt. A végén már hiába akartunk hosszan játszani, nem tudtuk megfordítani a meccset.
De a meccset visszanézve is tartom, hogy nem ők nyertek, hanem mi vesztettünk, ami persze nem változtat a lényegen, hogy ők kaptak két pontot és nem mi
– mondta Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány miközben a Bilbaóba induló gépet várta a csapat a frankfurti repülőtéren.
Hasonló véleményen voltak a játékosok, akik ugyancsak amondóak, hogy győzelmet engedtünk ki a kezünkből. Planéta Szimonetta, a DVSC Schaeffler és Szöllősi-Zácsik Szandra, az FTC-Rail Cargo Hungaria kézilabdázója is amondó, hogy győzelmet engedtünk ki a kezünkből.
"Ötven percen át nagyon jól játszottunk, uraltuk a meccset, aztán amikor a hajrában átvették a vezetést, akkor egy kicsit rástresszeltünk, és megmutatkozott a rutintalanságunk az ilyen helyzetekben – mondta a válogatott védőspecialistája, Planéta Szimonetta. - Kielemeztük a hibákat, és megállapítottuk, amit eddig is tudtunk, hogy a spanyolok ellen nem lehet egy percre sem elhinni, hogy nyertünk.
Amikor rendben volt a védekezésünk, akkor kézben tudtuk tartani a meccseket, gyors gólokat tudtunk szerezni. Viszont, amikor támadásban volt pár perc bizonytalanság, azt egyből kihasználták a spanyolok.
Ezen kell változtatnunk, hogy ne legyenek ilyen időszakok, és ne tudjanak erőre kapni ezekből.
"A szerdai meccs végén egy kicsit belebonyolódtunk a dolgokba. Nem igazán tudtunk mit kezdeni a nyitott védekezésükkel, nem találtuk a kulcsot a nagyon magasan védekező belső embereik ellen.
Ezt átnéztük, megvan a megoldás, még szombaton délelőtt egy kicsit gyakorolni fogjuk, szóval ezzel már nem fognak tudni meglepni bennünket
– mondta a szerdai találkozón Tatabányán 7 gólt szerző átlövő.
"Készültünk arra, hogy nem jó a visszarendeződésük, és lehet futni, készültünk arra is, hogy a zárt falukat átlövésekkel tudjuk megbontani, a nyitottra védekezésükre is készültünk, de azzal mégis tudtak némi zavart kelteni" - tette még hozzá a Fradi átlövője.
Voltak jó egyéni teljesítmények a mieinknél mindkét kapu előtt. Januriknak Kina és Szemerey Zsófi is hárított ziccereket (utóbbi 7-est is védett), a négy év szünet után a válogatottba visszatérő Hornyák Dóra jól illeszkedett be a védekezésbe, Vámos Petra és a beállók révén pedig több labdát is szereztünk, amiből egész jó hatékonysággal tudtunk gyors támadásokat vezetni. A meccs egy-két szakaszát leszámítva felállt fal ellen is jól támadtunk, különösen a hét gólt szerző átlövő, Szöllősi-Zácsik Szandra villogott, de Klujber Katrin is hét góllal zárt, és nem sokkal maradt el tőlük a két szélső, a jobb sarokban játszó Lukács Viktória (6 gól), valamint a balszélső, Márton Gréta (4 gól). És az újonc Kuczora Csenge is meglőtte első válogatott gólját!
A spanyoloktól hiányozott egy-két sztár, mint Carmen Martín, Nerea Pena vagy Alexandrina Barbosa, de 11-en ott voltak a tavalyi vb-n 4. helyen záró csapatból, és láthatóan egyáltalán nem vették félvállról a találkozót. Ha így lett volna, akkor ötgólos hátrányban vélhetően "elengedik" a meccset, de nem tették.
Ami biztos, hogy a spanyolok hazai pályán is nyerni akarnak, amivel letudnák a selejtezőket, hiszen biztossá válna a csoportelsőségük.
"Ha valamit akarunk szombaton, akkor szükség lesz olyan jó egyéni teljesítményekre, mint, amiket támadásban és védekezésben is láttunk - szögezte le a szövetségi kapitány. - A mi malmunkra hajthatja a vizet, hogy hiába profi sportolók, egy kicsit elkényelmesítheti őket, hogy szerdán idegenben nyertek, és esetleg úgy gondolják, hogy otthon könnyebb dolguk lesz.
A célunk, hogy ami működött szerdán, az működjön szombaton is, és hozzátegyük azt a pluszt, hogy ezúttal nyerni is tudunk. Kérdeztem a lányokat a hogyan továbbról, egyhangú álláspont volt, hogy győzni megyünk Spanyolországba.
Planéta Szimonetta szerint nem sokat fog számítani, hogy most éppen a spanyolok játszanak majd otthon.
"Attól függetlenül, hogy ők játszanak szombaton hazai pályán, mi is képesek lehetünk nyerni. Nincs vesztenivalónk, így kell felmennünk a pályára."
Nagyon fontos, hogy megmutassuk, nem véletlenül vezettünk szinte végig a hazai mérkőzésen. Azt a meccset mi rontottuk el, éppen ezért mondom azt, hogy igenis van esélyünk győzni szombaton.
És hát a lelkeknek is nagyon fontos lenne, hogy ki milyen állapotban megy vissza a klubjához, illetve, ha nyernénk, akkor a további két meccset, a portugálok és a szlovákok ellenit is sokkal felszabadultabban tudnánk lejátszani" - mondta Szöllősi-Zácsik Szandra.
Az is biztos, hogy a magyar csapat nem feltartott kézzel fog kifutni a pályára, pláne azok után, hogy Golovin Vlagyimir csapata megmutatta, fel tudja venni a harcot a spanyolokkal, és egyáltalán nincs számottevő különbség a két együttes között. És még jól emlékezhetünk a tokiói olimpia csoportmérkőzésére, amikor gyakorlatilag végig vezetve vertük meg Penáékat 29-25-re.
A magyar válogatott mérlege Spanyolország ellen: 24 mérkőzés, 12 győzelem, 6 döntetlen, 6 vereség
Tétmérkőzéseken: 15 mérkőzés, 9 győzelem, 4 döntetlen, 2 vereség
A legutóbbi 5 mérkőzés:
2021. július 31., Tokió, olimpiai csoportmérkőzés: Magyarország–Spanyolország 29-25 (14-11)
2019. december 1., Kumamoto, vb csoportmérkőzés: Magyarország–Spanyolország 29-25 (18-13)
2018. december 5., Montbéliard, Eb csoportmérkőzés: Magyarország–Spanyolország 32-26 (19-14)
2015. március 21., Érd, felkészülési mérkőzés: Magyarország–Spanyolország 25-25 (13-14)
2014. december 11., Győr, Eb csoportmérkőzés: Magyarország–Spanyolország 26-27 (13-13)
(Forrás: MKSZ)