Kiküldött munkatársunk, Lantos Gábor helyszíni jelentése a 26. női kézilabda-világbajnokságról, Göteborgból.
Sem Norvégiában, sem Dániában nem csendesedik az a cirkusz, amely a világbajnokság túlárazott jegyárai miatt keletkezett. A norvég szervezők az Angola elleni középdöntőre - egyszeri alkalommal - csökkentették a jegyek árát. Ekkor minden belépő 200 koronába (7000 forintba) került. Ennek meg is lett a hatása, mert a trondheimi Spektrum Arénában 6806 néző jelent meg (még ez sem jelentett telt házat, hiszen a csarnok teljes befogadóképessége 8960 fő.)
Ám az akciónak az Angola elleni meccs után vége lett, mert Szlovénia ellen már a régi, túlárazott módszerekkel árulták a belépőket.
Ennek meg is lett az eredménye, mert a szlovénokkal szembeni meccsen csak 5542 néző jelent meg.
A norvég válogatott játékosai most ezek miatt idegeskednek és ócsárolják saját szövetségüket. Maren Aardahl a Dagbladet című norvég lapnak azt mondta, hogy már a torna elején az alacsonyabb árakon adott jegyekkel kellett volna kampányolnia a szövetségnek.
Mi, játékosok azt akarjuk, hogy a szövetség intézkedjen és telt ház előtt játsszunk. Ha ehhez az kell, hogy csökkentsék a jegyek árát, tegyék meg ezt.
A norvég csapat másik játékosa, Camilla Herrem azt mondta: "A vb eddigi legfontosabb meccse jön vasárnap a franciák ellen. Azt akarom, hogy tele legyen a csarnok. Ha a szövetség vezetése azt látja, hogy nem jönnek ki az emberek, vigyék le a jegyek árát. Nincs más megoldás.
Mi azt szeretjük, ha telt ház előtt játszhatunk, ha végig hangzavar és élet van a teremben. Ez segíthet minket a győzelemre.
A norvég szövetség rövid közleményben úgy reagált, hogy nem csökkentik a jegyek árát.
Úgy döntöttünk, hogy a megtartjuk az eredeti árakat. Ragaszkodunk hozzá, és úgy érezzük, nagyon jó hangulatban mennek a meccsek. Kevesebben voltak a lelátón, mint Angola ellen, ez igaz. Elégedettek vagyunk azzal, ami történik.
Közben Dániában is újra előkerült a téma, különösen azok után, hogy a japán válogatott egy góllal legyőzte a társházigazdát. A B.T. című online lap sportoldalán "Óriási a vb-válság" címmel jelent meg egy cikk, amely azt boncolgatta, miért nem sikerült megtölteni a herningi csarnokot. A lehetséges 12.500 helyett 6700 néző látta a dán csapat döbbenetes vereségét. Dániában is több szurkoló bírálta a 300-700 dán korona közötti jegyárakat, de a dán szövetség - a norvéghoz hasonlóan - visszautasította ezeket a panaszokat.
Jan Kampmann, a vb szervezőbizottságának az elnöke azzal érvelt, hogy a rendezők egyetlen komoly bevételi forrása a jegyek eladásából ered, éppen ezért szó sem lehet semmiféle csökkentésről.
A skandináv országokban eddig teljesen szokatlan jelenséggel állunk szemben.
Az eddig itt megrendezett számtalan kézilabda világ- és Európa-bajnokság mindig átütő közönségsikert hozott. Az pedig korábban teljesen elképzelhetetlen volt, hogy Dánia, Svédország vagy Norvégia ne telt ház előtt játssza le a haza rendezésű meccseit.