Vágólapra másolva!
Szinte hihetetlen, de csak azért nem tudták meccs közben elvinni a rendőrök Finnország egyik legjobb jégkorongozóját, mert az edzője 45 percen át pályán tartotta őt, a szünetben meg elbújt az öltözőben. Egy most megjelent könyvben elképesztő sztorikról mesélnek a finn sportolók, azaz jégkorong más megvilágításban.

Ahhoz, hogy ezt a sztorit megértsük, tudni kell, hogy Finnországban a mai napig létezik a kötelező sorkatonai szolgálat. Minden egyes 18. évét betöltő férfi sorköteles lesz és ez alól az élsportolók sem kivételek. (A nők az északi országban önkéntes alapon jelentkezhetnek szolgálatra.) Két ismert hokis mesélt most nem mindennapi élményeiről, azaz a jégkorong és az ezt a sportágat űzők sincsnek biztonságban az északi országban.

jégkorong
Finn sorkatonák gyakorlat közben
Fotó: AFP 

Az 1992-es, prágai A-csoportos jégkorong-világbajnokság gólkirálya, Jarkko Varvio és az NHL-t is megjárt Tony Salmelainen is megküzdött a sorkatonasággal. 

Történetük egy most megjelent könyvben látott napvilágot. 

Tony Salmelainen 2008-ban került nagy bajba. Ekkor 27 éves volt. 2008. február 7-én a finn jégkorong-válogatott felkészülési meccset játszott Stockholmban a csehek ellen. 

Még zajlott a mérkőzés, amikor finn rendőrök jelentek meg a Hakametsä csarnok lelátóján.

Azért jöttek, hogy Tony Salmelainent letartóztassák és magukkal vigyék. Végül a rendőrök megvárták a meccs végét (a finnek 6-1-re nyertek és Tony Salmelainen 1 gólt, valamint 1 gólpasszt adott), majd ekkor fogták közre a játékost. A vád dezertálás volt. A játékos ekkor Oroszországban a Lokomotiv Jaroszlavlban hokizott és elfelejtette benyújtani a sorkatonai halasztási kérelmét a finn védelmi erőknek. Tony Salmelainennek ekkor még 2 és fél hónap volt hátra a sorkatonai szolgálatából. Korábban azt mondta a finn sorozóknak, hogy nagyon fáj a háta és erről orvosi papírjai is vannak.

Ha hív a sereg, a jégkorong sem ad felmentést

"Az volt a baj, hogy tényleg elfelejtettem ezt az egész katonai históriát" - mondta Tony Salmelainen. "Ráadásul tényleg volt papírom arról, hogy fáj a hátam, de ez azért kellett, hogy ne kelljen bevonulnom. 

Most képzeljék el, ha az orosz csapatnak ezzel állok elő. Le sem igazoltak volna. Ez a papír három évig adott mentességet, de aztán lejárt én meg elfelejtettem az egészet. 

Ezek után képzelhetik, mit éltem át, amikor megjelentek értem a rendőrök és dezertálással vádoltak" - mondta Tony Salmelainen.

Tony Salmelainenért a meccs közben jöttek a finn rendőrök. Jégkorong ide vagy oda, ha hív a sereg, menni kell
Fotó: AFP 

A rendőrség már a csehek elleni meccs közben le akarta tartóztatni Tony Salmelainent. A finnek szövetségi kapitánya nem tehetett mást, mint azt, hogy végig a jégen tartotta a hokist, aki a szünetben elbújt.

 Végül azonban nem úszta meg a dolgot és 45 nap felfüggesztett börtönbüntetést kapott. "Egy időben azt mondták rólam, hogy szándékosan nem akartam visszamenni a katonasághoz, de ez nem volt igaz" - mondta Tony Salmelainen. 

Jarkko Varvio története sem nélkülözte a meghökkentő elemeket. A finn válogatott tagjai az 1992-es prágai világbajnokság előtt Vierumäkiben edzőtáboroztak. Az egyik reggel egy telefax-üzenet érkezett meg az edzőtáborba. A faxon az állt, hogy a vb-re készülő csapatban egy katonai dezertőr van, Jarkko Varvio, aki ekkor 19 éves volt, tehát 1 éve már sorköteles. 

"Képzelhetik, mit éreztem, amikor megláttam ezt az üzenetet" - mesélte el Jarkko Varvio. "Ott voltam a világbajnokság előtt pár nappal, erre jöttek nekem ezzel a katonasággal. 

Ráadásul a prágai vb-n nagyon jól ment a játék. Az utolsó meccsen, a döntőben dőlt el, hogy nem leszünk világbajnokok, mert 5-2-re kikaptunk a svédektől. Ezzel ők nyerték meg a vb-t, mi meg ezüstérmesek lettünk."

Mindezek régi sztorik, de a helyzet ma is változatlan: Finnországban kötelező a sorkatonai szolgálat. Éppen ezért érdekes, hogy mi van azokkal a finn játékosokkal, akik például az NHL-ben játszanak? Ville Halonen alezredes szerint a külföldön élő finn sportolókkal úgy bánnak, mint a többi külföldön élő sorkatonával. Azaz nincs kivétel. 

"Ha a hadköteles nem kapott felmentést vagy halasztást a sorkatonai szolgálat alól, akkor a hadkötelezettségről szóló törvény alapján őket is keresni fogják" - mondta Halonen.

 Sok finn NHL-játékosnak még be kell fejeznie a katonai szolgálatát. 

A 27 éves Sebastian Aho vagy a 28 éves Miko Rantanen. Ebben az esetben a 29. év a kritikus: ha valaki addig nem lépett be a hadseregbe, akkor a 29. életévének betöltésekor mindenképpen el kell kezdenie a katonaságot.

A finn Aleksander Barkov úgy tűnik, megúszta a katonaságot
Fotó: AFP 

Kivételek persze itt is vannak. A Florida Panthers csapatkapitánya, a finn Aleksander Barkov már elmúlt 29 éves, mégsem kellett bevonulnia. Ő tehát úgy tűnik, megúszta a katonáskodást.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!