Ch. Gáll András helyszíni tudósítása Bangkokból
Új boksznagyhatalom nevét kell megtanulnunk itt Bangkokban, a 12. amatőr világbajnokságon: ha valaki nem jött volna még rá, Thaiföldről van szó. És most nem csupán a mindenkori házigazdát segítő számtalan körülmény magyarázza a délkelet-ázsiai ország versenyzőinek káprázatos menetelését: azt, hogy a legjobb nyolc közé a kilenc induló sportolójukból hét bejutott, ráadásul az esetek döntő többségében teljesen megérdemelten.
A magyarázat pofonegyszerű: évek óta kubai edzők irányítják a thai bokszot (a félreértések elkerülése végett, nem a thaibokszot, mert az másik sportág). A sydneyi olimpia befejezéséig Juan Fontanils dirigálta a thai válogatottat, ez a szakember a kubai sporthivatal, az INDER hivatalos kiküldöttje volt, a bér túlnyomó részét a kommunista állam nyelte le, s az edzőnek csak morzsákat juttatott abból a pénzből, amiért keservesen megdolgozott. Fontanilst mindenesetre hősként tisztelték Thaiföldön, miután két olimpiai arany (Wijan Polid és Somluck Kansing jóvoltából) jelezte munkássága sikerét.
Igen ám, de Sydney után az INDER már csak a korábbi bér tízszereséért (!) volt hajlandó kiengedni Fontanilst, és ezt a pénzt az ABAT, a Thai Amatőr Bokszszövetség már nem volt hajlandó kifizetni.
Sebaj, Fontanils helyett érkezett egy másik kubai, a tíz évvel ezelőtt Japánba disszidált Ismael Salas, és ő is pazar csapatot alakított ki. Olyan pazart, hogy a csütörtök esti negyeddöntőkben, az 51 kilóban Somjit Jongjohor, a legnépszerűbb thai (akinek állítólag 50 000 dollár üti a markát különféle szponzoroktól, ha aranyat nyer Bangkokban) szédületes meccsen 23-22-es pontozással megverte a kubai Gamboát!
De nekünk, magyaroknak is volt két versenyzőnk az esti negyeddöntőkben! Közülük először Kertész Henrik, a debreceni Pikoló Kaszinó 22 éves meglepetésembere lépett szorítóba a tádzsik Haszanov ellen. Sokáig jól mentek a dolgok, Kertész okosan kerülte a közelharcot, jól szurkált, de már ekkor sem vitte túlzásba az ütéseket. Ennek ellenére egypontos előnnyel kezdte a negyedik menetet, köszönhetően annak, hogy a német mérkőzésvezető egy alkalommal megintette a rengeteg tenyerest ütő üzbéget.
A negyedikben azonban elfogyott a hajdúsági fiú ereje, Haszanov egyszer padlóra is küldte, s végül jogosan, 17-13-as pontozással győzött. Kertész azonban így is pontszerző, egyike a kevés magyar pozitív meglepetésszerzőnek.
"Nem maradt erőm a negyedik menetre, sajnos, el is talált egy erős balhoroggal a tádzsik, amitől leültem. Nem volt azonban semmi bajom, gyorsan átszaladt rajtam az ütés, de már képtelen voltam újítani" - mondta Kertész, aki láthatóan könnyeivel küszködött, hiszen érezte, hogy nem extraklasszistól kapott ki, azaz lett volna esélye az éremre.