Vágólapra másolva!
A Magyar Sakkszövetségben csütörtökön délben tartották meg a torinói 32. férfi és 22. női sakkolimpia sajtótájékoztatóját. A férfi csapat elsőtáblása, Almási Zoltán, a női válogatott éltáblása Hoang Thanh Trang és a kétszeres olimpiai bajnok Mádl Ildikó mellett Lékó Péter is részt vett a tájékoztatón. Első számú sakkozónk hosszasan sorolta indokait, hogy miért nem vállalta az olimpiai szereplést. A jelenlevő újságírókat, a sakkrajongókat, a sportszerető közvéleményt aligha tudja meggyőzni döntéséről, hogy egyéni érdekeit miért helyezte előtérbe.

Nagy várakozás előzte meg és kitüntető érdeklődés kísérte a május 20. és június 4. között megrendezésre kerülő sakkolimpia sajtótájékoztatóját. Dr. Kunos Péter elnök bejelentette, amit a bennfentesek már hetek óta tudnak, hogy az esztendő legrangosabb viadalán férfiválogatottunk két legjobb sakkozóját is nélkülözni kénytelen. Polgár Judit második gyermekét várja, Lékó Péter pedig az előzetes megállapodás ellenére lemondta a válogatottságot.

Lékó Péter hosszasan sorolta indokait, első helyen említve, hogy Judit nélkül a válogatott már nem éremesélyes, s így már nem akkora szakmai kihívás a sakkolimpia. Nagymesterünk indokként hozta fel, hogy nincs jó formában, a hosszú versenysorozat kifárasztotta, gyengébb eredményei megviselték, pihenésre van szüksége, javítani kell a repertoárját, készülnie kell az esztendőben még ráváró egyéni versenyekre, a dortmundi szuperversenyre, a világbajnok-jelölti párosmérkőzésre, amelyet a török (egykori orosz-belga) Michail Gureviccsel vív majd. Nehezen birkózik meg a gyorsított játéktempóval, hogy csak 90 perc gondolkodási ideje van a partira (lépésenként 30 másodperc bonusszal), félti Élő-pontjait. Válaszolt a kérdésekre, önmagát ismételgette.

A férfiválogatottnak égető szüksége lenne egy jó eredményre, hiszen a 2002-es bledi ezüstérem egy 22 éves nehéz időszak után született meg, és a nagy sikert hármas balsiker követte, 20. hely a plovdi Eb-n, 31. a calviai sakkolimpián és 17. a göteborgi Eb-n. Aligha kétséges, hogy Lékóval a hetedik helyre besorolt csapatunknak reális esélye lett volna az első hatba kerülésre, nélküle csak 15. a válogatott a rajtlistán. Nehéz megérteni, hogy Judit távolmaradására miért azt a választ adta, hogy akkor ő sem játszik. Miért félti az Élő-pontjait, hiszen kitűnő ellenfelek egész sorával játszhat, pl. 2650-es mezőnyben mindössze nyolc játszmából 5 pontra lenne szüksége, hogy tartsa pontszámát.

A rivális csapatok a legerősebb összeállításukban szerepelnek. A sakkvilág legrangosabb viadalán Vlagyimir Kramnyik az olimpiai bajnoki cím visszahódítására készülő orosz együttes éltábláján, Viswanathan Anand vezeti az indiai együttest, Levon Aronyian az örmények "vezérevezőse", a címvédő ukránoknál Vaszilij Ivancsuk az éltáblás. Az angoloknál Michael Adams, az izraeli gárdánál Borisz Gelfand, a franciáknál Etienne Bacrot, a spanyoloknál Alekszej Shirov, az amerikaiaknál Gata Kamsky, hogy csak a legnevesebb résztvevőket említsük.

Ennek fényében is érthető, hogy visszafogottan nyilatkozott az esélyekről férfi csapatunk éltáblása, a hatszoros bajnok, hetedik sakkolimpiájára készülő Almási Zoltán, aki harmadszor elsőtáblás. A svájci rendszerből adódó buktatókra is felhívta a figyelmet, a hajrában a párosítás döntő lehet. Almási nagy kihívásnak érzi, hogy az első táblán kell játszania, felkészült a megméretésre.

Horváth József női válogatottunk kapitánya nagy örömmel tájékoztatta az újságírókat, hogy csapatunkat az ötödik helyre rangsorolták. Meglepőnek értékelte, hogy a négyszeres olimpiai bajnok kínai együttes csak hetedik a rajtlistán, legjobbjait nélkülözi. Lázár András, a Magyar Sakkszövetség elnökségének tagja, a PHDSZSZ elnöke vezeti majd a magyar delegációt, amely május 19-én utazik az olimpia színhelyére.

Verőci Zsuzsa

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!