Az előnevezés alapján 46 országból érkeznek versenyzők Debrecenbe, és a szervezőbizottság körülbelül 2000 személy akkreditálásával számol. Az első csapatok július 9-én futnak be. A küldöttségeket három szállodában helyezik el, s összesen 758 szobaigényt regisztráltak. A VIP-vendégek a Hotel Lyciumban szállnak meg. Az akkreditált résztvevők számára az Eb idején körjáratot üzemeltetnek, amely érinti az összes csapatszállást, a versenyhelyszínt, a központi éttermet illetve a melegítő pályát. A Hajdú Volán nyolc megkülönböztetett jelzéssel ellátott autóbusza húszpercenként közlekedik majd.
Az Európa-bajnokság rajtjának előestéjén látványos megnyitó ünnepségre invitálnak mindenkit Debrecen belvárosába, a Kossuth térre. A Debreceni Ifjúsági Fúvószenekar diktálta ritmusokra felvonulnak a résztvevő országok képviselői, a Haja Zsolt operaénekes által előadott Himnusz után Rábold Gusztáv, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke, majd az Európai Atlétikai Szövetség képviselője mond üdvözlőbeszédet. A színpadon a Hajdú Táncegyüttes és a Debreceni Népi Együttes következik, ők a Szeredás és a Bürkös együttes zenéjére táncolnak. Az Eb-t Kósa Lajos polgármester nyitja meg, ezt követően pedig a Desperado együttes zenéje melegíti be a közönséget a programzáró tűzijátékra.
Az Európa-bajnokságra megújul a Gyulai István Atlétikai Stadion futópályája. A rekortán pályaborítást gőzborotva technikával a legapróbb pórusokig megtisztítják, megmossák, így a kontinensbajnokság résztvevői minden szennyeződéstől mentes pályán bizonyíthatják tudásukat.
A Magyar Atlétikai Szövetség a hazai pálya előnyét kihasználva igyekszik valamennyi reményteljes versenyzőt elindítani, hiszen az ifjúsági korosztályt maguk mögött hagyó tehetségeknek az Eb kitűnő lehetőséget biztosít a nemzetközi rutinszerzésre. A szakvezetés negyven-ötven fős csapat indítását tervezi. A válogatott legnagyobb reménységeinek az ötezer méteren induló Bene Barnabás (Pécsi FK), a kalapácsvető Németh Kristóf, a súlylökésben és diszkoszvetésben egyaránt érdekelt Kürthy Lajos (Mohácsi TE), valamint a háromezres akadályfutó Minczér Albert (VEDAC) számítanak.