Minden, amit a Janics-ügyről tudni kell
A palánkai születésű Janics a Szerb Olimpiai Bizottság elnökével, Vlade Divaccal és a Szerb Kajak-kenu Szövetség elnökével, Mirko Nisoviccsal együtt tette meg a bejelentést.
"Hazatérek. Egy hónapon belül visszaköltözöm Szerbiába, és a zimonyi klubban fogok versenyezni" - mondta a 30 éves kajakos, akinek edzője a férje, Adrian Douchev lesz.
"Magyarországon mindent megadtak nekem. Amikor 2001-ben elmentem Szerbiából, nem voltak megfelelőek a feltételek az élsporthoz. Szerencsére az elmúlt időszakban azok az emberek kerültek a megfelelő pozíciókba, akik tudják, mi kell a csúcsteljesítményhez. Örülök, hogy visszatérhetek" - idézte Janicsot a szerb Beta hírügynökség.
Janics hozzátette: még egy ideig Szegeden készül, ezt követően azonban Bácskapalánkon folytatja. "Szeretném, hogy a visszatérésemmel Szerbia jó néhány éremmel gazdagodjon a jövőben. A riói olimpia ugyanakkor még messze van, de természetesen szeretnék részt venni az ötödik olimpiámon is."
Vlade Divac, a Szerb Olimpiai Bizottság elnöke elégedettségének adott hangot a magyar szövetséggel folyó tárgyalásokkal kapcsolatban.
"Magyarországi sportbarátainkkal nem volt nehéz megegyezni Natasa jövőjéről kapcsolatos kérdésekben. Sokat tettek érte, amikor itt senki sem segítette, ő pedig remek eredményeivel, a legjelentősebb versenyeken nyert több mint negyven éremmel, közöttük hat olimpiai éremmel, járult hozzá a világszerte nagy tiszteletnek örvendő magyar kajaksport hírnevének öregbítéséhez. Az olimpiai bizottság és a hazai szövetség a lehető legjobb feltételeket biztosítja Natasának, és reméljük, hogy az ő hazatérése nagy lendületet ad a szerb kajaknak. Ismétlem, az eddigi tárgyalások során a magyar szövetség semmilyen, így anyagi feltételhez sem kötötte Janics versenyzési jogának kiadatását" - idézte Divacot a Magyar Szó.
A Magyar Kajak-kenu Szövetség (MKKSZ) szerint még semmilyen megállapodás nem született, és ha a magyar szövetség nem adja áldását az ügyre, akkor a kajakos két évig nem versenyezhet más ország színeiben. Az MKKSZ főtitkára, Ábrahám Attila megerősítette: a magyar szövetség nagyságrendileg 150 ezer eurót kér a szerbektől Janicsért, aki a jövő héten Magyarországon is tart egy sajtótájékoztatót.
Amennyiben a kajakos megtartja a magyar állampolgárságát, 35. életéve után megkapja az olimpiai életjáradékot a magyar államtól.