A norvég Lasse Kjus 1999-es bravúrja óta először fordulhat elő, hogy egy síelő öt éremmel zárjon egy alpesisí-világbajnokságot. A nők közül erre még senki sem volt képes, Tina Maze lehet az első.
A szlovének világklasszisa eddig három számban indult az amerikai Beaver Creekben zajló alpesisí-világbajnokságon, előbb szuper-óriásműlesiklásban második lett, mindössze három századmásodperccel lemaradva az osztrák Anna Fenninger mögött, majd lesiklásban két századdal visszavágott vetélytársának. Hétfőn aztán a női szuperkombinációban sem talált legyőzőre, azaz az eddig megrendezett mindhárom számban dobogóra állt.
Szocsi kétszeres olimpiai bajnoka már azzal történelmet írt, hogy 31 évesen győzött, ezzel ugyanis a legidősebb női síelő lett, aki világbajnoki címet szerzett. "Tudom, hogy képes vagyok az öt éremre, tisztában voltam ezzel már a vébé előtt is. Természetesen ez motoszkál a fejemben" – mondta első vb-aranyérme után.
"Nem érzem magam öregnek egyáltalán. Persze az életkort tekintve én vagyok az egyik legidősebb, de még tele vagyok energiával. Még sohasem sérültem meg komolyabban, ez a legnagyobb sikerem. De most valóban szükségem van egy kis pihenésre” - mondta Maze.
Van esélye a további két számban is, csütörtökön óriás-műlesiklásban indul, amelyben 2011-ben világbajnok, 2014-ben olimpiai bajnok volt. Lesiklásban két vb-5. hely mellett akad négy Világkupa-futamgyőzelme is.
"Hogy mi motivál még? A dobogó utáni vágy, ez tartja bennem a lelket. A helyzet teljesen más, mint tavaly, amikor csak az olimpiára koncentráltam, semmi másra. Akkor megvalósítottam a vágyaimat, különben az egész szezonom ugrott volna. Nem vagyok olyan formában, mint a 2012-13-as szezonban, de úgy látszik, ez is elég ahhoz, hogy a csúcson legyek" – magyarázta, de hozzátette, az már nem biztos, hogy a következő, pjongcsangi olimpián elindul.
Maze 1983. május 2-án született a Windischgrätz család ősi birtokának számító Slovenj Gradec városában. Hároméves korában kezdett el síelni, és bár először a röplabda érdekelte, 1998 novemberében, 15 évesen már FIS-versenyen, 1999 januárjában pedig egy maribori Világkupa-viadalon debütált. 18 évesen ott volt a Salt Lake City-i olimpián, és óriás-műlesiklásban a 12. helyen zárt.
Az első Világkupa-versenyt 2002. október 26-án Söldenben nyerte óriás-műlesiklásban. Pályafutása során összesen 26 Világkupa-futamot nyert meg (4 lesiklás, 1 szuper-G, 14 óriás-műlesiklás, 4 szlalom, 3 szuperkombináció), összesen 75-ször állt dobogón.
Odahaza 2005-ben, 2010-ben, 2011-ben, 2013-ban és 2014-ben is az év sportolójának választották. Eddig két-két olimpiai aranya és ezüstje, illetve négy vb-aranya és öt vb-ezüstje van. Ő a legeredményesebb szlovén olimpikon – ugyanúgy négy érmet nyert eddig, mint Iztok Cop, de Sydney evezős olimpiai bajnoka csak egy aranyat, egy ezüstöt és két bronzot szerzett.
Azon hat női versenyző egyike – Anja Pärson, Lindsey Vonn, Pernilla Wiberg, Petra Kronberger és Janica Kostelic mellett –, aki mind az öt szakágban nyert Világkupa-versenyt, és egyike azon háromnak, aki egy szezonban tudta ezt megtenni.
Bár nem az a kitárulkozós típus – a szlovén Playboy magazinnak is csak interjút adott, nem vetkőzött –, három éve mégis az egész világ megismerhette a bugyiját. Egy Bad Kleinkirchheim-i verseny után a vetélytársak azzal vádolták meg, hogy olyan alsóneműt viselt, amely nem felel meg a szabványnak. A Nemzetközi Síszövetség előírása szerint ugyanis a versenyzők által viselt minden ruhadarab egy négyzetméterének másodpercenként 30 liter levegőt kell áteresztenie, a vádak szerint viszont az ő alsóneműje kevésbé ereszti át a levegőt, ezért Maze gyorsabban siklik a pályán.
"Biztos az a bajuk, hogy túl szexi az alsóneműm. Legközelebb anélkül versenyzek majd" – viccelt Maze, és a legközelebbi, Cortina d'Ampezzóban rendezett viadalon a dobogón állva váratlanul megmutatta a melltartóját, amelyen az állt: "Not your business", azaz "Semmi közötök hozzá!"
A nemzetközi szövetség egyébként bevizsgáltatta a kérdéses fehérneműt, és bár nem találta szabálytalannak, nem ajánlotta a viselését.
A 2013-as szezonban számtalan rekordot megdöntött. 24-szer állhatott Vk-dobogón (a csúcsot a férfiaknál Hermann Maier tartotta 22-vel, a nőknél Hanni Wenzel és Pernilla Wiberg 18-18-szor volt érmes), az első ötben 31-szer zárt (Maier és Wiberg csak 24-ig jutott).
Az első tíz versenyen addig Katja Seizinger gyűjtötte a legtöbb pontot (643), Maze 677-ig jutott, de a Világkupa-sorozat végén is elképesztő volt a fölénye: 1313-mal szerzett több pontot, mint a második helyezett német Maria Höfl-Riesch. Sőt, több pontja volt, mint Höfl-Riesch-nek és a harmadik Anna Fenningernek együtt. Óriás-műlesiklásban minden versenyen dobogós volt – erre csak a legendás Vreni Schneider volt képes 1989-ben.
Maze az osztrák határ közelében fekvő Crna na Koroskem városában él 16 évvel idősebb párjával, Andrea Massival, aki egyben az edzője is. Négy nyelven beszél, a szlovén mellett angolul, németül és olaszul. Hobbija a zene, az általános iskolában megtanult zongorázni, 2013-ban pedig megszületett az első dala "My way is my decision” címmel, amelyet egyik barátja, a szlovén Eros Ramazottiként emlegetett Matjaz Jelen neki írt.
"Olyan volt ez a dal, mint életem első nagy versenye. Óriási győzelem. Az első három nap alatt 400 ezren nézték meg az interneten. A kemény edzések mellett erre is szükségem volt, mert szeretem az életet, és szeretem élni az álmaimat. Ez ilyen egyszerű. És ha kapok egy kis plusz figyelmet, az ellen nincsen kifogásom."