A nagy presztízsű viadalt 2000-ig a Hoogovens Művek támogatta főszponzorként, majd a privatizáció után a brit Corus lett a fesztivál névadója, egyúttal főtámogatója. Hét éve aztán az indiai Tata Steel vette át a sakkozás kiemelt mecénásának szerepét. Ez persze mit sem változtat azon, hogy január elején a holland tengerparti városka két és fél hétig a sakk lázában ég, majd rövid pihenő után már a következő versenyre készül. Remek hangulatú a világhíres sakkfesztivál, amelynek minden évben mintegy kétezer résztvevője van, lévén az amatőröknek is számos versenyt rendeznek.
Mondják, hogy nem csodálatos!
Természetesen a 14 résztvevős szuperverseny áll az érdeklődés középpontjában, amely ezúttal 20-as kategóriájú, 2750 az Élő-átlaga.
Mindenki kedvence ki nem hagyná a tornát
A világranglista első tíz helyezettjéből hatan is elfogadták a meghívást, a világbajnok Magnus Carlsent tizennegyedszer látjuk Wijk aan Zee-ben versenyezni. A 27 éves világranglista-vezető fényes sikerekkel övezett pályafutása 2004-ben éppen a holland tengerparti városkában kezdődött meg. A „C" nagymesterversenyt
a 13 esztendős norvég titán 13-ból 10,5 pontos szenzációs eredménnyel nyerte meg.
Négy évvel később már a szuperversenyen diadalmaskodott, sikerét még négyszer ismételte meg, 2010-ben, 2013-ban, 2015-ben és 2016-ban is tornagyőztesként ünnepelhették, ötödik sikerével holtversenybe került az indiai Viswanathan Ananddal.
A holland sakkrajongók az ötszörös világbajnok játékát tizenhetedszer csodálhatják meg. Első tornagyőzelmét 1989-ben aratta, majd 1998-ban, 2003-ban, 2004-ben és 2006-ban győzött. Parádés eredménylistáján még öt második helyezés is szerepel (1996, 1999, 2000, 2001, 2005).
Carlsen szereti Wijk aan Zee-t, és az érzés kölcsönös:
Anand öt éve a 75. viadalon játszott utoljára, Szergej Karjakinnal holtversenyben harmadik volt.
Ha jó az idő, akkor jön Kramnyik is
Nagy visszatérő az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, hét év után fogadta el a meghívást. A világbajnok-jelölti döntő előtt fontosnak érezte, hogy riválisaival megmérkőzzön. Kramnyik 1998-ban játszott először a Hoogovens tornán, Ananddal osztotta az első hely dicsőségét. Egy évvel később Garri Kaszparov és Anand mögött harmadikként végzett. Egy évvel később a sikerét megismétlő
Kaszparov mögött holtversenyben második Anand és Lékó Péter társaságában.
2001-ben Vaszilij Ivancsukkal holtversenyben harmadik. Négy kevésbé sikeres fellépése után a következő dobogós helyezést 2010-ben érte el, a győztes Carlsentől fél ponttal elmaradva lett Alekszej Shirovval lett második.