Az UTE versenyzője az elismerést Sárfalvi Péter sportért felelős helyettes államtitkártól vehette át kedden este, a sportág évzáró gálavacsoráján.
Az ötszörös olimpiai bajnok a díjátadót követően elmondta, hogy idén jó volt úgy versenyezni, hogy nem voltak elvárások vele szemben, de jövőre ez már teljesen másképp lesz.
Ezek a díjak akkor fognak felértékelődni, amikor már leteszem a lapátot. Örülök a díjnak, mert rengeteg munka van benne, de el kell telnie tíz-húsz évnek, amikorra már igazán komoly értéke lesz"
– mondta Kozák Danuta az Origónak.
A gyermeke tavalyi születése után idén visszatérő ötszörös olimpiai bajnok úgy nyert a vébén három aranyat, az Eb-n pedig két aranyat és egy ezüstöt, hogy mindegyik érmet olimpiai számban szerezte, így kétség sem férhet ahhoz, hogy ő az év kajakozója.
„A visszatérés után elégedett voltam az edzésmunkámmal, de nem tudtam hol tartok a mezőnyben. Az első szegedi válogató vízválasztó volt (egyesben 200 és 500 méteren is győzött, majd párosban Kárász Annával is nyert 500 méteres távon – a szerk.), addig a sötétben tapogatóztunk.
Nagyon fontos év áll előttünk, hiszen jön a szegedi világbajnokság, és meg kell szereznünk az olimpiai kvótákat"
- tette hozzá Kozák Danuta, aki nem árulta el, hogy a szegedi világbajnokságban hány számban tervez elindulni, de zárszóként boldog karácsonyt kívánt mindenkinek.
Az esztendő legjobb gyorsasági kajakedzője címet Kozák Danuta trénere, egyben férje, Somogyi Béla érdemelte ki.
A női kenusoknál az összesen négy vb- és Eb-érmet (ebből egy ezüst olimpiai számban) szerzett Balla Virág lett az év legjobbja. A parasportolóknál Varga Katalint, illetve a vb-ezüstérmes Suba Róbertet választották meg 2018 legjobbjának, míg az év paraedzője címet az őket irányító Csamangó Attila és Győrfi Tamás kapta meg.
A maratoni szakágban az év legjobb kajakosa Kiszli Vanda, illetve Boros Adrián és Solti László lett, a kenusok közül pedig Dóczé Ádámot díjazták. A legjobb maratoni edző elismerést Kluka József vehette át.
A férfi kajakosoknál a király számban, 1000 egyesben Eb-ezüstérmes, a vébén negyedikként zárt Kopasz Bálint lett az év legjobbja, akit itthon 500 és 1000 méteren sem lehetett legyőzni, míg a férfi kenusoknál a magyar bajnokságon mindkét egyes számban magabiztosan diadalmaskodó Bodonyi András nyerte a díjat.
Szeretném kivívni a jogot, hogy elindulhassak a szegedi világbajnokságon, hatalmas dolog lenne a magyar szurkolótábor előtt indulni ezer méteren.
És persze szeretnék a dobogó legfelső fokára állni, de ehhez nagyon sok munkára lesz szükségem" – mondta Kopasz Bálint a díjátadó után.
Schmidt Gábor, a szövetség elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a magyar kajak-kenu sport elmúlt néhány évtizede igazi sikertörténet, ezért a gálán a hagyományoknak megfelelően nemcsak az idei esztendő legkiemelkedőbb eredményeit, hanem a világversenyeken 10, 20, 30, 40, 50 és 60 évvel ezelőtt érmes magyar versenyzők sikereit is felelevenítették, továbbá köszöntötték a 75. születésnapját a közelmúltban ünneplő Hesz Mihályt, Mexikóváros olimpiai bajnokát.
Az ünnepség keretében a szövetség legjelentősebb elismerését, az arany érdemrendet is kiosztották. Ezt az MKKSZ főtitkári posztját két évtizeden át betöltő Füleky András, Sziklenka Lászó mesteredző, valamint Kadler Gusztáv, a szövetség regionális működésért felelős alelnöke, a Graboplast Győr szakosztályelnöke vehette át.