Switzerland's Roger Federer (R) and Hungary's Marton Fucsovics look on after their men's singles match on day seven of the Australian Open tennis tournament in Melbourne on January 26, 2020. (Photo by DAVID GRAY / AFP) / IMAGE RESTRICTED TO EDITORIAL USE - STRICTLY NO COMMERCIAL USE
Vágólapra másolva!
A magyar tenisz a koronavírus-járvány miatt elveszítette két legfontosabb nemzetközi versenyét, amelyet idehaza rendeztünk volna meg. Az egyik a Federation Kupa világdöntője lett volna. Már a teljes salakszezon törlésre került a legnépszerűbb és legsokoldalúbb egyéni sportágban, az olimpia évében. A Roland Garrost áthelyezték a versenynaptárban, de ez csak újabb kérdéseket vetett fel. A teniszezők anyagi helyzetét is megnehezítheti a kimaradó három hónap.
2020. március 19-én úgy áll a helyzet, hogy június 7-ig egyetlen versenyt sem rendeznek a teniszezőknek. Ez azt jelenti, hogy
a magyar tenisz két legfontosabb nemzetközi eseményét egy tollvonással elveszítette.
Az eredetileg április 18. és 26. közötti időpontra kiírt Hungarian Open, valamint a következő három évre megszerzett - női csapat-világbajnoksággal felérő - Fed Cup Finals (április 13-20.) is a koronavírus-járvány áldozata lett.
Nagyon sajnálom, hogy a Magyar Tenisz Szövetség egymás után elvesztette a két legjelentősebb nemzetközi versenyét az idén, de az egészség és a megelőzés mindennél előbbre való. Bízunk abban, hogy a megfelelő intézkedésekkel a vírus vissza fog szorulni, és nemsokára újra szurkolhatunk kedvenceinknek a pályán
- mondta Juhász Gábor a Hungarian Open versenyigazgatója a 250-es besorolású torna hivatalos oldalán.
A fentebb említett intervallumba számos, a budapesti viadaloknál sokkal nagyobb hagyományokkal és díjazással bíró versenyek is beleesnek. A csak az „ötödik számú Grand Slam-tornaként emlegetett Indian Wells-i Masters, valamint a Miami Open lettek volna március fő attrakciói. Ezután a teniszezők Floridából utaztak volna át Európába a nagyjából két és fél hónapos salakszezonra.
Már biztos, hogy a férfiaknál elmarad a monte-carlói, a római és a madridi torna is, vagyis a két amerikaival együtt az év első öt Masters versenyének is búcsút inthetünk.
Budapesttel egy héten rendezték volna a barcelonai 500-as megmérettetést. A nőknél a legrangosabb törölt viadalok Charleston, Róma, Madrid és Stuttgart. Utóbbi azért lehet fájó a hölgyek számára, mert a győztes a pénzdíj és a pontok mellett egy vadiúj Porschét is hazavihet minden évben.
Pénzek, számok, tornák
A férfiaknál az úgynevezett Masters versenyek a Grand Slam tornák, valamint az év végi világbajnokság utáni legértékesebbek a sorban. Itt a legnagyobb a pénzdíjazás, és itt lehet a legtöbb világranglista-pontot gyűjteni, szám szerint 1000-et. Minden évben kilenc Masters van, alattuk 13 darab 500-as torna, még egy szinttel lentebb pedig 38 darab - a budapestihez hasonlóan - 250-es besorolású torna. A nőknél a négy Grand Slam és a világbajnokság után négy Premier Mandatory és öt Premier 5 következik, ez az összesen kilenc torna a férfi Mastersekkel egyenértékű. Alattuk jön 12 „mezei" Premier torna, legalul pedig 30 International.
Ez eddig a salakszezon kétharmada. Ami rosszabb hír lehet Rafael Nadalnak, a borítás uralkodójának, hogy kedd este
a Roland Garros is bejelentette, hogy május 25-június 7. helyett szeptember 20. és október 4. között fogják megrendezni
a salakos Grand Slamet. Ezzel már a harmadik harmada sem úgy alakul a teniszév ezen periódusának, ahogy optimális esetben megszokhattuk.
Első körben a nőknél csak május 2-ig, a férfiaknál csak április 26-ig halasztották el a versenyeket. Szerdán jelentették be, hogy a május eleji-közepi madridi (Masters, ill. Premier Mandatory) és római (Masters, ill. Premier 5) versenyek sem lesznek megrendezve 2020-ban. Két racionális ok miatt került sor a törlésre.
A koronavírus európai központjai pont az a Spanyolország és Olaszország, amelynek a fővárosaiban rendezték volna az említett tornákat.
A másik pedig egy olyan ok, ami a teniszt a világ egyik legnépszerűbb és legkompetitívebb sportjává teszi. Talán a labdarúgás és a kosárlabda mellett a tenisz az a sport, amit a világon a legtöbb helyen magas színvonalon űznek Kanadától Argentínáig, az Egyesült Királyságtól Ausztráliáig, stb.
A női világranglista első száz helyezettje 33 ország teniszezőiből áll össze. Ugyanez a szám a férfiaknál 37. Míg a hölgyeknél Dél-Amerika egyáltalán nem képviselteti magát, és Afrika is csak az északi részen található Tunéziával, addig a férfiaknál már szép számmal találhatóak argentin, brazil, bolíviai, dél-afrikai teniszezők is.
Egy-egy versenyre a világ minden pontjáról érkeznek tehát rajongók, hogy buzdítsák kedvenceiket, ami szintén könnyű utat ad egy járvány terjedésének.
A legjobb százban három magyar teniszező is található, így őket is erőteljesen érinti a kialakult szituáció.
Egy nagyon speciális helyzet, ami most fennáll, az edzőimmel leültünk, és átbeszéltük a továbbiakat, illetve próbáltuk megtervezni a következő pár hetet. Nem volt egyszerű, a következő egy-két hétben próbálunk egy kicsit lazábban szinten tartani, és utána egy három-négyhetes kemény felkészülést fogunk elvégezni. Nehéz lesz utazgatni, nehéz lesz partnereket találni, lehet, hogy be fognak zárni a teniszklubok is. Nehéz lesz megtervezni ezt a pár hetet
- mondta a Digi Sportnak a világranglista-83. Fucsovics.
Ha lesz olimpia 2020 nyarán, akkor az illetékeseknek újra kell gondolni, hogy mi alapján osztják ki a kvótákat.
Egyéniben a június 8-i világranglista legjobb 56-56 helyezettje utazhatna. Mivel egy-egy nemzetből maximum négy játékos indulhat, ezért hátrábbról is be lehet kerülni a mezőnybe.
Azonban mivel a kiírt időpontig az összes tornát törölték, így ez nem lenne célravezető. Ha nem lenne az, mi alapján döntik el, ki utazhat Tokióba? Az egyik változat, hogy az Indian Wells-i hét előtti állás szerint osztanák ki a kvótákat. Ez magyar szempontból a lehető legrosszabb lenne, ugyanis a férfiaknál Balázs Attila a 76., Fucsovics Márton a 84., a nőknél Babos Tímea a 100. helyen áll jelenleg.
Minden nap kapok tájékoztatást az ATP-től, de még mindig azt írják, hogy tárgyalás alatt van ez a dolog. Szerintem az lenne a legjobb, ha valamilyen módon befagyasztanák a ranglistát, és senki nem veszítene a pontjából
– vélekedik Fucsovics a kialakult helyzetről.
Szerintünk jobb lenne - már ha megtartják az olimpiát -, ha a július 20-i állás szerint hirdetnék ki a mezőnyt. Amíg pedig nem folytatódnak a versenyek, befagyasztanák a pontokat, másképp az olyan salakspecialisták, mint amilyen Nadal, nagy hátrányba kerülnének például Roger Federerhez képest, aki 2019-ből egyetlen pontot sem véd erről a borításról.
Gazdasági oldaláról vizsgálva a dolgokat kiderül, hogy
a teniszezők anyagilag is megszenvedhetik a jelenlegi helyzetet.
Nem a legjobbakra gondolunk, akiknek a bevételeinek csak elenyésző részét adják a pénzdíjak. Nadal, Djokovics és Federer busásan megélnének életük végéig a sportszergyártóktól és szponzoraiktól kapott dollármilliókból is.
Az eddig elhalasztott tornákon összesen 80 millió dollárnyi pénzdíjazástól estek el a játékosok
– a két nem közötti tizennégymilliós egyenlőtlenség egy másik írás témája lenne (női tornák: 33 millió, férfi pénzdíjak: 47 millió). Federerék tehát lábon kihordják ezt a kiesést, viszont ugyanez nem mondható el a ranglista 50. helyénél hátrább lévőkről, akiknek minden pénz számít, hogy bent tudjanak maradni a körforgásban.
A törölt versenyek pótlására a sűrű versenynaptár miatt nincs lehetőség.
Ez alól kivételt jelent a Roland Garros, ami mivel Grand Slam-torna, így nem az ATP és a WTA a szervezőik. Ezért volt lehetőségük egy héttel a US Open után betenni magukat a naptárba.
Ahogyan a Garros szervezőbizottságának elnöke, Bernard Giudicelli is elmondta, ez egy példátlan eset a tenisz történetében. A francia sportvezető arról nem tett említést interjújában, hogy miként szeretné kárpótolni annak a négy női és hat férfi versenynek a rendezőit, akiket ha vis maior helyzetből ugyan, de mégis kitúr a szeptember 20. és október 4. közötti két hétről a versenynaptárból...
Amelyik torna szintén kedvező elbírálásban részesülhet még, az a budapesti Fed Cup Finals lehet. Köszönhetően annak, hogy a női versenynaptár három héttel rövidebb, mint a férfi, így a november 2. és 8. között Sencsenben megrendezésre kerülő év végi világbajnokság után Budapesten zárhatnák az évet a legjobb női játékosok.
timeababos (@timeababos) által megosztott bejegyzés,
A folytatásig pedig Babos Tímeához, Coco Gauffhoz és Serena Williamshez hasonlóan lehet várni, hogy folytatódjon a szezon. Egyesek az edzéseket bokszolással, olvasással, mások sminkeléssel vagy háziállatukkal dobják fel. Ha minden jól alakul, akkor a június 8-án kezdődő füves pályás idényre minden visszatér a régi kerékvágásba.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!