Nem voltam én senki az életében, de egyetlen nap, 2004. augusztus 19. összekovácsolt minket. Igaly Diána akkor lett olimpiai bajnok. A sors úgy hozta, hogy nekem jutott a feladat: krónikása lehettem a diadalának, élőben közvetíthettem a sporttörténeti döntő minden pillanatát. Kicsit rádiótörténeti jelentőséggel is bírt az a szűk óra, mert sportlövészetről annyit egyszerre még soha nem adott a Magyar Rádió – ezt persze most csak azért érdekes felidézni, mert kicsit addig is elterelem a gondolataimat a lényegről.
Sportriporterként az ember nem válogat, közvetít mindent, amivel megbízzák. Örül, lelkesedik a magyar sikernek és együtt bánkódik a hallgatóval, a sportolóval, ha elmaradt a várt eredmény. Érzelmileg azért teljesen más egy olyan olimpikon küzdelméről, versenyzéséről, győzelméről közvetíteni, aki közelebb áll hozzám. Az egész sokkal személyesebb, szenvedélyesebb és ettől - reményeim szerint - hitelesebb. Bízom benne, később kiderül, ezt miért írtam.
Nem vagyok rá büszke, de 2004. augusztus 19. előtt soha nem jártam koronglövő-versenyen. Tudósítottam más fegyvernemek bajnokságairól olimpián és hazai viadalon, de a skeet valahogy kimaradt. Érdekes, de ez egy pillanatig nem zavart abban, hogy jókat beszélgessek Igaly Diával – írhattam volna azt is, hogy interjúkat készítsek vele a rádiónak. Úgynevezett hálás, riporteri szempontból könnyű interjúalanynak számított. Őszintén, természetesen mondta ki, amit gondol, amit érez, szinte vágni sem kellett. Soha nem bántott, nem támadott senkit. A hangjából, a mosolyából áradt a szeretet, a pozitív energia.
A lövészet technikai sport és ugyanakkor az idegek harca. Mindkettőhöz különleges érzék, tehetség kell és a csúcshoz sokszor az is kevés. Igaly Dia tudta ezt, de szerencsére azt is, hogy a sportoló, a bajnok az első kudarc után soha nem adja fel. Járt a csúcson, tudta, milyen csodálatos érzés valamiben a legjobbnak lenni, de igazán az emberek szeretete éltette.
Athén előtt talán nem is láttam fegyverrel a kezében, pedig már olimpiai bronzérmes és sokszoros világbajnok, ahogy most írták a magyar sportlövészet királynője volt. Na, ez, ami nekem soha nem jutott eszembe róla. A nőt láttam, aki egyszerre volt különleges, kivételes és hétköznapi, egy a sok millió édesanya közül. Értekezhetnék arról, hogy micsoda disszonancia a fegyver és a fakanál, ha egy nő kezében mindkettő jól áll, ráadásul a fegyverrel úgy bánik, mint senki más a világon – fakanállal nem tudom, mekkora sikereket ért el, de ismeretlenül inkább néztem volna sikeres séfnek, mint egy tekintélyes puska mesterének. Az ő esetében teljesen értelmetlen a fegyver és a fakanál ellentmondásáról okoskodni, mert pont ebben rejlik Igaly Dia egyedisége, egyszerűsége – a szó legnemesebb értelmében. Egyszerre volt szelíd és szenvedélyes, szárnyalni képes és a földön mindig két lábbal álló, pörgős és nyugodt. A folyamatosan változó világban egy biztos pont, ahogy ő fogalmazott egyszer, az embereket szerető emberke, aki ugyan az az ember maradt az utolsó pillanatig, aki a pályafutása elején volt.
Nem emlékszem már pontosan, mikor kötöttük azt a fogadást, hogy ha olimpiai bajnok lesz Athénban, akkor csinál egy guruló átfordulást előre. Magyarul: bukfencet. Elképesztő nagyot versenyzett a Markopoulo Lövészpályán 2004. augusztus 19-én. Az alapverseny első sorozatában ugyan elhibázott két korongot, de a következő ötvenből csak egyet és a döntőben hibátlanul lőtt. Extázisba kerültem, álmomban nem gondoltam, hogy egy lövészverseny ezt képes kihozni belőlem. Talán ennek tudható be, hogy a végén arra bíztattam mindenkit a közvetítésben, hogy járjuk el a Dia-táncot, egyébként meg Dia, Dia Hungária. Aztán rohantam le a kommentátor-állásból hozzá és ott, az interjú közben megcsinálta azt a bizonyos bukfencet. Természetesen, mosolyogva.
Amikor péntek reggel meghallottam a borzalmas hírt legszívesebben egész nap csak hallgattam és meditáltam volna. Le akartam írni százszor, ezerszer, hogy már megint elment egy jó ember és ez mennyire igazságtalan. Nehezen szántam rá magam a nyilvános emlékezésre, de beláttam, az én felelősségem is, hogy Igaly Diána nagyságának története, tanításai, öröksége minél több emberhez eljusson. Ráadásul így azt is érezhetem, mégsem ment el.