Az ötkarikás játékokon férfi kardban a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron, valamint Szatmári András, Decsi Tamás (egyéni és csapat) és Gémesi Csanád (csapat) képviseli a magyar színeket, és az olimpia ötödik napján, szerda hajnalban és dél körül fognak pástra lépni Tokióban.
A magyar férfi kardválogatott negyedik lett a márciusban rendezett luxemburgi világkupán, ezzel biztosította helyét a tokiói olimpián. A magyar válogatott a világranglista második helyéről várta a tokiói olimpiát, és a közelmúlt biztató jelei közé tartozik, hogy a 2016-os riói csapat-világbajnokság óta valamennyi világbajnokságról éremmel térhetett haza.
A Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron összeállítású kardcsapat
a legjobb négy közé kerülésért az Egyesült Államok csapatával találkozhat a negyeddöntőben.
Az olimpiai ezüstérmes Deryl Homerre és a világranglistát korábban vezető Eli Dershwitzre épülő amerikai csapat nehéz ellenfélnek ígérkezik, de a korábbi összecsapások alapján magabiztosan várhatják őket a magyar kardozók. Magyarország és az Egyesült Államok korábban kilencszer találkozott egymással különböző Világkupákon,
és a magyar csapat egyetlenegyszer sem szenvedett vereséget.
Emellett nem szabad elfeledkezni Dél-Korea kardcsapatáról sem, akik ellen a magyar csapat 2019-es budapesti vb-n hatalmas csata után, erősen vitatott körülmények között szoros meccsen kapott ki a döntőben.A márciusban rendezett budapesti kard Világkupán a harmadik helyet Dél-Korea ellen szerezték meg a mieink. Így hiába az olimpia talán legnagyobb favoritja a Oh Szanguk, Gu Bongil, Kim Junghvan, Kim Junho összetételű koreai csapat, ők sem legyőzhetetlenek.
Ahhoz, hogy nyerjünk, minden valószínűség szerint Koreát kell, hogy legyőzzük a döntőben, én ugyanis őket várom oda a felső ágról. Persze, addig két, nagyon nehéz meccset kell lehoznunk. Tudjuk, hogy az amerikaiak sem feltett kézzel érkeznek, az elmúlt két olimpiai győzelem adhat nekik hitet a harmadikhoz. Mi azonban nem a múlttal foglalkozunk, hanem az elvégzett munkában bízunk. Jobbak vagyunk az amerikaiaknál, de csöppet sem vehetjük lazán azt a meccset, szűk háromnegyed óra alatt dől majd el minden
– mondta el az olimpia előtt Decsi András, a válogatott vezetőedzője. A magyar csapat edzője kiemelte: nem szabad, hogy bármi megzavarja őket az olimpia alatt, csak a végcélra kell koncentrálniuk a játékok alatt. A szintén esélyes olaszokkal kapcsolatban is ezt hangsúlyozta a szakvezető:
Az olaszokkal nagyon jól ismerjük egymást, nem hiszem, hogy bármelyik fél meg tudná lepni a másikat. Inkább itt is fejben dőlnek majd el a dolgok. Ebben kell jobbak legyünk, mert vívótudásban simán felvesszük velük a versenyt
– zárta le mondandóját Decsi András.
Az olimpia negyedik napján a kardcsapaton kívül immár a világ legjobb úszói között emelkedett Milák Kristófért érdemes majd szurkolni a magyaroknak, aki, ha jól teljesít, szerdán 03:30-kor kezdődő 200 méteres pillangó úszószámban szerezhet érmet. A magyar úszó májusban közel négy testhossznyi előnnyel, 1:51.10-es idővel nyert aranyérmet a budapesti vizes Európa-bajnokság 200 méter pillangó versenyszámában. Milák Kristóf tavaly még azt nyilatkozta, hogy nagyon kimerítő volt számára a felkészülés, és sokszor próbált elvonulni picit.
A férfi kétszáz pillangó az a szám, amelyben a legjobbak az esélyeink: Milák Kristóf csak akkor nem nyeri meg, ha valaki mérget tesz az ennivalójába
– nyilatkozta korábban Sós Csaba szövetségi kapitány.
Milák legnagyobb ellenfele a kétszeres olimpiai- és hétszeres világbajnok amerikai úszó, Caeleb Dressel lehet, aki le tudott menni ötven másodperc alá száz pillangón. Erre korábban csak az amerikai Michael Phelps és a szerb Milorad Csavics volt képes. Milák Kristfóf két aranyat szerzett száz és kétszáz pillangón a budapest Európa-bajnokságon kiváló időeredményekkel, de az úszó megpróbál nem foglalkozni az előzményekkel az olimpia előtt.
Csak a saját magammal szemben támasztott elvárások fontosak, és elárulom, én sokkal magasabbra tettem a lécet, mint bárki más. Úgyhogy éppen elég, ha erre figyelek, ha a saját kis démonaimmal megküzdök, azt meg nem bánom, hogy harcolnom kell magammal is, mert csak ez visz előre.
– mondta el korábban Milák Kristóf.
Az olimpia hatodik napján, július 29-én, csütörtökön 12.30-kor a magyar női kézilabda-válogatott a címvédő orosz válogatott ellen fog pályára lépni a tokiói olimpián. A válogatott a 2008-as pekingi negyedik helyezést követően jutott ki ismét az ötkarikás játékokra, amelyen az idei lesz a hetedik szereplése. Az ötödiknél rosszabb helyen soha nem végzett, legjobb eredménye pedig a 2000-ben, Sydneyben szerzett ezüstérem volt. A női kézilabda-válogatottnál Elek Gábor szövetségi kapitány munkáját segítő Danyi Gábor szerint
az egység Japánban is nagy fegyvere lehet a magyar csapatnak az elit válogatottak elleni harcban.
Úgy gondolom, a sok-sok erős csapatból a francia válogatott kiemelkedik, de az oroszok, a svédek vagy a spanyolok közül is bárki elérheti a dobogót. Már ez is önmagáért beszél, milyen csoportba kerültünk
- mondta el az olimpia előtt Danyi Gábor. Az oroszok elleni győzelmi esélyeket ronthatja,
hogy Kovacsics Anikó és Szöllősi-Zácsik Szandra vállsérülése után visszatérhet-e a csapatba.
Kérdéses az is, hogy a két játékos milyen formában tudja majd végigjátszani az olimpiai tornát. Az is elképzelhető, hogy a két rutinos játékos kevesebb játékpercet fog kapni a franciák vagy a brazilok ellen az oroszok elleni meccs előtt.
Az oroszok egyik legjobbja, Anna Vjahirjeva nagyon kevés meccset játszott a hátsérülése miatt, de 2019-es szezonban a legjobb európai játékosnak választott átlövőre nagyon kell majd figyelnie a magyar játékosoknak, mivel minden támadás tőle indul. Alekszej Alekszejevnek, aki a legutóbbi Eb közben vette át az orosz csapat irányítását Ambros Martíntól, kiváló játékosai vannak a szélső posztokon (Kuznyecova, Manaharova, Fomina) is.
A tokiói olimpia hetedik napján a női sportlövészek versenyében péntek hajnali 2 órakor Major Veronikára érdemes figyelni és szurkolni. A magyar sportoló tavaly februárban döntős világcsúccsal megnyerte a női sportpisztolyosok versenyét az Újdelhiben zajló sportlövő-világkupán, és ezzel szerzett kvótát a tokiói olimpiára. Sőt, Major Veronika pár nappal később már a női légpisztolyos számban is hatalmas előnnyel diadalmaskodott a tavaly februárban rendezett sportlövő-világkupán. Major eredményéről mindent elmond,
hogy a szerb Zorana Arunovic világcsúcsától (246,9 kör) kevéssel maradt csak el, ám a férfiak döntős rekordjánál 1,5 körrel jobbat produkált.
Az olimpia nyolcadik napján, július 31-én szombat hajnalban és délben a női kardcsapatra vetülhet leginkább a reflektorfény,
mivel a legfiatalabb olimpiai fegyvernemben először jutott ki magyar válogatott az olimpiai csapatversenyre.
Sőt, világbajnokságról sincs még aranyérme magyar női kardozónak. A magyar női kardválogatott negyeddöntőbe jutott a márciusi budapesti Világkupaversenyen, és ezzel eldőlt, hogy a magyar csapat indulhat a tokiói olimpián. Az egyéni világranglistán Márton Anna az ötödik, Pusztai Liza a hetedik helyről vág majd neki az olimpiának. Ha csapatban mindkét klasszisunk odateszi magát, ráadásul a társakat már többször remekül kiegészítő Katona Renáta is remek formát fog hozni, akkor akár merészebb álmokat is szövögethet a női kardcsapat.
A Battai Sugár, Katona Renáta, Márton Anna, Pusztai Liza összeállítású magyar csapat a világranglistás besorolás rendjének megfelelően Koreával találkozik a négy közé kerülésért.
A két csapatot egyetlen hely választja el a világranglistán, ám ők állnak előrébb, és nálunk jóval eredményesebb múlttal rendelkeznek.
A 33 esztendős Kim Jijeon a 2012-es londoni olimpián egyéni aranyérmet nyert, és most is a világranglista élmezőnyéhez tartozik (8. hely). Három csapattársa Jun Jiszu (14.), Csoj Szujeon (25.) és Szeo Jijeon (27.). A legfiatalabb koreai is 28 esztendős, azaz 2 évvel idősebb, mint a legkorosabb magyar versenyzőnk. A magyar csapat edzője, Gárdos Gábor pozítivan tekint a koreaiak ellen párharc elé.
Valamivel talán esélyesebbek a negyeddöntőben a koreaiak, de egyáltalán nem tartanám azt sem meglepetésnek, ha mi nyernénk, és ezen dolgozunk mostanság egyfolytában. Mivel mi érkezünk alulról, azaz a világranglista 5-8. helyéről, egyáltalán nem gondolom rossznak az águnkat. Meg egyébként is: nekünk azzal kell foglalkozzunk, hogy mindenki kihozza magából a legjobb tudását
– mondta el Gárdos Gábor. Battai Sugár Katinka a magyar női kardcsapat legfiatalabb tagjaként léphet pástra a tokiói olimpián. Sajnos a magyar csapatot több sérülés és betegség hátráltatta a magyar csapatot az olimpiát megelőző időszakban. Márton Anna térdszalagszakadást szenvedett, Pusztai Liza sérült és beteg is volt, Katona Renáta átesett a koronavíruson, Battai Sugár Katina pedig mononukleózist kapott. Gárdos Gábor ennek ellenére bízik benne, hogy 2021-ben sporttörténelmet írnak, és megszerzik a szakág első olimpiai érmét.
Az olimpia nyolcadik napján a magyar női kézisekre egy nehéz, de nem megoldhatatlan feladat vár. A magyar csapat 12.30-kor játssza a Spanyolország elleni meccsét, és ha sikerül ráerőltetni az akaratát az ellenfélre, akkor akár meg is lepheti a spanyol válogatottat.