A Tatabányán megrendezett párharc pénteki nyitónapján előbb Piros Zsombor meglepetésgyőzelmet ért el Benjamin Bonzi ellen, majd Fucsovics Márton két szettben kikapott a szenzációsan teniszező Ugo Humbert-től, így 1-1-es állásról folytatódott az összecsapás. Piros sikere a szurkolókat láthatóan lenyűgözte, hiszen a több ezer néző közül szombat délelőtt
rengetegen magyaros arcfestéssel álltak sorban a büfék előtt, és főként a tegnapi magyar győzelem állt a beszélgetések középpontjában.
Szombaton először egy páros mérkőzésre került sor déltől, ahol magyar oldalon
Nagy Zoltán szövetségi kapitány a tavalyi selejtezőben az ausztrálok ellen óriási bravúrt végrehajtó Marozsán-Valkusz kettősnek szavazott bizalmat.
Az ellenfél azonban még az ottaninál is nehezebbnek tűnt, hiszen a világ egyik legjobb párosjátékosa, a korábbi világelső, világbajnok és minden Grand Slam-tornán legalább egyszer diadalmaskodó Nicolas Mahut is ott volt a háló túloldalán. Mellette az elmúlt négy Davis-kupa-meccsen is Mahut partnereként szereplő, az Australian Openen negyeddöntőig jutó Arthur Rinderknech képviselte a franciákat.
Az összeszokottság a meccs legelején látszódott az ellenfélnél, hiszen Rinderknech jó adogatásai mellett partnere hálónál nyújtott teljesítményével semmire hozták a franciák az első játékot, de Marozsán szervagémje sem hozott fogadópontot.
Mahut adogatásánál aztán Marozsán ütött egy vonalat, ami megzavarta a franciákat, és egy kettős hiba után két röptét is elrontottak, így brékelni tudott a magyar kettős,
amit Valkusz a következő játékban meg is erősített. Sőt, a magyar páros folytatta remeklését, hiszen mindketten ütöttek egy nagyszerű nyerőt, ám jó szervákkal Rinderknech bréklabdáról megfordította az ötödik játékot.
Ez sem törte meg Marozsánékat, akik egy ásszal és Valkusz bravúros röptéivel újabb könnyed adogatójátékot tudtak maguk mögött, így 4-2-re vezettek. A túloldalon Mahut továbbra is bizonytalan volt a szervái során, és hiába szerzett két pontot 0-40 után, Valkusz hálón megpattanó labdájával dupla brékelőnybe került a hazai páros. Az idősebbik magyar játékos új labdákkal adogathatott az első játszmáért, és
a második játszmalabdát egy – a teljes szett során mutatott fantasztikus első szervákhoz méltóan – ásszal kihasználva lecsendesítette a néhány tucatnyi vendégdrukkert. Mindössze 28 perc után tehát 6-2-vel meglett az első szett.
A második játszma ugyanúgy egy semmire hozott Rinderknech-adogatójátékkal kezdődött, mint az első, majd Marozsán is tudta hozni a szerváját nagyobb gond nélkül.
Mahut-n látni lehetett, hogy nagyon felpaprikázta az első szettben nyújtott gyenge teljesítménye,
és tőle addig nem látott szép ütésekkel először tudta megnyerni a szervagémjét, de ezután Valkusz folytatta a gyakorlatilag hibátlan játékát, így az első kör után 2-2 volt az állás.
Rinderknech következett, és 15-40-nél minden addiginál hangosabbá vált a közönség, de a franciák összeszedték minden rutinjukat és elsősorban a jó adogatások miatt megfordították a meccs leghosszabb játékát.
Marozsán adogatásánál 30-30-nál aztán a székbíró is főszerepet kapott:
Valkusz vetődést követő nyerő röptéje ellenére elvette a pontot a magyaroktól, mondván, hogy kétszer pattant le a labda – a visszajátszás alapján egyértelművé vált, hogy nem így történt.
Óriási füttykoncert tört ki a csarnokban, a két szövetségi kapitány is összeszólalkozott és a két magyar játékos is teljesen értetlenül állt.
A fiatalok lelki erejét azonban megmutatta, hogy a következő három pont egyaránt meglett, Valkusz pedig mindhárom labdamenet után látványos ünneplésbe kezdett.
A következő két gémben ennél is nagyobb esély adódott a fogadók előtt, ám Mahut 15-30-ról,
Valkusz pedig 15-40-ről tudta hozni pontos játékkal az adogatását.
Az új labdák a megszokott módon segítették a szerváló dolgát, így Rinderknech semmire hozott gémje után
Marozsánnak a játszmában maradásért kellett adogatnia – 0-30-ról meg is tette, még jobb légkört varázsolva a csarnokba.
Tovább fokozta a hangulatot, hogy Mahut szervája egy újabb Valkusz-bravúr után 0-30-cal indult, majd bréklabdához is jutott a magyar kettős, de a franciákat kihúzta a 41 éves teniszező két ásza a bajból. Valkusz Máté tehát 5-6-nál szerválhatott – ő viszont nagyon magabiztosan, semmire hozva rövidítésre mentette a játszmát.
A tie-breakben aztán az adogatóké volt a főszerep, az első 8 labdamenetet egyaránt a szerváló nyerte, és alig-alig volt reális esély fogadópontra. 4-4 után aztán Valkusz röptéje minibrékelőnyhöz juttatta a magyar kettőst, Marozsán elütése pedig két meccslabdát jelentett, amit a teljes közönség felállva ünnepelt.
A meccslabdánál szintén Marozsán nyerője döntött, így a magyarok 7-4-re megnyerték a rövidítést, és ezzel a meccs is meglett, fülsüketítő örömujjongást kiváltva az arénában.
Marozsán és Valkusz a meccs utáni interjújában ki is emelte, hogy ilyen hangos közönséggel még nem is találkoztak, és óriási szerepe volt a nézőknek a fantasztikus győzelmükben. Sikerükkel
a magyar Davis-kupa-válogatott 2-1-es előnyből várhatja a szombat délutáni első egyes mérkőzést Fucsovics Márton és Adrian Mannarino között, ahol egy esetleges győzelemmel a párharc is eldőlne Magyarország javára.
Eredmény, Davis-kupa-világdöntő, selejtező:
Marozsán Fábián, Valkusz Máté – Nicolas Mahut, Arthur Rinderknech 6-2, 7-6 (7-4)
korábban:
Piros Zsombor – Benjamin Bonzi 7-6 (7-4), 6-3
Fucsovics Márton – Ugo Humbert 3-6, 2-6
a párharc állása: Magyarország–Franciaország 2-1
A Davis-kupa-világdöntő selejtezőinek a tétje, hogy a párharc győztesei részt vehetnek a szeptemberi, 16 fős csoportkörben. Magyarország hatodik alkalommal csap össze a tízszeres győztes Franciaországgal a Davis-kupa történetében, az egyetlen magyar sikert az 1948-as év hozta, legutóbb pedig 1994-ben, a magyar teniszválogatott első világdöntő-főtáblás évében mérkőzött meg egymással a két csapat.