Kiküldött munkatársunk, Lantos Gábor helyszíni jelentése a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékokról, Párizsból.
2021-ben, Tokióban is az első napon rendezték meg a férfi kardvívók egyéni versenyét.
Akkor a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron úgy állt oda a versenynek, hogy tudta: ebben a szakágban soha senki nem nyert még három egyéni olimpiai aranyérmet.
Amikor az ő győzelmével ért véget a versenynap, amikor átélhettük azt a pillanatot, amit soha senki nem élt még át és nem látott a világon, akkor tudtuk, hogy valami végképp megváltozott. Nem véletlenül volt óriási felhajtás már a verseny előtt. A nemzetközi és a magyar szaksajtó is egy dologról beszélt: átírja-e a sporttörténelmet ez a magyar fiatalember.
Érdekes, hogy ehhez képest most sokkal csendesebb minden.
Pedig ha Szilágyi negyedszer is megnyeri az olimpiai férfi egyéni versenyt, akkor megint olyat tesz, amire senki sem volt képes.
Gondoljunk csak bele: a magyar vívót olimpián legutóbb 2008-ban győzték le az egyéni versenyeken. Ez egészen elképesztő tény. S miközben a világ férfi kardvívásának mezőnye szinte teljesen átalakult, miközben korábbi nagy bajnokok kiöregedtek, s új sztárok születtek, aközben álócsillagként ragyog egy magyar a vívás és az egyetemes sport egén.
Szilágyi Áron már hosszú évek óta a legtudatosabb és legszerényebb magyar sportolói közé tartozik.
Nincsenek sztárallűrjei, nincsenek és nem is voltak körülötte balhék, botrányok.
Emelt fővel viselte el azt is, hogy az olimpia előtti csapatösszeállítási balhék miatt edzője, Decsi András hátralépett egyet. Egyetlen olyan mondatot sem olvashattunk tőle, amiben ezért a kialakult helyzetért mást hibáztatott volna. Ő az, aki elegánsan viseli el a vereségeket és szerényen éli meg a győzelmeket.
Nézzük akkor most azt, mi várhat Szilágyira július 27-én. Először is lássuk a világranglistát, amelyen jelen pillanatban ötödik helyen áll a magyar sportoló. A listát az egyiptomi Ziad Elsissy vezeti, második helyen a grúz Sandro Bazadze, a harmadikon pedig az amerikai Eli Dershwitz áll. A negyedik egy koreai vívó, Oh Sanguk és az ötödik Szilágyi. Ettől azonban nem kell megijednünk, mert ez a lista legfeljebb iránymutató lehet, erre jó, másra nem nagyon.
Ugyanakkor, ha a Szilágyi előtt álló négy vívót megvizsgáljuk, akkor egyértelműen a grúz Bazadze tűnk a legveszélyesebb ellenfélnek.
A három évvel ezelőtti tokiói elődöntőben éppen őt győzte le a magyar vívó. Kettejük meccsei mindig őrületes csatákat hoznak, s talán ő az, akitől a legjobban tart a Vasas kardvívója.
Az első körben, a legjobb 32 között Szilágyi Áron a kanadai Fares Arfával kezd a 32 között az impozáns Grand Palais-ban, a 2010-es világbajnokság helyszínén. Világbajnok csapattársának, Szatmári Andrásnak nehezebb feladatot kell megoldania a francia Boladé Apithyvel szemben. Ha mindkét asszó magyar sikerrel zárul, a két klasszis vívó a nyolc közé jutásért egymással csap össze. A harmadik magyarnak jutott a legerősebb ellenfél, Gémesi Csanádnak a vb-címvédő amerikai Eli Dershwitz-en keresztül vezet az útja a nyolcaddöntőbe.
Amikor megnyitott az olimpiai falu, lehetőségem volt a magyar delegáció tagjaként felfedezni, a szobákat, az edzéshelyszíneket és még a mosodát is megnézni, igaz, a versenyhelyszínre nem jutottam be. A város már olimpiai lázban ég, és azóta én is -
hangsúlyozta Szilágyi Áron még akkor, amikor a megnyitó előtt pár nappal kiutazhatott az olimpiai faluba. Szombaton eljön számára is az igazság pillanata, de akkor állunk a legközelebb a valósághoz, ha azt mondjuk, hogy Szilágyi már semmiképpen sem veszíthet. Ő már akkor is háromszoros egyéni olimpiai bajnok marad, ha a párizsi verseny nem úgy sikerül a számára, ahogy szeretné.
Ám miért ne úgy sikerülne? Abszolút nyerő típus, igazi sportember, aki a győzelemre született. Szombaton több millió magyar ember szurkol majd neki szerte a világon.