Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékokról, Párizsból.
2023-ban kilenc olyan olimpiai versenyszám volt, amelynek magyar világbajnoka lett. Ők Márton Luana, Érdi Mária, Losonczi Dávid, Muszukajev Iszmail, Kós Hubert, Koch Máté, a női kardcsapat, a férfi kardcsapat és a férfi vízilabda-válogatott. Ez azt jelent(h)ette, hogy tavaly ők voltak a világ legjobbjai a maguk sportágában, így az első számú esélyesek között várhatták a 2024-es, párizsi olimpiát. Idén is rendeztek néhány olimpiai sportágban világbajnokságot, ezek közül az öttusázó Bőhm Csaba és az úszó Rasovszky Kristóf lett aranyérmes a viadalon. Ha a magyar olimpikonok Párizsban nyújtott teljesítményére a "csalódás" szót objektíven akarjuk mérni, akkor ennek a tizenegy sportolónak/csapatnak a párizsi eredményét célszerű elsőként megvizsgálni.
A tekvandós Márton Luana nem jutott ki az olimpiára, így nem is bizonyíthatott Párizsban. A vitorlázó Érdi Mária derékfájdalmakkal küzdött, és így is nyert futamokat, az összetettbeli 14. helyéért tehát nem lehet őt hibáztatni. Kós Hubert és Rasovszky Kristóf olimpiai bajnok lett a számában, Koch Máté a férfi párbajtőrcsapatot segítette aranyéremhez, a férfi kardcsapat pedig ezüstéremig jutott, azaz ők gyakorlatilag kihozták a maximumot az ötkarikás játékokból. A másik öt világbajnokot viszont felvehetjük a párizsi olimpia legnagyobb magyar csalódásait tartalmazó listára.
A csapat a csoportkörben Ausztrália és Spanyolország ellen is vereséget szenvedett, de három győzelemmel a csoport harmadik helyén továbbjutott. Varga Zsolt szövetségi kapitány együttese ezután drámai ötméteres párbajban elődöntőbe jutott az olaszok legyőzésével, a legjobb négy között azonban Horvátország 9-8-ra győzött, majd a vasárnapi bronzmeccs végén az amerikaiak jobban lőtték a büntetőket. A férfi pólósaink tehát a negyedik helyen zártak, amely ebben a kiegyenlített mezőnyben semmiképp nem egyértelmű kudarc, ám a szurkolók nagyon várták az érmet ettől a csapattól.
Az elmúlt két vívó-Európa-bajnokságon elődöntős, kétszeres világbajnoki címvédő magyar női kardcsapat Battai Sugár Katinka, Márton Anna, Pusztai Liza, Szűcs Luca összeállításban lépett pástra a párizsi olimpián. A Japán elleni negyeddöntőt esélyesként várta a kardválogatott, de a találkozó felénél Pusztai Luca Fukusima Sihomi ellen 9-0-ra elvesztett asszójával öttusos előnyre tettek szert az ázsiaiak, és onnan már nem tudták megfordítani a meccset a magyarok. A helyosztókon egy győzelem és egy vereség követte ezt az összecsapást, a hatodikként záró vívók pedig nagyon el voltak keseredve. Pusztai Liza néhány nappal később arról számolt be, hogy rengeteg gyűlölködő üzenetet is kap – a rendkívül fiatal csapat azonban a következő években is a világ legjobbjai közé tartozhat.
Két magyar birkózó is világbajnoki címvédőként vágott neki a párizsi olimpiának, és mindketten be is meneteltek az elődöntőbe. Ott azonban Losonczi a kötöttfogásúak 87 kilogrammos súlycsoportjában szoros vereséget szenvedett, majd a másnapi bronzmérkőzésen sem tudott győzni, így ötödikként zárt, amit nagyon nehezen élt meg. A 2019 óta magyar színekben versenyző Muszukajev nagyon simán kapott ki a szabadfogású birkózók 65 kg-os kategóriájának elődöntőjében, a vasárnapi bronzmeccse viszont rendkívül szorosan alakult, de ő is vereséggel, az ötödik helyen végzett. A küzdősportok közül így birkózásban és cselgáncsban sem született magyar érem, tehát tekvandóban Márton Viviana csodaaranya lett az egyetlen dobogós szereplés.
Májusban a világkupadöntőt, júniusban pedig a világbajnokságot nyerte meg világrekordot jelentő pontszámmal az akkor 23 éves magyar öttusázó, aki ilyen előjelek után favoritként várta a párizsi olimpiát. Bőhm Csaba azonban a körvívásban 35 asszóból 22-t is elveszített, onnantól pedig az 55 pontos lemaradásban csak futni tudott az eredmény után a versailles-i kastélyparkban. Ugyan a lovaglásban elkövetett két verőhiba után még zárkózott, de meg kellett elégednie a 13. hellyel.
Ahogyan említettük, a Mars-mező Aréna nem hozott szerencsét sem a birkózók, sem a cselgáncsozók számára. A dzsúdósok közül Pupp Réka tudott egyedül negyeddöntőbe jutni, és végül ő az ötödik helyen zárt. Hozzá hasonlóan érmes reményekkel érkezett Párizsba a világ- és Európa-bajnoki bronzérmes Özbas Szofi, és a tokiói olimpián harmadik Tóth Krisztián, ám előbbi a nyolcaddöntőben, utóbbi pedig már a legjobb 32 között búcsúzott egyéniben. Csapatban az olaszok elleni találkozón Özbasnak sikerült nyernie, Tóth azonban ezúttal is ipponnal veszített, így mindkettejük számára hamar véget ért az olimpia.
Tekvandóban ugyan Márton Viviana szerzett aranyérmet, eleinte a nagy sikert inkább Salim Omar Gergelytől lehetett várni. A világbajnok és háromszoros Európa-bajnok magyar sportoló az 58 kilogrammos súlycsoportban küzdött, de a negyeddöntőben kikapott a címvédőtől, aki aztán nem jutott be a fináléba. Salim így a vigaszágról is lemaradt, és a 9. helyen zárt Párizsban.
Lehetett reménykedni, hogy lesz magyar érem sportlövészetben, és ez végül Major Veronika révén sikerült is. Ám a legtöbben azt gondolták, hogy a férfiak mezőnyében lesz meg a legalább egy érem, Pekler Zalán és Péni István azonban nem tudott egyik számában sem a döntőbe kerülni, így a dobogó sem kerülhetett szóba. Nehezítő körülmények is hátráltatták őket, ennek ellenére az elmúlt évek két talán legjobb puskása minden bizonnyal maga is szebb eredményre számított.
További két egyéni sportolónk van, aki nem tudott egyetlen kört sem menni az olimpián, pedig a közelmúltbeli szereplés alapján talán joggal lehetett benne reménykedni. Marozsán Fábián a teniszezők férfi egyesében a francia Ugo Humberttől kapott ki sima két játszmában, a Fucsovics Mártonnal közös páros első fordulójában pedig egy holland duóval nem bírt. A gátfutó Kozák Luca pedig az előfutamban futott 13,11 másodperces idején a reményfutamra hiába javított 15 századmásodpercet, a legjobbjától ez is elmaradt, így az Eb-ezüstérmes sportoló nem jutott be az elődöntőbe.
A 178 fős olimpiai csapat tagjai közül innentől erősen gondolkodni kell neveken, ha folytatni szeretnénk a listát. Ezért megpróbáljuk olyanokkal lezárni, akikben titkon reménykedtünk, hogy még szebben szerepelnek, de valójában ehhez egy hatalmas bravúrra lett volna szükség.
Minden olimpián vannak pozitív és negatív meglepetések. Nem volt másképpen Párizsban sem, a 2024-es nyári ötkarikás játékokon. Lehetett volna magyar szempontból még eredményesebb is az idei olimpia, ám egyáltalán nem lehetünk elégedetlenek azzal, hogy a magyar küldöttség 6 arany-, 7 ezüst- és 6 bronzéremmel, összesen 19 dobogós helyezéssel, népességarányosan a legeredményesebb európai nemzetként zárta le a világ legnagyobb sporteseményét.