Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékokról, Párizsból.
A tavaly Európa-bajnoki címet szerző magyar férfi párbajtőrcsapat az egyéniben negyedik Andrásfi Tibor, a tokiói ezüstérmes Siklósi Gergely és a világbajnoki címvédő Koch Máté szenzációs vívásaival az olimpiai negyeddöntőben Kazahsztánt, a legjobb négy között pedig a világranglista-vezető és házigazda Franciaországot győzte le, egyaránt 45-30-ra. A párizsi Grand Palais-ban (Nagy Palota) pénteken este megrendezett fináléban a magyarok ellenfele a címvédő Japán volt, amely szintén magabiztosan győzte le Venezuelát, majd Csehországot. A japánok a legjobb nyolc között már cseréltek, így biztos volt, hogy a döntőben az egyéniben győztes Kano Koki mellett Jamada Maszaru és Komata Akira vív majd, a magyar csapatban ugyanakkor még volt lehetőség Nagy Dávid becserélésére.
A magyar férfi párbajtőrcsapat 2004 után vívott ismét olimpiai finálét, és azzal a céllal léphettek pástra a magyar vívók, hogy 52 év után szerezzenek ismét ötkarikás aranyérmet. Eddig ugyanis három olimpiai bajnoki címe volt Magyarországnak a csapatok között ebben a fegyvernemben: 1964-ben, 1968-ban és 1972-ben győzött a Kulcsár Győző fémjelezte csapat. A részben magyar szurkolók által keltett hangulatra nem lehetett panasz a vívócsarnokban, annak ellenére, hogy a franciák nem sokkal a finálé előtt négytusos előnyből az utolsó asszóban elbukták a harmadik helyet a csehek ellen. Az elhúzódó bronzmeccs miatt egyébként mintegy negyedórás csúszással kezdődött a döntő.
Az első asszót a második legerősebb japánnak számító Jamada Maszaru és a világranglista-2. Siklósi Gergely vívta egymás ellen. Óvatosan kezdett mindkét vívó, az első tusra bő másfél percig kellett várni, és végül 2-1-es magyar sikerrel zárult a nyitócsörte. Kano Koki és Koch Máté következett, az olimpiai bajnok és a világbajnok csatáját extrán nagy hangerő kísérte a lelátóról (főleg azért, mert a franciák megtudták, hogy Léon Marchand a negyedik olimpiai aranyérmét is megszerezte közben az uszodában). Végül a különleges hangulat a magyar vívót segítette jobban, hiszen Koch 3-1-re verte Kanót, így 5-2 volt a magyar csapat előnye. Komata Akira és Andrásfi Tibor következett a páston, és az ő asszójuk már több tust hozott: a japán 4-2-re győzött, így az első kör után 7-6-ra vezetett Magyarország.
A második kört Jamada és Koch nyitotta, a világbajnoki címvédő pedig ismét kihasználta a pástra is behallatszó, magyar buzdítást, és a nap során a nyolcadik asszóját is megnyerte, méghozzá 3-1-re. Komata és Siklósi csörtéje így 10-7-es magyar előnynél következett, a magyar vívó pedig tudta tartani az előnyt, 2-2-vel zárt, így 12-9 volt az állás. Andrásfi helyett ekkor beállt csereként Nagy Dávid, aki az olimpiai bajnok Kano ellen mutatkozott be. Nagy egyáltalán nem kezdett megilletődötten, volt pillanat (14-9-nél), amikor öttusosra növelte a magyar előnyt, és végül ő sem kapott ki az egyéni aranyérmestől. Az utolsó kör aztán 14-11-es magyar vezetésnél kezdődött.
A hetedik asszót Koch Máté vívta Komata Akirával, és a magyar vívó először kezdett hátránnyal, ugyanis bő egy perc után egy találatra zárkózott Japán. Kochot sárga lappal is figyelmeztette ekkor a játékvezető, majd a japánok először egyenlítettek a döntő során. Koch azonban 17-16-nál visszavette a vezetést, nem hagyta Japánt 1-0 után először előnyhöz jutni, és végül a vb-címvédő ezzel az egytusos előnnyel adta át a "stafétát" és zárta le a finálét a maga részéről. Nagy Dávid következett, akit ugyan először megszúrt Jamada, a magyar vívó ezután háromszor is talált, és összességében 3-2-re megnyerte a maga asszóját. Az utolsó három percet így Kano és Siklósi 20-18-as magyar előnyről kezdte, a hangulat pedig egyre fokozódott a Frand Palais-ban.
Kano Koki a csörte elején megmutatta, miért is nyert egyéniben, és egy perc alatt ledolgozta a kéttusos hátrányát. Következett egy együttes találat, majd Siklósi Gergely szúrt, így 63 másodperccel a finálé vége előtt 22-21-re Magyarország vezetett. 36 másodperc volt hátra, amikor jött az újabb magyar tus, így a japánnak egyre jobban kellett sietnie. Meg is tette, ám először csupán együttesig jutott. Majd 24 másodperccel a vége előtt Koki felzárkózott ismét egy találatra. 11 másodperccel a vége előtt jött egy együttes, 6-tal a vége előtt viszont csak a japán talált, ezzel 25-25-re egyenlített. A hátralévő időben egyikük sem akart támadni, így jöhetett a ráadás.
Abban aztán 14 másodperc után Siklósi Gergely talált, így Magyarország lett az olimpiai bajnok!
A magyar férfi párbajtőrcsapat Magyarország ötödik érmét, egyben második aranyérmét szerezte a párizsi olimpián.